Agressieve lobby Philip Morris tegen hogere accijns
 

21 mei 2013

Agressieve lobby Philip Morris tegen hogere accijns

2012-05-25 | Bron: iNSnet |
Philip Morris vreest dat de verhoging van de Tabaks accijns tot ongewenste effecten zal leiden. Daarom wil de tabaksfabrikant dat de lokale politiek actief gaat lobbyen in Den Haag. Het wordt de politici  makkelijk gemaakt: een concept brief ligt al klaar en hoeft alleen nog te worden doorgestuurd naar collega's in de Tweede Kamer. Naast verhoging van de accijns speelt ook de hogere BTW (van 19 naar 21%) een rol.

Illegale handel
Volgens Philip Morris zijn deze maatregelen "een afspiegeling van een verbodsbeleid dat de mogelijkheid tot concurrentie van tabaksondernemingen ernstig beperkt of zelfs elimineert. De gevolgen die vaak over het hoofd gezien of genegeerd worden (ten nadele van de volksgezondheid) zijn dat de deur wijd opengezet wordt voor de illegale handel in sigaretten — een markt die zich niet houdt aan regelgeving, niet samenwerkt met wetgevers en er geen enkel belang bij heeft om op te treden in het openbaar belang".

Werkgelegenheid
In Bergen op Zoom staat een grote fabriek van Philip Morris. Hier werken ruim 1400 mensen (fulltime). De fabriek is dan ook van groot belang voor de lokale economie. De fabrikant waarschuwt de lokale partijen dat verhoging van de accijns tot banenverlies kan leiden. In het lenteakkoord is afgesproken de belasting op tabak, alcohol en frisdrank flink te verhogen.

Brief
Actualiteitenrubriek EenVandaag heeft de brief donderdag op haar internetpagina gezet. De brief is een oproep om de 'scherpe kantjes' van de uitwerking af te halen. Volgens PM zullen consumenten nar goedkopere producten (lees: shag) grijpen en zijn rokertjes gaan halen over de grens (grote prijsverschillen met België en Duitsland).

Negentig procent export
VVD, Lijst Linssen en CDA Bergen op Zoom willen de lobbybrief van Philip Morris ondertekenen. Volgens GroenLinks-fractievoorzitter Peter van den Ouden exporteert Philip Morris negentig procent van zijn tabaksproducten naar het buitenland. "De accijnsverhoging heeft daar dus helemaal geen invloed op", zegt Van den Ouden. "Bovendien maakt Philips Morris een product dat slecht is voor de gezondheid is van mensen."

Brief Philip Morris
Reacties: 0 | reageer