• Service
  • Over ons
  • Leden
  • Vacatures
  • Contact
Duurzaamnieuws
  • Home
  • Nieuws
  • Inzicht
  • Opinie
  • Kort door de Bocht
  • Klimaat
  • Economie
  • Vakantie
  • Corona
  • Kantelpunten
  • Zoek
  • Menu Menu

Eu wil gebruik microplastics terugdringen

1 februari 2019|doorIPS|inplastic

plasticvervuiling

De Europese Commissie heeft een wetsvoorstel om het moedwillig gebruik van microplastics met 90 procent terug te dringen. Het verbod moet jaarlijks 36.000 ton plasticvervuiling vermijden.

Elk jaar loost Europa een hoeveelheid microplastics in het milieu die vergelijkbaar is met 10 miljard plastic flessen. Dat is vier keer het volume van de plasticsoep in de Noordelijke Grote Oceaan.

Voor het grootste deel gaat het om microplastics die moedwillig zijn toegevoegd tijdens het productieproces van onder meer cosmetica, verf en schoonmaakmiddelen. Microcplastics vervingen er de traditionele natuurlijke ingrediënten omdat ze goedkoper of makkelijker zijn in gebruik.

Extreem persistent

Het Europees Agentschap voor Chemische Stoffen (ECHA) schat de hoeveelheid die in het milieu terechtkomt op jaarlijks 10.000 tot 60.000 ton. De schaal is enorm, en de persistentie in het milieu is precies de reden waarom het ECHA beslist heeft om microplastics te beperken.

jac nijssen advertentie boek

“De persistentie en potentieel schadelijke effecten van de opeenstapeling van microplastics in het milieu zijn reden tot bezorgdheid”, zegt het ECHA. “Eens geloosd kunnen ze extreem persistent zijn in het milieu - tot duizenden jaren - en zijn ze vrijwel onmogelijk te verwijderen. Het is momenteel niet mogelijk om de impact daarvan op het milieu in te schatten.”

2020

Het voorstel wordt nu onderwerp van publieke consultatie en zal ook beoordeeld worden op de economische en sociale gevolgen. Verwacht wordt dat het verbod in 2020 van kracht zal worden, en jaarlijks 36.000 ton aan toegevoegde microplastics zou vermijden. In de volgende twintig jaar zou dat 400.000 ton plastic uit het milieu moeten houden.

Milieuverenigingen zijn bijzonder blij met de stap maar waarschuwen ook voor de tekortkomingen. Zo worden er onnodige vertragingen ingebouwd voor sommige sectoren en blijven sommige bio-afbreekbare polymeren buiten schot, zegen ze.

“De Europese Unie is snel wereldleider aan het worden in de globale verschuiving weg van plasticvervuiling”, zegt Elise Vitali van het European Environmental Bureau (EEB). “Microplastic vormen een van die enorme maar grotendeels onzichtbare problemen: een bedreiging die overal rond ons en ook in ons is. Ze is gecreëerd door onverantwoordelijke bedrijven, zoals cosmeticaproducenten, die natuurlijke ingrediënten hebben vervangen door plastic partikels en de wetenschappelijke waarschuwingen hebben genegeerd.”

Milieuverenigingen wijzen er ook op dat dit plan enkel de moedwillig toegevoegde microplastics reguleert. De naar schatting 176.000 ton microplastics die ongewild in de Europese oppervlaktewateren terechtkomen, blijven voorlopig buiten schot.

duurzaam nieuws en duurzame informatie op mastodon
  • Delen op Facebook
  • Delen op LinkedIn
  • Delen via e-mail
Goed dat je Duurzaamnieuws leest. Hier vind je informatie en inzichten over duurzaamheid die je niet overal al leest. We werken onafhankelijk, zonder subsidies, overheidssteun of rijke aandeelhouders, maar vooral met hulp van bijdragen van onze lezers. We willen zo lang mogelijk onze informatie gratis en voor iedereen toegankelijk houden, omdat het zo belangrijk is dat iedereen meedoet aan de omslag naar duurzaamheid en daar goed en eerlijk over geïnformeerd is.

In deze belangrijke tijd bepalen we de richting van de toekomst. Krijgen we klimaatverandering onder controle? Kunnen we onze veiligheid in stand houden? Nemen we de juiste maatregelen voor een eerlijker samenleving? Als je kunt, is dit een mooi moment om ons te helpen. Steun ons als lid of donateur. Dank je wel.

Hier kun je lid worden.
En hier kun je doneren.



Wil je ons liever eerst een tijdje volgen? Meld je dan hier aan voor de gratis nieuwsbrief.

Alvast bedankt - en blijf veilig en gezond!
Team Duurzaamnieuws

Kort door de bocht

  • duurzaam nieuws De Boeren Blunder Beweging22 september 2023 - 09:39
  • duurzaam nieuws Rutte wil armen arm houden, anders gaan de rijken erop achteruit20 september 2023 - 10:48
  • duurzaam nieuws Nog meer fossiele subsidies, en ze gaan gewoon door16 september 2023 - 18:10
  • duurzaam nieuws Menselijk leed in Partij voor de Dieren opgelost, bestuur treedt af11 september 2023 - 11:27

Nieuws

  • links rechts politiekPeilingen Tweede Kamer: Omtzigt NSC ook zonder programma bovenaan21 september 2023 - 15:00
  • vliegtuig co2 luchtvaartEU-studie: kerosinebelasting is wel degelijk mogelijk20 september 2023 - 17:19
  • gratis waterstof Gratis waterstof maken uit plastic afval, het kan20 september 2023 - 14:25
  • nep optimisme Klimaatdoelen in zicht, maar alleen als alles maximaal goed gaat19 september 2023 - 16:59
  • windenergie op zee De remmende snelheid van de windenergie op zee19 september 2023 - 12:35

Inzicht

  • ecomodernisme en ecomodernisten Het ongelijk van Jesse Frederik en de ecomodernisten17 september 2023 - 09:12
  • root causes landbopuw Gezond bodemleven is de root cause van duurzame landbouw3 september 2023 - 12:38
  • stemwijzer kieswijzerStemWijzer en andere kieswijzers voor de Tweede Kamerverkiezingen 20231 september 2023 - 08:00

Opinie

  • bestaanszekerheid Bestaanszekerheid als politiek wisselgeld19 september 2023 - 08:00
  • stikstofnormHaagse schijt, hoe komen we er vanaf?12 september 2023 - 19:28
  • opwarming boven 2 graden De wedloop om te overleven27 augustus 2023 - 09:01
meewind september

Duurzaamnieuws wordt mede mogelijk gemaakt door:

elektrischeautolease.nl - elektrische auto leasen

energie aanbiedingen
energie vergelijken

Service

  • Gratis nieuwsbrief
  • Lid worden
  • Doneren
  • Privacy policy
  • Blog
  • Mastodon

Rubrieken

  • Nieuws
  • Inzicht
  • Opinie
  • Info

Onderwerpen

  • Energie
  • Economie
  • Klimaat
  • Voeding
  • Hormoonverstoorders
  • Kantelpunten
  • Corona

Creative Commons-Licentie

CC uitsluitend van toepassing op tekst redactie. Overige content alle rechten voorbehouden aan auteurs / producenten.

Duurzaamnieuws, nieuws over duurzaamheid

is een uitgave van stichting iNSnet.

duurzaam nieuws en duurzame informatie op mastodon
duurzaam nieuws en duurzame informatie op facebook
duurzaam nieuws en duurzame informatie op twitter
duurzaam nieuws en duurzame informatie op rss
Elektronisch afval: groot probleem met enorme kansenZelf je leverancier kiezen aan de laadpaal
Scroll naar bovenzijde

AVG Toestemmingen

Bij duurzaamnieuws.nl nemen wij uw recht op privacy serieus. Wij plaatsen enkele cookies die nodig zijn om onze website optimaal te laten functioneren. Onderstaand ziet u welke verplichte en optionele toestemmingen u ons verleent om uw persoongegevens te verwerken op deze website. Als u deze toestemmingen wilt intrekken klikt u op 'Vergeet mij' onderaan deze pagina.

Privacy verklaring | Sluiten
Instellingen