Zweden halen meer uit een haring
 

21 mei 2013

Zweden halen meer uit een haring

2012-07-10 | Bron: iNSnet |
Zweden halen meer uit een haring
Haring is over de hele wereld een van de populairste vissoorten op het menu. Toch wordt nog steeds een groot deel van de vangst gebruikt als visvoer. Sofia Marmon vond dat omwille van duurzaamheid het beter zou zijn als de hele vangst door mensen gegeten zou worden. Als promoverend onderzoeker aan de Chalmers universiteit in Gotenburg heeft  Marmon een manier gevonden om eiwitten uit de haring te halen, die ook in andere producten kunnen worden gebruikt. Daarbij wordt tegelijk het dioxinegehalte verlaagd.

Een groot deel van een haring wordt meestal niet door mensen gegeten, zoals de huid en de graten. Met een speciaal procede, pH-shift, worden daar eiwitten uit gehaald. Die vormen een soort pasta, die in andere voedingsproducten kan worden gebruikt, bij voorbeeld als paneermiddel, of waaruit complete nieuwe producten kunnen worden ontwikkeld.

De voedingswaarde van de pasta is hoger dan van de vis zelf en ook gezonder: door het verwijderen van overtollige vetten, worden ook daarin opgeslagen gifstoffen als dioxinen verwijderd. Dat is vooral belangrijk voor haring uit de Oostzee, die relatief veel dioxinen bevat.  De smaak van de pasta lijkt een beetje op die van surimi of krab.

Als de een groter deel van de haring kan worden gebruikt voor menselijke consumptie, is dat goed nieuws. Er hoeft dan immers minder vis gevangen te worden om aan de vraag te voldoen, waardoor de visstand beter op peil kan blijven. En aan de vraag naar vis voor veevoer en vismeel kan ook worden voldaan met soorten die minder geschikt zijn voor menselijke consumptie.
 
Het verslag van het onderzoek vind je hier

Reacties: 1 | reageer
fred34 schreef op 15-07-2012:

Voor zo ver mij bekend is wordt een segment van de visvangst vermalen en wegens het grote eiwit gehalte in de bio industrie gevoerd aan die dieren die dit lusten. Hier komen we dan de kip tegen die eigenlijk alles met eiwit die voor zijn snavel verschijnt naar binnen slokt, want veel meer dan onselijktief naar binnen slokken doet zo,n kip niet als hij niet zijn voedsel zelf bijeen kan scharrelen.Het is super goedkoop en kip productief voer. Zelf eet ik weinig kip maar goede kip kan heel smakelijk zijn. Bent U met vakantie in het buitenland proef daar dan eens zorgvuldig en het zal U opvallen dat veel kip daar veel smakelijker is en hier een vis smaak en geur bij zich heeft.  Dit is onsmakelijk, dit soort kip treft U in ieder geval vaak aan bij de goedkope super markten. Wij vinden deze vis geur en smaak aan kip onder iedere kwaliteitsmaat en ronduit smerig. Ik hoop maar dat de zweden geen vismeel aan hun kippen voeren.



| reageer |