Verhagen koppelt kernenergie aan duurzaam
 

24 mei 2013

Verhagen koppelt kernenergie aan duurzaam

2010-12-03 | Bron: Energieraad |
Minister Verhagen vindt dat duurzame stroom en kernenergie ’hand in hand moeten gaan, zodat we zo snel mogelijk een echt CO2-vrije economie hebben’. ’Een keuze voor energie én economie.’  Het ministerie van EL&I heeft de tekst van de toespraak van de minister gepubliceerd (overigens zonder te vermelden waar en wanneer deze is uitgesproken.)

Tekst van toespraak minister Verhagen
Het energiebeleid is aan revisie toe. Duidelijkheid, realisme en een consistente lijn daar draait het om. Zo halen we de Europese doelen voor 2020: 14% duurzame energie en 20% CO2-reductie. Duurzame stroom en kernenergie moeten daarbij hand in hand gaan, zodat we zo snel mogelijk een echt CO2-vrije economie hebben.

Het kabinet kiest daarom in het nieuwe energiebeleid voor vier sporen.
  1.  De belangrijkste regeling om duurzame energie van de grond te krijgen wordt structureel hervormd (de SDE+). Ook komt er een Green Deal.    
  2.  Innovatie is nodig om duurzame energie op langere termijn rendabel te maken.
  3.  Conventionele energiebronnen (kern en fossiel) spelen of we het nou leuk vinden of niet voorlopig een belangrijke rol.   
  4.  Actieve diplomatie is nodig om de aanvoer van energie veilig te stellen en het Nederlands bedrijfsleven goed te positioneren op buitenlandse markten.
In het verleden was de stimuleringsregeling voor duurzame stroom gericht op zowel de uitrol van groene energie als het stimuleren van innovatie. De nieuwe SDE+ wordt gericht op een helder doel: meters maken met de goedkoopste duurzame stroom opties. Dat betekent dat extreem dure technieken, zoals zonne-energie (gemiddeld 4x zo duur als bijv. wind op land) alleen meedoen als het goedkoper kan. Anders is het namelijk economisch onverstandig. Daarbij wordt ook de financiering aangepast via een opslag op de energierekening. Zo worden de kosten van duurzame stroom beter zichtbaar voor de consument.

Om consumenten en bedrijven beter te betrekken bij het energiebeleid kies ik ook voor een Green Deal. Die moet initiatieven voor energiebesparing en lokale duurzame energie projecten van de grond krijgen. Besparing leidt tot een lagere energierekening en helpt de Europese doelen te halen. Belemmeringen voor bedrijven en burgers energie te besparen moeten worden weggenomen. Ik bijvoorbeeld of er een garantiefonds kan komen om de financiering van energiebesparende maatregelen mogelijk te maken. Ook willen we huiseigenaren steunen bij de financiering van energiebesparende maatregelen.

Innovatie is nodig om de prijs van duurzame stroom snel naar beneden te brengen. Daarom gaan we onze onderzoeksinspanningen bijvoorbeeld bij ECN concentreren op een paar terreinen, zoals wind, zon en bijvoorbeeld biomassa. Daar zijn we goed in en alleen zo zijn we in staat nieuwe energietechnologie sneller naar de markt te brengen. Door onze sterke landbouwpositie en onze sterke havens kunnen we bijvoorbeeld veel meer met biomassa. Ook onze sterke offshore sector en zonnesector heeft veel te bieden. Daarom is energie ook een topgebied in het regeerakkoord. Zo kiezen we voor groene groei: hoogwaardige werkgelegenheid en extra export.

De realiteit is dat we de komende decennia nog afhankelijk zullen zijn van fossiele brandstoffen. Dan moet je niet op voorhand energieopties uitsluiten. Dit kabinet zet daarom alles in het werk om de vergunningverlening voor een nieuwe kerncentrale deze kabinetsperiode af te ronden. Zo blijft stroom betaalbaar en daalt de CO2-uitstoot. Vanzelfsprekend moet het veilig zijn. Tegelijk is de ontwikkeling van CCS als kostenefficiënte techniek nodig. Daartoe dienen demonstratieprojecten zoals op zee en in Noord-Nederland. Samen met het Noorden gaan we in overleg over opslag in Noord Nederland. Grootschalige opslag op land is pas aan de orde, nadat een vergunning voor een nieuwe kerncentrale is verleend. Opslag op zee kan gewoon doorgang vinden.

Nederland profiteert al jaren van een sterke en innovatieve gassector (3% van het BBP en 66.000 banen). We moeten zorgen dat we die positie vasthouden. Gas is een relatief schone brandstof en met de handel in gas en Nederland als knooppunt kunnen we een goede boterham verdienen. Dit vraagt om een actieve diplomatie om zo nieuwe stromen naar onze energiehavens als Rotterdam aan te trekken.

Kortom: dit kabinet kiest voor energie en economie. Kernenergie en groene stroom gaan daarbij hand in hand. Daarmee staan we voor een zekere en betaalbare energievoorziening op weg naar een echt CO2-vrije economie. Aldus Verhagen.
Reacties: 6 | reageer
DuurzameBrabander schreef op 04-12-2010:

Ook is het onjuist van EZ dat ze stellen dat fossiel nog jaren leading zal zijn.

Dat is typisch het geluid van fossiele lobbyisten.

Mensen die Shell napraten.

Het energie transitie model geeft aan dat we gemakkelijk zonder fossiel kunnen

Gewoon windmolens bouwen. datis ook nog eens het goedkoopste.

 

Dus deze minister doet een poging ons land schade te berokken, door er vanuit te gaan dat kernenergie een duurzame energie gelijkwaardig zijn.

Het kan niet anders of hij wordt gechanteerd door de fossiele en/of nucleaire sector.

Om voor ons land hele dure  en dwaze keuzes te maken, terwijl de landen om ons heen en in de rest van de EU wel met volle kracht duurzaam worden.

Dit kabinet jaagt onze samenleving op hoge kosten en economische achterstand.

Verhagen probeert de architect te zijn van het achterlijkste land van de EU.
Deze minister moet daarom zo snel mogelijk vervangen worden, wegens het hinderen van ondernemende nederlanders

Gelukkig hebben burgers een uitweg. Elke regio heeft een mooi potentieel aan windenergie. Zie http://bit.ly/ltwindpotentieel  

Als burgers daar zelf cooperatieve windparken bouwen, dus in hun eigen regio, heeft de fossiele chanteur van den haag het nakijken.



| reageer |
HenkDaalderWindparkenWiki schreef op 04-12-2010:

Verhagen stelt dat er innovatie nodig is om duurzame energie rendabel te maken, en dat ook nog op de lange termijn.
Hij en EZ zitten hiermee helemaal fout.

De belangrijkste vorm van duurzame energie, elektriciteit uit wind, is nu al concurrerend.

Volgens de statistieken van EWEA wordt er sinds 2009 meer windpark vermogen dan fossiel opwekvermogen gebouwd. Dat is niet vanwege de subsidie.
In Nederland is het probleem dat de fossiele sector veel meer subsidie krijgt en vooral dat dat zeer stabiel beschikbaar is, ca 7 miljard per jaar, al jaren. En de komende 10 jaar betaalt de staat2 miljard CO2 kosten, voor voornamelijk buitenlandse kolenstokers.
Dat is weer een voorbeeld van de stimulering door EZ van fossiel
Daardoor lijkt het dat fossiele energie goedkoper is

Ook kernenergieis heel duur om te bouwen, het veroorzaakt ook nog CO2, terwijl verhagen roept waar hij kan dat het schoon is en CO2 vrij
En dat terwijl hij staat op het eeuwig giftige afval van Borssele. Onze Miniister van EZLI is niet goed bij zijn hoofd.

EZ stelt:

"dit kabinet kiest voor energie en economie. Kernenergie en groene stroom gaan daarbij hand in hand. Daarmee staan we voor een zekere en betaalbare energievoorziening op weg naar een echt CO2-vrije economie."

Hij stelt dus dat kernenergie voor de energie gaan zorgen, en de duurzame sector voor het werk en economie.
De man is fout geinformeerd, kernenergie levert nu een klein deel ban de stroom. Een nieuwe kerncentrale is 60 jaar lang een blok aan het been in het regelen van het ne.

En om dat te kiezenvoor wind op land voor de werkgelegenheid dat kop took niet erg. Want bijna alles voor een windpark komt uit het buitenland.
Omdat het wanbeleid van EZ consequent verhinderd dat hier een thuismarkt ontstaat.

Nu ook weer voor de offshore, waar 2 tot 300.000 arbeidsplaatsen gaan ontstaan, waar bedrijven een thuismarkt hebben.
Onze minister van economische achterstand onthoudt de offshore wind sector een eigen thuismarkt.
En prompt laten nederlandse bedrijven weten dat ze geen 2de specialistische schip bestellen, ook al is het eerste al voor de komende 3 jaar volgeboekt. Voor buitenlandse opdrachtgevers.

 

 

 



| reageer |
redactie schreef op 04-12-2010:

@Krispijn en @ Erik,

De titel is aangepast, jullie opmerking in deze was terecht. 



| reageer |
Touché schreef op 03-12-2010:

 

Kernenergie en kolenstroom zijn BIJZONDER DUURZAAM, want én het kernaafval en CO2 moeten eeuwenlang verstopt en bewaakt worden of die troep komt meteen permanent in het milieu.

Opmerkelijk is hier de uitspraak, dat er EERST een vergunning moet komen voor een nieuwe kerncentrale voordat er sprake kan zijn van een proef met CO2-opslag in Noord-Nederland.

Het geplande experiment met CCS in Barendrecht is afgeblazen. De smoes was: het duurde te lang. Nou, de plannen voor grootschalige CO2-opslag in Noord zijn minstens even oud. Reden dus om ook die CO2NZIN te staken.

 

 



| reageer |
Erik van Erne schreef op 03-12-2010:

Kernenergie is niet duurzaam en voor zover mij bekend heeft zelfs Maxime Verhagen dat door en voor wie het nog niet snapt: http://bit.ly/bbDAry

Krispijn heeft gelijk dat de titel niet overeenkomt met de werkelijkheid. Goed werk om de nieuwe minister even te verdedigen. Jammer dat Krispijn geheel voorbijgaat aan de idiote besluiten van zijn nieuwe minister. De nieuwe SDE+ regeling is een regelrecht drama.

Bedrijven worden gesubsidieerd door een toeslag die de burger moet opbrengen. Subsidies voro zonnepanelen zijn geschrapt, idem voor WKK. Een heel slecht besluit waaruit blijkt dat het nieuwe ministerie een nog slechtere visie heeft dan Maria van de Hoeven op het voormalige EZ. Ongelofelijk maar waar.



| reageer |
Krispijn Beek schreef op 03-12-2010:

Beetje tendentieuze titel. In de speech stelt Verhagen dat duurzame energie en kernenergie in zijn visie samen gaan. Het kan best zijn dat hij daarmee bedoelt dat kernenergie duurzaam is, maar dat lees ik niet in de speech die jullie afdrukken. Tenzij Duurzaamnieuws.nl de termen CO2 emissie en duurzaamheid met elkaar verward.

Mvg Krispijn Beek
beleidsmedewerker duurzaam ondernemen
Ministerie van Economische Zaken, Landbouw & Innovatie



| reageer |