• Service
  • Over ons
  • Leden
  • Vacatures
  • Contact
Duurzaamnieuws
  • Home
  • Nieuws
  • Inzicht
  • Opinie
  • Kort door de Bocht
  • Klimaat
  • Economie
  • Boeken
  • Vakantie
  • Corona
  • Kantelpunten
  • Zoek
  • Menu Menu

Bokito, het bankwezen en nieuwe business modellen

19 april 2015|doorredactie|ingeld, lokale economie, mvo, nieuwe businessmodellen

holacratie

De omstreden salarisverhoging van de raad van bestuur van ABN Amro heeft veel stof doen opwaaien. Het heeft geleid tot maatschappelijke verontwaardiging en uitspraken in de Tweede Kamer dat de bank zijn maatschappelijke rol niet lijkt te begrijpen. Ondertussen ontstaan er in de samenleving nieuwe business modellen, die voorzien in nieuwe vormen van financiering.

De aanleiding voor de salarisverhoging was het vorig jaar aangekondigde bonusplafond. In rap tempo zijn de bonussen in het bankwezen verlaagd en grotendeels gecompenseerd door een verhoging van het vaste salaris. En dat geldt niet alleen voor mensen die voor ABN Amro werken. Dit valt allemaal binnen de wet. Zoals ook de top van ABN Amro recent nogmaals benadrukte dat de eerder door hun en voor hun aangekondigde salarisverhoging niet onwettig is.

Titanic: binnen de wet
In zijn boek ‘leaders eat last’ verhaalt Simon Sinek over de Oceanic Steam Navigation Company, de eigenaar van de Titanic. Toen de Titanic in april 1912 het ruime sop koos, voldeed het aan achterhaalde regels. De verantwoordelijkheden voor scheepseigenaren waren gebaseerd op boten die mensen vervoerden en die niet ver van het vaste land voeren. De Titanic was vier keer zo groot als de bestaande schepen. Ze had slechts zestien reddingssloepen aan boord, precies het aantal dat in de wet was vastgelegd. Toen het tegen de ijsberg botste, waren er niet genoeg sloepen voor alle opvarenden. Meer dan 1.500 van de 2.224 passagiers en bemanningsleden vonden de dood. Het was dus niet zo vreemd dat slechts iets meer dan een kwart van de opvarenden die vreselijke dag overleefde. In die tijd was overigens iedereen binnen de scheepsbranche zich ervan bewust dat de regels snel zouden worden aangepast. Daarom was op het dek van de Titanic zelfs al extra ruimte gecreëerd voor toekomstige reddingsboten.

Sociaal contract: Bokito’s voordeel in ruil voor bescherming

In onze samenleving hebben we er geen probleem mee dat mensen met een hogere positie meer verdienen dan anderen en dat ze andere voordelen genieten. Sinek verklaart dat vanuit antropologisch en biologisch perspectief. Onze behoefte aan hiërarchie en alfa’s aan de top heeft tot doel onze kans op overleving en succes te vergroten. Overigens worden alfa’s naar hedendaagse normen niet alleen beoordeeld op grond van hun fysieke kracht. In ruil voor voordeeltjes voor de alfa’s verwachten anderen bescherming. De maatschappelijke verontwaardiging neemt toe nu meer mensen zien dat overbetaalde leiders wel het geld en de voordeeltjes inpikken, maar niet de bescherming bieden.

jac nijssen advertentie boek

In het bankwezen wordt de financiële crisis afgewenteld op de belastingbetaler en het MKB krijgt nauwelijks krediet verstrekt. Sterker nog, de voorbeelden dat bij een herfinanciering de bank zijn risico’s verkleint en haar klanten tot onaangename keuzes dwingt, nemen toe. Weliswaar zuchten de grote banken onder strenge overheidsregels voor risico-inperking en solvabiliteit. Toch komt voor veel mensen de aap uit de mouw. Dan is het sociale contract opengebroken en dan gaat het mis.

Het eigenaarschap is anders geregeld bij familiebedrijven en nieuwe business modellen. De leider(s) zijn namelijk (vaak) ook eigenaar van het bedrijf. Het succes van het bedrijf hangt niet alleen van hun baan af, maar ook van hun eigen vermogen. Oftewel: hun hele hebben en houden. In ruil voor de voordelen staan hier direct voelbare risico’s tegenover. Niet zo verwonderlijk dat deze leiders realistischer risico’s nemen, zich vaker op de lange termijn richten en vaak genoegen nemen met een lager salaris dan managers in vergelijkbare posities.

Transitie

Ondertussen is de samenleving flink in beweging. Beproefde concepten van de oude economie worden op zijn kop gezet. Tim Draper, multimiljonair, investeerder en oprichter van de Draper University of Heroes, leidt in Silicon Valley ondernemers van de toekomst op. Hij heeft onder andere Tesla en Skype mee groot gemaakt. Als je hem vraagt waar hij vandaag de dag in investeert, dan noemt hij onder andere het bankwezen. Omdat dat in zijn ogen een bedrijfstak is waar weinig service geleverd wordt, waar de samenleving te veel voor betaalt en waar veel overhead en bureaucratie is.

Al meer dan 110.000 mensen zijn zich een hoedje geschrokken, na de uitzending van Radar eind januari dit jaar. Zij tekenden het burgerinitiatief ‘Ons Geld’ en pleiten voor een monetaire herziening om geldcreatie ten behoeve van kredietverstrekking weg te halen uit het bankwezen.

Hybride bankieren

Er ontstaan alternatieven die de kernmerken van nieuwe business modellen hebben. Eén van de drie principes die ten grondslag liggen aan nieuwe business modellen, betreft meervoudige waardecreatie. Het gaat om meer dan om geld alleen. Daarnaast is een nieuw business model georganiseerd als collectief (veelal in coöperatief verband: iedereen stuurt mee) en de waarde die georganiseerd wordt, wordt gedeeld (zowel de lusten als de lasten). Er is niet sprake van één Bokito. Ze ontbreken of ze zijn het allemaal.

Bristol pound
In Bristol kunnen de inwoners sinds kort met de Bristol pound, een lokale munt, lokale belastingen betalen. Stichting STRO werkt daar en ook op andere plekken in Nederland aan regionale betaalnetwerken om de lokale economie te versterken.

Kredietunies en afgeleide initiatieven organiseren ‘peer-to-peer’ financiering. En gelijktijdig een waarde creërend netwerk, dat beter en tegen lagere kosten in staat is om kredietnemers in de gaten te houden. Sterker nog, als het even mis dreigt te gaan, dan zet iedereen er zijn schouders onder, met minder faillissementen als resultaat. Dat heeft bovendien ook waarde op maatschappelijk en sociaal emotioneel vlak. De vele initiatieven die ontstaan, zitten veelal nog in de ‘dubbeltjes en de kwartjes’. Maar zo is de coöperatieve Rabobank ook ontstaan.

Erik van den Oord

Bent u geïnteresseerd in nieuwe vormen van bankieren, noteer dan donderdag 18 juni in uw agenda: seminar Hybride Bankieren op het hoofdkantoor van ABN Amro in Amsterdam. Aanmelden en betalen met iDeal kan via www.nieuwebusinessmodellen.nl (Activiteiten)

duurzaam nieuws en duurzame informatie op mastodon
  • Delen op Facebook
  • Delen op LinkedIn
  • Delen via e-mail
Goed dat je Duurzaamnieuws leest. Hier vind je informatie en inzichten over duurzaamheid die je niet overal al leest. We werken onafhankelijk, zonder subsidies, overheidssteun of rijke aandeelhouders, maar vooral met hulp van bijdragen van onze lezers. We willen zo lang mogelijk onze informatie gratis en voor iedereen toegankelijk houden, omdat het zo belangrijk is dat iedereen meedoet aan de omslag naar duurzaamheid en daar goed en eerlijk over geïnformeerd is.

In deze belangrijke tijd bepalen we de richting van de toekomst. Krijgen we klimaatverandering onder controle? Kunnen we onze veiligheid in stand houden? Nemen we de juiste maatregelen voor een eerlijker samenleving? Als je kunt, is dit een mooi moment om ons te helpen. Steun ons als lid of donateur. Dank je wel.

Hier kun je lid worden.
En hier kun je doneren.



Wil je ons liever eerst een tijdje volgen? Meld je dan hier aan voor de gratis nieuwsbrief.

Alvast bedankt - en blijf veilig en gezond!
Team Duurzaamnieuws

Kort door de bocht

  • duurzaam nieuws De Boeren Blunder Beweging22 september 2023 - 09:39
  • duurzaam nieuws Rutte wil armen arm houden, anders gaan de rijken erop achteruit20 september 2023 - 10:48
  • duurzaam nieuws Nog meer fossiele subsidies, en ze gaan gewoon door16 september 2023 - 18:10
  • duurzaam nieuws Menselijk leed in Partij voor de Dieren opgelost, bestuur treedt af11 september 2023 - 11:27

Nieuws

  • links rechts politiekPeilingen Tweede Kamer: Omtzigt NSC ook zonder programma bovenaan21 september 2023 - 15:00
  • vliegtuig co2 luchtvaartEU-studie: kerosinebelasting is wel degelijk mogelijk20 september 2023 - 17:19
  • gratis waterstof Gratis waterstof maken uit plastic afval, het kan20 september 2023 - 14:25
  • nep optimisme Klimaatdoelen in zicht, maar alleen als alles maximaal goed gaat19 september 2023 - 16:59
  • windenergie op zee De remmende snelheid van de windenergie op zee19 september 2023 - 12:35

Inzicht

  • klimaatdoelen De klimaatdoelen deugen niet23 september 2023 - 15:09
  • ecomodernisme en ecomodernisten Het ongelijk van Jesse Frederik en de ecomodernisten17 september 2023 - 09:12
  • root causes landbopuw Gezond bodemleven is de root cause van duurzame landbouw3 september 2023 - 12:38

Opinie

  • bestaanszekerheid Bestaanszekerheid als politiek wisselgeld19 september 2023 - 08:00
  • stikstofnormHaagse schijt, hoe komen we er vanaf?12 september 2023 - 19:28
  • opwarming boven 2 graden De wedloop om te overleven27 augustus 2023 - 09:01
meewind september

Duurzaamnieuws wordt mede mogelijk gemaakt door:

elektrischeautolease.nl - elektrische auto leasen

energie aanbiedingen
energie vergelijken

Service

  • Gratis nieuwsbrief
  • Lid worden
  • Doneren
  • Privacy policy
  • Blog
  • Mastodon

Rubrieken

  • Nieuws
  • Inzicht
  • Opinie
  • Info

Onderwerpen

  • Energie
  • Economie
  • Klimaat
  • Voeding
  • Hormoonverstoorders
  • Kantelpunten
  • Corona

Creative Commons-Licentie

CC uitsluitend van toepassing op tekst redactie. Overige content alle rechten voorbehouden aan auteurs / producenten.

Duurzaamnieuws, nieuws over duurzaamheid

is een uitgave van stichting iNSnet.

duurzaam nieuws en duurzame informatie op mastodon
duurzaam nieuws en duurzame informatie op facebook
duurzaam nieuws en duurzame informatie op twitter
duurzaam nieuws en duurzame informatie op rss
Ambities en urgentieHet mensbeeld in de economie kantelt
Scroll naar bovenzijde

AVG Toestemmingen

Bij duurzaamnieuws.nl nemen wij uw recht op privacy serieus. Wij plaatsen enkele cookies die nodig zijn om onze website optimaal te laten functioneren. Onderstaand ziet u welke verplichte en optionele toestemmingen u ons verleent om uw persoongegevens te verwerken op deze website. Als u deze toestemmingen wilt intrekken klikt u op 'Vergeet mij' onderaan deze pagina.

Privacy verklaring | Sluiten
Instellingen