• Service
  • Over ons
  • Vacatures
  • Contact
Duurzaamnieuws
  • Home
  • Nieuws
  • Inzicht
  • Wetenswaardig
  • Opinie
  • Klimaat
  • Voor de Toekomst
  • Economie
  • Kantelpunten
  • Boeken
  • Auteurs
    • Peter van Vliet
    • Jac Nijssen
    • Han Blok
    • Jan Torringa
    • Huib Stam
    • Gastauteurs
  • Klik om het zoekinvoerveld te openen Klik om het zoekinvoerveld te openen Zoek
  • Menu Menu

Klimaatschade doet economische groei teniet, nu al

16 januari 2025|doorredactie|inklimaatverandering

Dat klimaatschade ook ten koste van de economie gaat was al wel duidelijk. Daar zijn verschillende onderzoeken naar gedaan. De uitkomsten daarvan waren echter weinig concreet, het gaat om veel geld over een lange tijd. Daar is er nu weer een aan toegevoegd met als conclusie dat over vijftig jaar de helft van de economische waarde op kan gaan aan klimaatschade. Maar al die onderzoeken lijden aan eenzelfde gebrek: ze gaan over gemiddelden. En daar heeft de realiteit geen boodschap aan. Het is veel erger en veel urgenter dan de modellen voorspellen.

klimaatschade loss and damage

Dat klimaatschade ook ten koste van de economie gaat was al wel duidelijk. Daar zijn verschillende onderzoeken naar gedaan. De uitkomsten daarvan waren echter weinig concreet, het gaat om veel geld over een lange tijd. Daar is er nu weer een aan toegevoegd met als conclusie dat over vijftig jaar de helft van de economische waarde op kan gaan aan klimaatschade. Maar al die onderzoeken lijden aan eenzelfde gebrek: ze gaan over gemiddelden. En daar heeft de realiteit geen boodschap aan. Het is nog urgenter dan de modellen voorspellen.

Een rapport van het Institute and Faculty of Actuaries (IFoA) waarschuwt dat de wereldwijde economie tussen 2070 en 2090 kan halveren als gevolg van catastrofale klimaatveranderingen, tenzij er dringend actie wordt ondernomen om te decarboniseren en de natuur te herstellen. In samenwerking met wetenschappers van de Universiteit van Exeter benadrukt de IFoA ernstige risico’s door klimaatgerelateerde verschijnselen zoals branden, overstromingen, droogte en biodiversiteitsverlies. Het rapport bekritiseert huidige economische voorspellingen en klimaatrisicobeoordelingen als zwaar onderschat, wat kan leiden tot planetaire insolventie—een situatie waarin ecologische achteruitgang de aarde ongeschikt maakt om samenlevingen en economieën te ondersteunen.

Na de opwarming, de kosten

Het rapport volgt op gegevens van de Copernicus Climate Change Service van de EU, waaruit blijkt dat de wereldwijde temperatuur in 2024 voor het eerst de grens van 1,5°C heeft overschreden, wat extreme weersomstandigheden verergert. In een worstcasescenario, met meer dan 3°C opwarming tegen 2050, kunnen de gevolgen meer dan 4 miljard sterfgevallen omvatten, grootschalige sociaal-politieke fragmentatie, het falen van staten en aanzienlijk kapitaalverlies, naast uitstervingsgebeurtenissen. De IFoA waarschuwt dat huidige benaderingen kantelpunten en cascade-effecten, zoals stijging van zeetemperaturen, klimaatmigratie en conflicten, negeren.

Sandy Trust, hoofdrapporteur, roept op tot onmiddellijke mondiale actie en bekritiseert economische modellen die aannemen dat schade door een temperatuurstijging van 3°C slechts 2% van het wereldwijde BBP zal bedragen. Volgens Trust herkennen deze modellen de existentiële risico’s voor menselijke welvaart niet, omdat ze zich richten op kortetermijngroei en de cruciale rol van de natuur in het ondersteunen van leven en economieën negeren. Hij benadrukt dat “de natuur onze basis is” en essentiële zaken zoals voedsel, water en energie levert.

Meer kritiek

Een ander punt van kritiek op dit soort rapporten is dat ze uitgaan van gemiddelden, over een lange tijd gemeten. Dat zelfde euvel vind je terug in de cijfers van het IPCC, waarin de bekende kritieke grens van 1,5 graad temperatuurstijging wordt berekend. Ook die grens is een gemiddelde over langere tijd, hier tien jaar. Dat maakt het abstract, en die cijfers verhullen de extremen die nu al plaatsvinden en die voor schokeffecten, ook in klimaatschade, zorgen. Zo is de temperatuur in grote gebieden in de wereld, zoals het Noordpool gebied en Europa, al veel verder gestegen. Die uitschieters zorgen nu al voor grote schade.

Zo berekende Christian Aid dat de tien grootste klimaatrampen van 2024 bij elkaar al voor (minimaal) 230 miljard dollar aan schade opleverden. De schade van de branden in Los Angeles die nu nog woeden, wordt al minstens op een zelfde bedrag geschat. Daarmee is in 12 maanden de economische groei voor 2 jaar van de hele VS uitgewist.

Oproep

Het rapport, Planetary Solvency – Finding Our Balance with Nature, roept op tot een paradigmawisseling in bestuur en dringt er bij leiders op aan om beleid te voeren dat langdurige duurzaamheid prioriteit geeft. Het beveelt een risicodashboard voor planetaire solvabiliteit aan om menselijke activiteiten binnen de grenzen van de aarde te sturen. Mede-auteur prof. Tim Lenton benadrukt het falen van huidige risicobeoordelingen van klimaatschade en stelt voor actuarieel expertise toe te passen om de levensondersteunende systemen van de aarde te beschermen.

Het rapport bekritiseert dominante economische theorieën in ontwikkelde landen die grondstoffenwinning boven duurzaamheid stellen. Het roept beleidsmakers op om met urgentie te handelen en waarschuwt dat het niet aanpakken van deze risico’s zowel samenlevingen als economieën bedreigt. Door een planetaire solvabiliteitsaanpak te omarmen, kunnen leiders de escalerende bedreigingen voor wereldwijde welvaart beter begrijpen en beperken.

duurzaam nieuws en duurzame informatie op mastodon

  • Link naar Facebook
  • Link naar LinkedIn
  • Link naar Mail

Blijf op de hoogte met de nieuwsbrief. Meld je hier aan.

Nieuws

  • groene industrie wordt benadeeld door EU regels
    Europa zucht onder hitte en branden door klimaatverandering, maar EU commissie zet rem op verduurzaming17 juli 2026 - 13:11
  • https://www.dreamstime.com/haarlem-netherlands-october-th-fruits-vegetables-market-stall-dutch-text-tags-raspberry-prunes-price-per-unit-image136557652
    Nederlands fruit het schoonste? Vergeet het, meer PFAS en hormoonverstorende pesticiden op Nederlandse groenten en fruit14 juli 2026 - 09:00
  • wegvervoer is de grootste verbruiker van olie in Europa
    Europa kan wel 12 miljard euro per jaar op olie besparen: als ze de doelen voor elektrische auto’s haalt11 juli 2026 - 12:00
  • Deze cv ketel werkt op drie soorten brandstof
    Nederlandse wereldprimeur maakt cv-ketel geschikt voor aardgas, groen gas én waterstof9 juli 2026 - 06:52
  • auto laden
    Bedrijven investeren steeds minder in duurzaamheid7 juli 2026 - 09:41

Inzicht

  • bruggen slaan tussen mensen
    Mensen bereiken buiten de groene bubbel: die brug sla je met deze mensen9 juli 2026 - 12:42
  • geo-engineering en marine cloud brightening
    Het kon niet waar zijn, en dat is het dan ook niet5 juli 2026 - 09:20
  • liefde voor je leven
    Overpeinzing: wat die andere verwoesting met de liefde voor je leven doet20 juni 2026 - 11:57

Wetenswaardig

  • turkana rift in ethiopie
    Onder Oost-Afrika scheurt de aardkorst open, en geologen kijken nu live mee18 juli 2026 - 08:48
  • knoflook om muggen te bestrijden
    Dit gewone ingrediënt uit de keuken legt de voortplanting van muggen lam18 juli 2026 - 07:10
  • onderzoek naar de toepassing van gallium
    Dit metaal smelt al in je hand, en dertig jaar theorie erover blijkt niet te kloppen18 juli 2026 - 06:56

Duurzaamnieuws wordt mede mogelijk gemaakt door:

Energie vergelijken bij Easyswitch
Energie vergelijken

Service

  • Gratis nieuwsbrief
  • Abonneren
  • Privacy policy
  • Blog
  • Mastodon

Rubrieken

  • Nieuws
  • Inzicht
  • Opinie
  • Info

Onderwerpen

  • Energie
  • Economie
  • Klimaat
  • Voeding
  • Hormoonverstoorders
  • Kantelpunten
  • Corona

Creative Commons-Licentie

CC uitsluitend van toepassing op tekst redactie. Overige content alle rechten voorbehouden aan auteurs / producenten.

duurzaam nieuws en duurzame informatie op mastodon
duurzaam nieuws en duurzame informatie op facebook
duurzaam nieuws en duurzame informatie op twitter
duurzaam nieuws en duurzame informatie op rss
Link naar: 7 manieren om vandaag al duurzamer te gaan leven Link naar: 7 manieren om vandaag al duurzamer te gaan leven 7 manieren om vandaag al duurzamer te gaan leven boerderijwinkel oogst Link naar: De toekomst van mobiliteit in 4 scenario’s Link naar: De toekomst van mobiliteit in 4 scenario’s voetgangerslicht groen De toekomst van mobiliteit in 4 scenario’s
Scroll naar bovenzijde Scroll naar bovenzijde Scroll naar bovenzijde