• Service
  • Over ons
  • Leden
  • Vacatures
  • Contact
Duurzaamnieuws
  • Home
  • Nieuws
  • Kort nieuws
  • Inzicht
  • Opinie
  • Klimaat
  • Economie
  • Vakantie
  • Corona
  • Kantelpunten
  • Zoek
  • Menu Menu

In Davos buigt de elite zich over ongelijkheid

22 januari 2014|doorredactie|ineconomie, politiek

Klaus Schwab WEFNu er geen acute crisis meer op de radar staat, wil het World Economic Forum (WEF), dat weer in Davos is begonnen, zich richten op "oplossingen voor echt fundamentele kwesties", zegt oprichter Klaus Schwab.

Schwab sprak tijdens een persconferentie voorafgaand aan het forum, dat jaarlijks de rijkste en machtigste mensen en bedrijven bijeen brengt in het Zwitserse Davos. Dit jaar gebeurt dat voor de 44ste keer. Het WEF verwacht 2500 deelnemers, onder wie ceo's van de duizend grootste bedrijven in de wereld, meer dan dertig regeringsleiders en talloze andere leiders van internationale instituten.

Het WEF publiceerde onlangs een rapport waarin aandacht is voor de groeiende inkomensongelijkheid. Volgens de auteurs heeft die ongelijkheid gevolgen voor de sociale stabiliteit in landen en kan hij een bedreiging vormen op wereldwijde schaal. "Het is essentieel om innovatieve oplossingen te vinden voor de oorzaken en consequenties van een wereld die steeds ongelijker wordt", staat in het rapport.

Armoede

speedcomfort radiatorventilator

Ontwikkelingsorganisatie Oxfam International kwam deze week ook met een rapport over hetzelfde onderwerp. Volgens Oxfam bezitten de 85 rijkste mensen op de wereld de helft van de rijkdom van de wereldbevolking. "We kunnen het gevecht tegen armoede niet winnen zonder iets te doen aan ongelijkheid", zegt Winnie Byanyima, directeur van Oxfam.

Fiscale deregulatie, belastingparadijzen, geheime prijsafspraken, lagere belastingen op hoge inkomens en investeringen, en bezuinigingen op openbare diensten zijn volgens Oxfam belangrijke oorzaken van ongelijkheid. De rijke elite heeft volgens de ontwikkelingsorganisatie biljoenen dollars ondergebracht in belastingparadijzen in de wereld. "In Afrika gebruiken multinationals, vooral in de mijnbouw, hun invloed om belastingen te vermijden. Op die manier krijgen overheden minder geld binnen om armoede te bestrijden.

Enkele van de grootste mijnbouwbedrijven hebben hun hoofdkantoor in Zwitserland, waar veel kapitaal is ondergebracht om het betalen van belasting te vermijden. "Belastingontduiking en belastingvoordelen zijn sterk verbonden met ongelijkheid", zegt ook Martin Hojsik, campagneleider bij ActionAid International. "Door het gebrek aan inkomsten, ontbreekt het met name in ontwikkelingslanden aan geld voor essentiële diensten zoals onderwijs en gezondheidszorg."

Van Davos verwacht Hojsik niet veel goeds. "Deloitte, dat onder meer bedrijven adviseert hoe ze belastingen kunnen vermijden in Afrika, twittert over inkomensongelijkheid op  #DeloitteDavosLive. Dat laat iets zien van de absurditeit van Davos."

Hete aardappelen

Anders dan ActionAid, is Oxfam wel aanwezig op het WEF. Oxfam zal bij de deelnemers aandringen op progressieve belastingwetgeving, openbaarheid van investeringen in bedrijven en stichtingen, goede salariëring door bedrijven en het investeren van belastinginkomsten in gezondheidszorg, onderwijs en sociale zekerheid voor burgers.

Een blik op de meer dan 260 sessies in Davos, laat echter zien dat hete aardappelen zoals belastingontduiking niet op de agenda staan, zelfs niet bij een workshop die specifiek over de mijnbouw gaat. Onderwerp van die workshop is het bevorderen van toekomstige groei in relatie tot groeiende schaarste en milieuproblemen.

Bijna geen enkele workshop richt zich specifiek op ontwikkelingslanden. Toch is er wel een sessie over de ontwikkelingsdoelen na 2015. Tijdens die sessie wordt gesproken over de vraag hoe een nieuwe 'geest van solidariteit, samenwerking en wederzijdse verantwoordelijkheid' die doelen kan vertalen in concrete actie.

Peter Niggli, directeur van Alliance Sud, een alliantie van de zes grootste Zwitserse hulporganisaties, laat zulke debatten voor wat ze zijn. "Lobbyen bij de Zwitserse regering heeft meer zin", zegt hij. Als discussieforum heeft het WEF naar zijn mening geen enkele invloed op de ontwikkelingsagenda na 2015.

Niggli zegt dat het niet het officiële programma met debatten en workshops is dat zakenmensen en politici naar Davos brengt, maar de kans om te netwerken en achter gesloten deuren nieuwe projecten op te zetten.
Bron: IPS -  Ray Smith

1 antwoord
  1. Zonnetje zegt:
    29 januari 2014 op 10:43

    Het is deze elite (rechtstreeks, dan wel via aandelen in zwaar milieubelastende producten) die zich over ongelijkheid buigt??
    Het is juist deze club die geen zelfinzicht getoond heeft in hun eigen functioneren, in hun uitbuiten van veel buitenlanden. Is het niet door goedkope slechte arbeid, CO2 emissies (ook zo’n oncontroleerbare handel) te kopen, dan wel door gebruik te maken van regelingen bv. 10 jaar geen belasting betalen voor vestigingen bv. in Kenia..en dan weer verkassen…
    En deze club buigt zich over ongelijkheid..??
    Ik mag hopen dat ze een stel goede psychiaters mee hebben genomen… hoewel narcisme niet te genezen is..

Plaats een Reactie

Meepraten?
Draag gerust bij!

Geef een antwoord

Het e-mailadres wordt niet gepubliceerd. Vereiste velden zijn gemarkeerd met *

duurzaam nieuws en duurzame informatie op mastodon
  • Delen op Facebook
  • Delen op LinkedIn
  • Delen via e-mail
Goed dat je Duurzaamnieuws leest. Hier vind je breed inzicht in actuele ontwikkelingen rond duurzaamheid, klimaat en veiligheid. Dat bieden we onafhankelijk, zonder subsidies, overheidssteun of rijke aandeelhouders, maar vooral met hulp van bijdragen van onze lezers. We willen zo lang mogelijk onze informatie gratis aanbieden en voor iedereen toegankelijk houden, omdat het zo belangrijk is dat iedereen meedoet aan de omslag naar duurzaamheid en daar goed en eerlijk over geïnformeerd is.

Dit is een belangrijke tijd, waarin we de richting van de toekomst bepalen. Krijgen we klimaatverandering en de pandemie onder controle? Kunnen we onze veiligheid in stand houden? Nemen we de juiste maatregelen, ook voor een eerlijker samenleving? Als je kunt, is dit een mooi moment om ons te helpen. Steun ons als lid of donateur. Dank je wel.

Hier kun je lid worden.
En hier kun je doneren.



Wil je ons liever eerst een tijdje volgen? Meld je dan hier aan voor de gratis nieuwsbrief.

Alvast bedankt - en blijf veilig en gezond!
Team Duurzaamnieuws

Nieuws

  • air pollution EU houdt deur open voor auto’s op e-brandstoffen25 maart 2023 - 13:41
  • wilde bij Pesticiden veranderen gedrag van bijen meer bij warmer weer25 maart 2023 - 10:50
  • duurzaamheidsverslag Duurzaamheidsverslag wordt gemeengoed bij bedrijven25 maart 2023 - 10:39
  • misleidende reclame shell TNO: beperk reclame voor klimaatbelastende producten22 maart 2023 - 14:58
  • echte ongemakkelijke waarheid ipcc Syntheserapport IPCC: laatste kans om klimaat te redden20 maart 2023 - 17:12

Inzicht

  • toekomst van ons voedselRegeneratieve landbouw moet concreter en beter meetbaar22 maart 2023 - 15:06
  • agro industrieZorgen groene subsidies voor meer protectionisme?19 maart 2023 - 14:19
  • plastic afval Wat kan ik daar nu aan doen?11 maart 2023 - 10:16

Opinie

  • nieuwe duurzaamheid houdt ons overeind We hebben een nieuwe duurzaamheid nodig4 januari 2023 - 17:01
  • ontmenselijking 2022 het jaar van ontmenselijking11 december 2022 - 11:00
  • Een sprong in de tijd9 november 2022 - 09:16
meewind 23 02

Duurzaamnieuws wordt mede mogelijk gemaakt door:

elektrischeautolease.nl - elektrische auto leasen

energie aanbiedingen
energie vergelijken

Service

  • Gratis nieuwsbrief
  • Lid worden
  • Doneren
  • Privacy policy
  • Blog
  • Mastodon

Rubrieken

  • Nieuws
  • Inzicht
  • Opinie
  • Info

Onderwerpen

  • Energie
  • Economie
  • Klimaat
  • Voeding
  • Hormoonverstoorders
  • Kantelpunten
  • Corona

Creative Commons-Licentie

CC uitsluitend van toepassing op tekst redactie. Overige content alle rechten voorbehouden aan auteurs / producenten.

Duurzaamnieuws, nieuws over duurzaamheid

is een uitgave van stichting iNSnet.

duurzaam nieuws en duurzame informatie op mastodon
duurzaam nieuws en duurzame informatie op facebook
duurzaam nieuws en duurzame informatie op twitter
duurzaam nieuws en duurzame informatie op rss
Frédéric Lenoir: De wereld is ziek, en hoe we de wereld kunnen genezenBatterij op suiker is milieuvriendelijker
Scroll naar bovenzijde

AVG Toestemmingen

Bij duurzaamnieuws.nl nemen wij uw recht op privacy serieus. Wij plaatsen enkele cookies die nodig zijn om onze website optimaal te laten functioneren. Onderstaand ziet u welke verplichte en optionele toestemmingen u ons verleent om uw persoongegevens te verwerken op deze website. Als u deze toestemmingen wilt intrekken klikt u op 'Vergeet mij' onderaan deze pagina.

Privacy verklaring | Sluiten
Instellingen