• Service
  • Over ons
  • Leden
  • Vacatures
  • Contact
Duurzaamnieuws
  • Home
  • Nieuws
  • Kort nieuws
  • Inzicht
  • Opinie
  • Klimaat
  • Economie
  • Vakantie
  • Corona
  • Kantelpunten
  • Zoek
  • Menu Menu

Geen rol voor aardgas na 2035 in de Europese Unie

7 november 2017|doorredactie|inaardgas, energie, transitie

aardgas van het gas af

Als we in de Europese Unie doorgaan met het verstoken van kolen, olie en gas in het huidige tempo, is de limiet voor de hoeveelheid CO2 die we nog mogen uitstoten al over negen jaar bereikt. Dat blijkt uit onderzoek van Milieudefensie en Friends of the Earth dat is uitgevoerd door Professor Kevin Anderson en dr. John Broderick van het Tyndall klimaatcentrum. Zij hebben uitgerekend wat het Klimaatakkoord van Parijs betekent voor het gebruik van fossiele brandstoffen in de Europese Unie.

Het rapport is dinsdag gepubliceerd in twaalf Europese landen in aanloop naar de Klimaattop in Bonn. Op verzoek van Milieudefensie keken de onderzoekers met name naar de rol van aardgas als 'transitiebrandstof'. Dat is een door de gassector veel gebruikte term die suggereert dat aardgas de overstap naar alleen maar duurzame energiebronnen als wind, zon en aardwarmte kan versoepelen. Volgens de onderzoekers biedt het Klimaatakkoord echter bijna geen ruimte meer om gas te blijven stoken. Alleen als we onze broeikasgasemissies fors verminderen is er voor de Europese landen nog tot 2035 ruimte voor het gebruik van aardgas, concluderen zij. Na 2035 is er zeker geen rol meer voor kolen, olie of gas. Dan is het CO2-budget dat het Klimaatakkoord biedt op. Alleen als we het gebruik van fossiele brandstoffen jaar na jaar met meer dan 10 procent per jaar verminderen - tien keer sneller dan nu in Nederland gebeurt -, blijft er wat speelruimte over en kunnen we de komende tien tot twintig jaar gas blijven inzetten.

Haast

Uit dit onderzoek blijkt onomstotelijk dat we haast moeten maken met de energietransitie. De Nederlandse regering heeft met het ondertekenen van het Klimaatakkoord van Parijs beloofd klimaatverandering serieus te nemen. Dat betekent dat we tot 2035 hebben om de zogenoemde energietransitie uit te voeren: onze huizen van het gas te halen en ook elders onze uitstoot van broeikasgassen naar nul te brengen. Het jaar 2050, waar het Nederlandse kabinet zich op richt is veel te laat. Dat zou betekenen dat we CO2 blijven uitstoten en de CO2-deken om de aarde zo dik wordt dat de temperatuur meer dan 2 graden zal stijgen. De koolstofdioxide (CO2) die vrij komt bij het verbranden van aardgas is de belangrijkste oorzaak van het klimaateffect van aardgas. CO2 blijft honderden jaren in de atmosfeer aanwezig.

Gas importeren is geen oplossing voor einde Nederlandse gaswinning

De onderzoekers laten zien dat gas importeren geen alternatief kan zijn voor de gaswinning in Nederland. Gas importeren via lange pijpleidingen of met tankschepen vol vloeibaar gas (LNG) is slechter voor het klimaat dan het gebruik van gas uit de Noordzee. Vooral bij de winning van schaliegas, gaswinning in landen met gebrekkig toezicht en bij transport is er een risico op grote methaanlekkages, schrijven de onderzoekers. Zo blijkt de negatieve impact op het klimaat van productie en transport en gebruik van vloeibaar aardgas (LNG) twintig procent hoger dan voor aardgas uit de Noordzee. Transport van gas via pijpleidingen over lange afstanden, zoals van Rusland naar West-Europa kan nog schadelijker zijn. Het importeren van gas en het verder ontwikkelen van de gasrotonde in Rotterdam is derhalve geen verstandige beslissing.

speedcomfort radiatorventilator

Methaan

Waar velen aan voorbij gaan is dat transport van aardgas overal gepaard gaat met methaanlekkage. Als methaanemissies niet afnemen zal de hoeveelheid methaan in de atmosfeer niet afnemen en een bijdrage leveren aan de  temperatuurstijging van 0,6 graden, stellen de onderzoekers. Methaan is een zeer sterk broeikasgas dat ongeveer 10 jaar in de atmosfeer blijft. Volgens Anderson en Broderick is methaan een 34 keer zo sterk broeikasgas als koolstofdioxide. In de landen waar is onderzocht of de methaanconcentraties kloppen met de schattingen, blijkt dat overheden methaanlekkage zwaar onderschatten. In Nederland zijn geen goede metingen gedaan.

Het volledige rapport kunt u hier downloaden.

Lees meer over de aardgastransitie.

duurzaam nieuws en duurzame informatie op mastodon
  • Delen op Facebook
  • Delen op LinkedIn
  • Delen via e-mail
Goed dat je Duurzaamnieuws leest. Hier vind je breed inzicht in actuele ontwikkelingen rond duurzaamheid, klimaat en veiligheid. Dat bieden we onafhankelijk, zonder subsidies, overheidssteun of rijke aandeelhouders, maar vooral met hulp van bijdragen van onze lezers. We willen zo lang mogelijk onze informatie gratis aanbieden en voor iedereen toegankelijk houden, omdat het zo belangrijk is dat iedereen meedoet aan de omslag naar duurzaamheid en daar goed en eerlijk over geïnformeerd is.

Dit is een belangrijke tijd, waarin we de richting van de toekomst bepalen. Krijgen we klimaatverandering en de pandemie onder controle? Kunnen we onze veiligheid in stand houden? Nemen we de juiste maatregelen, ook voor een eerlijker samenleving? Als je kunt, is dit een mooi moment om ons te helpen. Steun ons als lid of donateur. Dank je wel.

Hier kun je lid worden.
En hier kun je doneren.



Wil je ons liever eerst een tijdje volgen? Meld je dan hier aan voor de gratis nieuwsbrief.

Alvast bedankt - en blijf veilig en gezond!
Team Duurzaamnieuws

Nieuws

  • nul op de meterVerduurzaming per wijk helpt tegen energiearmoede28 maart 2023 - 13:32
  • Duurzaam de week door DDWD Duurzaam De Week Door 1226 maart 2023 - 14:45
  • air pollution EU houdt deur open voor auto’s op e-brandstoffen25 maart 2023 - 13:41
  • wilde bij Pesticiden veranderen gedrag van bijen meer bij warmer weer25 maart 2023 - 10:50
  • duurzaamheidsverslag Duurzaamheidsverslag wordt gemeengoed bij bedrijven25 maart 2023 - 10:39

Inzicht

  • toekomst van ons voedselRegeneratieve landbouw moet concreter en beter meetbaar22 maart 2023 - 15:06
  • agro industrieZorgen groene subsidies voor meer protectionisme?19 maart 2023 - 14:19
  • plastic afval Wat kan ik daar nu aan doen?11 maart 2023 - 10:16

Opinie

  • nieuwe duurzaamheid houdt ons overeind We hebben een nieuwe duurzaamheid nodig4 januari 2023 - 17:01
  • ontmenselijking 2022 het jaar van ontmenselijking11 december 2022 - 11:00
  • Een sprong in de tijd9 november 2022 - 09:16

Duurzaamnieuws wordt mede mogelijk gemaakt door:

elektrischeautolease.nl - elektrische auto leasen

energie aanbiedingen
energie vergelijken

Service

  • Gratis nieuwsbrief
  • Lid worden
  • Doneren
  • Privacy policy
  • Blog
  • Mastodon

Rubrieken

  • Nieuws
  • Inzicht
  • Opinie
  • Info

Onderwerpen

  • Energie
  • Economie
  • Klimaat
  • Voeding
  • Hormoonverstoorders
  • Kantelpunten
  • Corona

Creative Commons-Licentie

CC uitsluitend van toepassing op tekst redactie. Overige content alle rechten voorbehouden aan auteurs / producenten.

Duurzaamnieuws, nieuws over duurzaamheid

is een uitgave van stichting iNSnet.

duurzaam nieuws en duurzame informatie op mastodon
duurzaam nieuws en duurzame informatie op facebook
duurzaam nieuws en duurzame informatie op twitter
duurzaam nieuws en duurzame informatie op rss
Paradise Papers tonen noodzaak van een duurzame economie aanGemeente Amersfoort zoekt startende circulaire ideeën voor gratis ontwikke...
Scroll naar bovenzijde

AVG Toestemmingen

Bij duurzaamnieuws.nl nemen wij uw recht op privacy serieus. Wij plaatsen enkele cookies die nodig zijn om onze website optimaal te laten functioneren. Onderstaand ziet u welke verplichte en optionele toestemmingen u ons verleent om uw persoongegevens te verwerken op deze website. Als u deze toestemmingen wilt intrekken klikt u op 'Vergeet mij' onderaan deze pagina.

Privacy verklaring | Sluiten
Instellingen