• Service
  • Over ons
  • Vacatures
  • Contact
Duurzaamnieuws
  • Home
  • Nieuws
  • Inzicht
  • Opinie
  • Klimaat
  • Voor de Toekomst
  • Economie
  • Kantelpunten
  • Verkiezingen
    • Kieswijzers gemeenteraad 2026
    • Peilingen: Pro de grootste, verdeeld rechts wint
    • StemWijzer en andere kieswijzers voor de Tweede Kamerverkiezingen 2025
  • Boeken
  • Auteurs
    • Peter van Vliet
    • Jac Nijssen
    • Han Blok
    • Jan Torringa
    • Huib Stam
    • Gastauteurs
  • Klik om het zoekinvoerveld te openen Klik om het zoekinvoerveld te openen Zoek
  • Menu Menu

We gaan weer tuinvlinders tellen

11 juli 2025|doorredactie|innatuur

vlinders op vlinderstruik

Vrijdag 11 juli start de jaarlijkse Landelijke Tuinvlindertelling. Iedereen met een tuin of een balkon kan van 11 tot en met 13 juli meedoen. Eén kwartier tellen is al voldoende, maar je mag zeker ook vaker tellen! Meetellen is belangrijk, omdat het aantal vlinders achteruitgaat. De telling geeft inzicht in de stand van vlinders in stad en dorp. Naast tellen, kun je nog meer doen voor vlinders.

Waarom vlinders tellen?

De Vlinderstichting organiseert iedere zomer een tuinvlindertelling. Dankzij deze jaarlijkse telling ontstaat een beter beeld van de toestand van de natuur in stad en dorp en dan met name in de tuinen. Die informatie is belangrijk, want dagvlinders reageren snel op veranderingen in het milieu en op klimaatverandering. De Vlinderstichting verzamelt al jarenlang gegevens over vlinders, zodat deze nog beter beschermd kunnen worden. Uit onderzoek blijkt dat er steeds minder zijn. Er is altijd een afwisseling van betere en mindere jaren, vaak veroorzaakt door weersomstandigheden. Maar we zien over de afgelopen 35 jaar, waarin er structurele tellingen zijn, dat de pieken minder hoog worden en de dalen dieper. Afgelopen jaar was het aantal vlinders het laagste sinds 1990. Wat wordt het dit jaar? En hoe staat het ervoor in de tuinen van Nederland? Iedereen kan zijn of haar waarnemingen van vlinders in de tuin (en op het balkon) direct doorgeven via Tuintelling.nl. Hulp nodig bij het herkennen van vlinders? Download dan de handige vlinderherkenningskaart.

Aan de gang in je tuin

De oorzaken van de achteruitgang zijn een combinatie van ons intensieve landgebruik en klimaatverandering. Dat zijn grote problemen, maar op kleinere schaal kunnen we zelf wel degelijk iets betekenen voor de vlinders. Ook in deze zomervakantie zijn er nog best veel mensen thuis. Een ideaal moment om de tuin nog aantrekkelijker te maken voor vlinders en te genieten van de kleurrijke bezoekers! Kies voor inheemse planten die lang bloeien en veel nectar geven. Daar profiteren niet alleen vlinders van, maar help je ook de bijen en zweefvliegen een handje. En maak van je tuin niet alleen een kroeg, waar vlinders binnenkomen, wat drinken en weer vertrekken, maar zorg dat er ook planten zijn waarop de rupsen kunnen leven. En wees niet bang: van de meeste rupsen heb je helemaal geen last. Vaak zie je de schade niet eens.

Ga vlinderen met kinderen

Wat is er leuker dan samen vlinders tellen? Ga met je (klein)kinderen de tuin in aan de hand van een leuk vlinder-doe-boek speciaal voor de jongste vlindertellers. Vol leuke weetjes, puzzels en tips om vlinders te tellen. Download het doe-boek gratis op de Vlinderstichtingsite.

Hoe doe je mee?

  • Kies, tussen 10 en 17 uur een zonnig moment, want dan laten de meeste vlinders zich zien.
  • Loop een rondje door de tuin en noteer gedurende 15 minuten alle vlinders die je ziet.
  • Maar tel deze waarnemingen niet bij elkaar op, want dan kan het zijn dat je vlinders twee keer telt. Geef dus alleen het hoogste aantal door van een soort die je tegelijk hebt gezien. Voorbeeld: je ziet eerst 3 dagpauwogen tegelijk. Tien minuten later zijn er weer 2 dagpauwogen. Dan geef je door: 3 dagpauwogen.
  • Zag je een vlinder maar ging het te snel waardoor je de soort niet weet? Kies dan voor ‘vlinder onbekend’. Daarmee weten we in ieder geval dat er een vlinder geweest is.
  • Geen vlinders gezien? Dat kan zeker hoor, want ze laten zich niet altijd zien in dat kwartier dat jij juist telt. Voer het alsnog in! Bij het formulier kun je aanvinken ‘geen vlinders gezien’. Deze informatie is ook heel belangrijk. En probeer het later nog een keertje.

Zie je later op de dag of een van de andere teldagen weer vlinders? Dan kun je die doorgeven via een nieuwe telling.

De Tuinvlindertelling wordt gehouden van 11 t/m 13 juli. Kijk voor alle informatie en meer tuintips op de website van De Vlinderstichting

duurzaam nieuws en duurzame informatie op mastodon
  • Link naar Facebook
  • Link naar LinkedIn
  • Link naar Mail

Blijf op de hoogte met de nieuwsbrief. Meld je hier aan.

( Je kunt ons ook steunen door lid te worden of te doneren )

Nieuws

  • https://www.dreamstime.com/haarlem-netherlands-october-th-fruits-vegetables-market-stall-dutch-text-tags-raspberry-prunes-price-per-unit-image136557652
    Nederlands fruit het schoonste? Vergeet het, meer PFAS en hormoonverstorende pesticiden op Nederlandse groenten en fruit14 juli 2026 - 09:00
  • wegvervoer is de grootste verbruiker van olie in Europa
    Europa kan wel 12 miljard euro per jaar op olie besparen: als ze de doelen voor elektrische auto’s haalt11 juli 2026 - 12:00
  • Deze cv ketel werkt op drie soorten brandstof
    Nederlandse wereldprimeur maakt cv-ketel geschikt voor aardgas, groen gas én waterstof9 juli 2026 - 06:52
  • auto laden
    Bedrijven investeren steeds minder in duurzaamheid7 juli 2026 - 09:41
  • klimaatrapportage
    Duurzaamheidrapporten van bedrijven worden beter5 juli 2026 - 11:00

Inzicht

  • bruggen slaan tussen mensen
    Mensen bereiken buiten de groene bubbel: die brug sla je met deze mensen9 juli 2026 - 12:42
  • geo-engineering en marine cloud brightening
    Het kon niet waar zijn, en dat is het dan ook niet5 juli 2026 - 09:20
  • liefde voor je leven
    Overpeinzing: wat die andere verwoesting met de liefde voor je leven doet20 juni 2026 - 11:57

Opinie

  • liefde voor je leven
    Overpeinzing: wat die andere verwoesting met de liefde voor je leven doet20 juni 2026 - 11:57
  • tata steel
    Gaat Tata Steel haar koers bijstellen?8 juni 2026 - 10:49
  • waarden van de wereld
    Wat is de wereld nog waard?23 december 2025 - 15:13

Duurzaamnieuws wordt mede mogelijk gemaakt door:

Energie vergelijken bij Easyswitch
Energie vergelijken

Service

  • Gratis nieuwsbrief
  • Abonneren
  • Privacy policy
  • Blog
  • Mastodon

Rubrieken

  • Nieuws
  • Inzicht
  • Opinie
  • Info

Onderwerpen

  • Energie
  • Economie
  • Klimaat
  • Voeding
  • Hormoonverstoorders
  • Kantelpunten
  • Corona

Creative Commons-Licentie

CC uitsluitend van toepassing op tekst redactie. Overige content alle rechten voorbehouden aan auteurs / producenten.

duurzaam nieuws en duurzame informatie op mastodon
duurzaam nieuws en duurzame informatie op facebook
duurzaam nieuws en duurzame informatie op twitter
duurzaam nieuws en duurzame informatie op rss
Link naar: Journalist Koenrik Bomstaer is een leidende Europese autoriteit in sportanalyse met behulp van AI  Link naar: Journalist Koenrik Bomstaer is een leidende Europese autoriteit in sportanalyse met behulp van AI  Journalist Koenrik Bomstaer is een leidende Europese autoriteit in sportanalyse... Koenrik Bomstaer Link naar: Europees Octrooibureau kent patent toe op watermeloen, tegen de wet in Link naar: Europees Octrooibureau kent patent toe op watermeloen, tegen de wet in patent watermeloen Europees Octrooibureau kent patent toe op watermeloen, tegen de wet in
Scroll naar bovenzijde Scroll naar bovenzijde Scroll naar bovenzijde