• Service
  • Over ons
  • Leden
  • Vacatures
  • Contact
Duurzaamnieuws
  • Home
  • Nieuws
  • Kort nieuws
  • Inzicht
  • Opinie
  • Klimaat
  • Economie
  • Vakantie
  • Corona
  • Kantelpunten
  • Zoek
  • Menu Menu

Blauwalgen kunnen olie produceren uit licht en CO2

11 maart 2020|doorIPS|inalgen, biobrandstoffen, innovatie

algengroei

De blauwalgen, die zwemwateren onveilig maken in de zomer, hebben mogelijk ook interessante eigenschappen. Met behulp van licht kunnen ze olie produceren uit CO2.

Ondanks de populaire naam gaat het eigenlijk om bacteriën: de wetenschappelijke benaming voor de blauwalgen is "cyanobacteriën". De organismen halen elke zomer wel eens de krantenkoppen wanneer ze zwemwateren onveilig maken. In een lange periode van hitte kunnen de giftige bacteriën snel groeien en vormen ze een gezondheidsrisico voor zwemmers en watersporters.

Maar onderzoekers van de Universiteit van Bonn hebben ontdekt dat de bacteriën ook nuttig kunnen zijn. Met behulp van licht en CO2 blijken de organismen olie te produceren. Die ontdekking verraste de wetenschappers, de eigenschap om olie te produceren werd vooral geassocieerd met planten.

Verrassend

"We hebben nu voor het eerst aangetoond dat cyanobacteriën olie kunnen produceren", zegt bioloog Peter Dörmann van het Institute of Molecular Physiology and Biotechnology of Plants (IMBIO) aan de Universiteit van Bonn. "Dit was een complete verrassing."

Het resultaat is vooral interessant vanuit evolutionair-biologisch oogpunt, omdat het ontdekte biologische mechanisme  een evolutionaire link laat zien met de gelijkaardige mechanismen in planten. Maar de wetenschappers zien mogelijk ook interessante toepassingen, zoals de productie van diervoeder of biobrandstoffen. Een groot voordeel daarbij is dat er geen akkerland nodig is voor die productie: een container met kweekmedium en voldoende licht en warmte is voldoende.

Klimaatneutraal

Op die manier is de productie bijvoorbeeld ook mogelijk in woestijngebied, waar brandstof geproduceerd kan worden zonder te concurreren met voedselgewassen. En omdat bij de verbranding van die brandstof enkel CO2 vrijkomt die eerder door de bacteriën uit de atmosfeer is gehaald, wordt die brandstof klimaatneutraal.

De wetenschappers wijzen er op dat de cyanobacteriën die in de oceanen leven aanzienlijke hoeveelheden broeikasgas opslaan. Geschat wordt dat zonder hun bijdrage de concentratie koolstofdioxide in de atmosfeer twee keer zo hoog zou zijn.

“Soortgelijke experimenten zijn al gaande met groene algen", legt Dörmann uit. "Deze zijn echter moeilijker te onderhouden; bovendien kunnen ze niet gemakkelijk biotechnologisch worden geoptimaliseerd om de hoogst mogelijke productiesnelheid te bereiken."

duurzaam nieuws en duurzame informatie op mastodon
  • Delen op Facebook
  • Delen op LinkedIn
  • Delen via e-mail
Goed dat je Duurzaamnieuws leest. Hier vind je breed inzicht in actuele ontwikkelingen rond duurzaamheid, klimaat en veiligheid. Dat bieden we onafhankelijk, zonder subsidies, overheidssteun of rijke aandeelhouders, maar vooral met hulp van bijdragen van onze lezers. We willen zo lang mogelijk onze informatie gratis aanbieden en voor iedereen toegankelijk houden, omdat het zo belangrijk is dat iedereen meedoet aan de omslag naar duurzaamheid en daar goed en eerlijk over geïnformeerd is.

Dit is een belangrijke tijd, waarin we de richting van de toekomst bepalen. Krijgen we klimaatverandering en de pandemie onder controle? Kunnen we onze veiligheid in stand houden? Nemen we de juiste maatregelen, ook voor een eerlijker samenleving? Als je kunt, is dit een mooi moment om ons te helpen. Steun ons als lid of donateur. Dank je wel.

Hier kun je lid worden.
En hier kun je doneren.



Wil je ons liever eerst een tijdje volgen? Meld je dan hier aan voor de gratis nieuwsbrief.

Alvast bedankt - en blijf veilig en gezond!
Team Duurzaamnieuws

Nieuws

  • deltaplan circulaire economie statiegeld op spijkerbroekNederland haalt circulaire doelen niet31 januari 2023 - 18:37
  • ai klimaatvoorspelling AI klimaatvoorspelling ziet snellere opwarming voorbij 1,5 graad31 januari 2023 - 14:31
  • rijkste 1 procent Uitstoot van rijken nog hoger dan gedacht, ook in arme landen31 januari 2023 - 13:11
  • extinctionrebellion xr A12 blokkades Extinction Rebellion gaan door: deel 6 op 11 maart30 januari 2023 - 09:41
  • afval stort Retourzendingen online aankopen vaak vernietigd29 januari 2023 - 10:30

Inzicht

  • lange covid Long Covid kan groter probleem worden dan golven van infecties28 januari 2023 - 08:00
  • stemwijzer kieswijzerStemwijzers voor de provinciale staten verkiezingen 202327 januari 2023 - 09:44
  • links rechts politiekPeilingen voor de tweede kamer: coalitie krabbelt wat terug25 januari 2023 - 07:00

Opinie

  • Een sprong in de tijd9 november 2022 - 09:16
  • vertrouwen Vertrouwen, waarin dan?25 oktober 2022 - 19:09
  • energierekening Energierekening maakt alleen duidelijk dat we knettergek zijn16 oktober 2022 - 15:15

Advertentie kleintjes

speedcomfort radiatorventilator

Duurzaamnieuws wordt mede mogelijk gemaakt door:

elektrischeautolease.nl - elektrische auto leasen

energie aanbiedingen
energie vergelijken

Service

  • Gratis nieuwsbrief
  • Lid worden
  • Doneren
  • Privacy policy
  • Blog
  • Mastodon

Rubrieken

  • Nieuws
  • Inzicht
  • Opinie
  • Info

Onderwerpen

  • Energie
  • Economie
  • Klimaat
  • Voeding
  • Hormoonverstoorders
  • Kantelpunten
  • Corona

Creative Commons-Licentie

CC uitsluitend van toepassing op tekst redactie. Overige content alle rechten voorbehouden aan auteurs / producenten.

Duurzaamnieuws, nieuws over duurzaamheid

is een uitgave van stichting iNSnet.

duurzaam nieuws en duurzame informatie op mastodon
duurzaam nieuws en duurzame informatie op facebook
duurzaam nieuws en duurzame informatie op twitter
duurzaam nieuws en duurzame informatie op rss
Waar op te letten bij de start van een duurzame ondernemingBiobrandstoffen als olie op het vuur
Scroll naar bovenzijde

AVG Toestemmingen

Bij duurzaamnieuws.nl nemen wij uw recht op privacy serieus. Wij plaatsen enkele cookies die nodig zijn om onze website optimaal te laten functioneren. Onderstaand ziet u welke verplichte en optionele toestemmingen u ons verleent om uw persoongegevens te verwerken op deze website. Als u deze toestemmingen wilt intrekken klikt u op 'Vergeet mij' onderaan deze pagina.

Privacy verklaring | Sluiten
Instellingen