• Service
  • Over ons
  • Leden
  • Vacatures
  • Contact
Duurzaamnieuws
  • Home
  • Nieuws
  • Kort nieuws
  • Inzicht
  • Opinie
  • Klimaat
  • Economie
  • Vakantie
  • Corona
  • Kantelpunten
  • DDWD overzicht
  • Zoek
  • Menu Menu

Gemeenten laten duizenden banen liggen in afvalverwerking

18 februari 2016|doorredactie|inafval, circulaire economie, hergebruik

e-wasteGemeenten moeten een beter beheer voeren met het verwerken van elektrische en elektronische apparaten. Zo kan gekapitaliseerd worden op het recyclen van enorme hoeveelheden verwerkte kostbare materialen en edelmetalen en kunnen tienduizenden mensen aan het werk worden gezet. Dat is de stelling van de heer Smeele (83) uit Putten: “Door de positieve resultaten van de Milieutop in Parijs moeten gemeenten ervan doordrongen raken dat ze met onzorgvuldig grofvuilbeheer enorme kansen laten liggen, terwijl ze feitelijk op de ‘bovengrondse mijnen van de toekomst’ zitten.”

Al in april 2011 publiceerde de firma Wecycle dat gemeenten vaak te laks zijn bij het inzamelen van elektronisch afval. Volgens de firma kan er met gemak gemiddeld 1 kilo per inwoner extra worden opgehaald. Wereldwijd wordt jaarlijks 20-50 miljoen ton apparatuur zomaar weggegooid, slechts 10-18% wordt hergebruikt. De cijfers passen bij onlangs onthulde plannen van Eurocommissaris Frans Timmermans voor een kringloopeconomie. “Trash is cash”, stelt de Eurocommissaris en daarom wil hij dat over vijftien jaar 65% van het huisafval moet worden herbruikt. Hooguit 10% mag tegen 2030 nog op de schroothoop terecht komen.

Afvalstroom levert geld op
Al jaren ontvangen gemeenten oude of defecte apparatuur. Deze worden vaak apart gehouden waarna het materiaal, in verband met beperkte opslagcapaciteit, meestal wordt afgevoerd tegen minimale prijzen. Deze afvalrouting verloopt via Rotterdam naar onder andere China en Turkije. Het gaat om circa 38.000 ton schroot per week.

Smeele: “Juist deze afvalstroom is in feite gratis beschikbaar gesteld aan gemeenten en zij zijn eigenaar van deze zeer waardevolle goederen. Hier dient dan ook een goed beheer over gevoerd te worden. Het is zinvol deze dure goederenstroom eens beter te gaan bekijken, want met een betere aanpak zou een zeer aanzienlijke mééropbrengst kunnen worden gerealiseerd. Medewerkers van bedrijven, ziekenhuizen en andere instellingen zetten apparatuur te makkelijk bij het grof vuil. We dienen ons goed te realiseren dat er zo al voor miljarden aan eerlijke, kostbare grondstoffen en de hiermee gerelateerde edelmetalen voor ons land verloren gaan door onder andere versmelting in verbrandingsovens.”

Arbeidstherapie voor re-integratie
De routing in kaart brengen kan volgens Smeele leiden tot veel werkgelegenheid en extra omzet. In een rapport van TNO, van 20 juni 2013, ‘Van afval naar grondstof’ wordt gesteld dat alléén al in Nederland dit 54.000 banen en € 7 miljard aan inkomsten kan opleveren. De bron van vele materialen kan virtueel oneindig weer worden gebruikt. “Alleen al uit een ton gsm’s haalt men ongeveer 500 gram goud. De huidige goudprijs steeg de afgelopen maanden naar €33.000.- per kilo,” aldus Smeele.

Hiernaast biedt een goede afvalverwerking ook kansen om werkgelegenheid te creëren. De werkplaats van ‘Tools to Work’ in Teteringen reviseert bijvoorbeeld goederen voor technisch onderwijs en kleine ondernemers in Afrika. Dit doet het bedrijf met vrijwilligers en met mensen die in een arbeidsfit traject worden begeleid naar werk. Goederen, die niet worden opgestuurd, worden tegen betaling zo ver mogelijk ontmanteld en voor verdere recycling aangeboden.

ABU-voorzitter Aart van der Gaag, ambassadeur voor arbeidsbeperkten, probeert werkgevers en overheden te overtuigen om voor 2026 100.000 mensen met een afstand tot de arbeidsmarkt aan te nemen. Dit heeft ook een sociaal karakter. “Gemeenten betalen veel aan sociale uitkeringen aan mensen met een beperking en mensen met afstand tot de arbeidsmarkt,” beredeneert Smeele. “Alleen al als arbeidstherapie en ten behoeve van verdere re-integratie zullen velen, ook in deeltijd, hier blij mee kunnen zijn. Wat dat betreft biedt het juist ook een uitkomst voor integratieprocessen voor bijvoorbeeld gedetineerden en de grote stroom vluchtelingen.”

duurzaam nieuws en duurzame informatie op mastodon
  • Delen op Facebook
  • Delen op LinkedIn
  • Delen via e-mail
Goed dat je Duurzaamnieuws leest. Hier vind je actuele ontwikkelingen en inzichten rond duurzaamheid, klimaat en veiligheid die je niet overal al leest. Dat bieden we onafhankelijk, zonder subsidies, overheidssteun of rijke aandeelhouders, maar vooral met hulp van bijdragen van onze lezers. We willen zo lang mogelijk onze informatie gratis aanbieden en voor iedereen toegankelijk houden, omdat het zo belangrijk is dat iedereen meedoet aan de omslag naar duurzaamheid en daar goed en eerlijk over geïnformeerd is.

Dit is een belangrijke tijd, waarin we de richting van de toekomst bepalen. Krijgen we klimaatverandering onder controle? Kunnen we onze veiligheid in stand houden? Nemen we de juiste maatregelen, ook voor een eerlijker samenleving? Als je kunt, is dit een mooi moment om ons te helpen. Steun ons als lid of donateur. Dank je wel.

Hier kun je lid worden.
En hier kun je doneren.



Wil je ons liever eerst een tijdje volgen? Meld je dan hier aan voor de gratis nieuwsbrief.

Alvast bedankt - en blijf veilig en gezond!
Team Duurzaamnieuws

Nieuws

  • flitsdroogtes in Europa Onvoorspelbare flitsdroogtes nemen ook in Europa snel toe30 mei 2023 - 18:10
  • opwarming boven 2 graden Schone lucht is slecht voor het klimaat29 mei 2023 - 10:12
  • ddwd 19 Duurzaam De Week Door 21: Over Musk, de middeleeuwen en agressief glimlachen28 mei 2023 - 10:42
  • plastic afval Recycling maakt plastic nog giftiger24 mei 2023 - 18:15
  • methaanUitstoot superbroeikasgas methaan is amper gereguleerd23 mei 2023 - 17:53

Inzicht

  • duurzaam voedingspatroon De 3 belangrijkste stappen voor een duurzaam voedingspatroon23 mei 2023 - 09:05
  • links rechts politiekPeilingen voor de Tweede Kamer: wordt Pieter Omtzigt de volgende premier?23 mei 2023 - 07:00
  • kantoorEen duurzame economie en duurzaam ondernemen begint bij bestuurders16 mei 2023 - 18:17

Opinie

  • nieuwe duurzaamheid houdt ons overeind We hebben een nieuwe duurzaamheid nodig4 januari 2023 - 17:01
  • ontmenselijking 2022 het jaar van ontmenselijking11 december 2022 - 11:00
  • Een sprong in de tijd9 november 2022 - 09:16
meewind

Duurzaamnieuws wordt mede mogelijk gemaakt door:

elektrischeautolease.nl - elektrische auto leasen

energie aanbiedingen
energie vergelijken

Service

  • Gratis nieuwsbrief
  • Lid worden
  • Doneren
  • Privacy policy
  • Blog
  • Mastodon

Rubrieken

  • Nieuws
  • Inzicht
  • Opinie
  • Info

Onderwerpen

  • Energie
  • Economie
  • Klimaat
  • Voeding
  • Hormoonverstoorders
  • Kantelpunten
  • Corona

Creative Commons-Licentie

CC uitsluitend van toepassing op tekst redactie. Overige content alle rechten voorbehouden aan auteurs / producenten.

Duurzaamnieuws, nieuws over duurzaamheid

is een uitgave van stichting iNSnet.

duurzaam nieuws en duurzame informatie op mastodon
duurzaam nieuws en duurzame informatie op facebook
duurzaam nieuws en duurzame informatie op twitter
duurzaam nieuws en duurzame informatie op rss
Slim watergebruik kan honger in de wereld halverenLow Car Diet zorgt voor structureel ander reisgedrag
Scroll naar bovenzijde

AVG Toestemmingen

Bij duurzaamnieuws.nl nemen wij uw recht op privacy serieus. Wij plaatsen enkele cookies die nodig zijn om onze website optimaal te laten functioneren. Onderstaand ziet u welke verplichte en optionele toestemmingen u ons verleent om uw persoongegevens te verwerken op deze website. Als u deze toestemmingen wilt intrekken klikt u op 'Vergeet mij' onderaan deze pagina.

Privacy verklaring | Sluiten
Instellingen