• Service
  • Over ons
  • Vacatures
  • Contact
Duurzaamnieuws
  • Home
  • Nieuws
  • Inzicht
  • Opinie
  • Klimaat
  • Voor de Toekomst
  • Economie
  • Kantelpunten
  • Verkiezingen
    • Kieswijzers gemeenteraad 2026
    • Peilingen: Pro de grootste, verdeeld rechts wint
    • StemWijzer en andere kieswijzers voor de Tweede Kamerverkiezingen 2025
  • Boeken
  • Auteurs
    • Peter van Vliet
    • Jac Nijssen
    • Han Blok
    • Jan Torringa
    • Huib Stam
    • Gastauteurs
  • Klik om het zoekinvoerveld te openen Klik om het zoekinvoerveld te openen Zoek
  • Menu Menu

CO2 opslaan in bossen is ook goed voor biodiversiteit

17 mei 2022|doorredactie|inbiodiversiteit

biodiversiteit en koolstofopslag

Natuurbeschermers zijn er al lang naar op zoek: een positief verband tussen biodiversiteit en CO2-opslag in tropische bossen. Als je een bos kunt beschermen dat veel CO2 opgeslagen heeft en ook veel verschillende plantsoorten herbergt, sla je twee vliegen in één klap. Hoewel wetenschappers vermoedden dat het verband bestond, leek deze ongrijpbaar. Tot nu: onderzoekers aan de Universiteit Utrecht lieten zien dat er inderdaad een positieve relatie is tussen biodiversiteit en koolstofopslag, maar dat op grote ruimtelijke schaal dit verband wordt verhuld door een statistische paradox. Hun artikel werd eerder deze maand gepubliceerd in het wetenschappelijke tijdschrift Scientific Reports.

“Elke studie naar de relatie tussen soortenrijkdom en koolstofopslag in tropische bossen – en dat zijn er behoorlijk wat – meldde een ander resultaat,” vertelt Gijs Steur, onderzoeker bij de Botanische Tuinen Universiteit Utrecht en hoofdauteur van de nieuwe studie. “De ene keer vonden wetenschappers een positieve relatie, de andere keer helemaal geen relatie, en soms zelfs een negatieve relatie! Resultaten uit mijn eerdere onderzoek wezen al aan dat je niet zomaar data uit ver uit elkaar liggende bossen op een hoop kunt gooien. Nu weten we ook waarom dat zo gevaarlijk kan zijn.”

Biogeografische verschillen

Steur analyseerde samen met een grote groep onderzoekers, onder wie Universiteit Utrecht-collega’s Pita Verweij en René Verburg, de bossen van de Amazone. “Door samen te werken met een grote groep onderzoekers konden we een grote dataset maken van bosopnames over heel de Amazone, bestaande uit gegevens van meerdere biogeografische regio’s,” legt hij uit. Binnen elke biogeografische regio van de Amazone zagen de onderzoekers een positief verband tussen biodiversiteit – in dit geval het aantal soorten bomen – en de hoeveelheid koolstofopslag.

“Maar wanneer we alle regio’s op een hoop gooiden, konden we paradoxaal genoeg helemaal geen relatie meer vinden. Dat fenomeen heet in de statistiek een Simpson Paradox, vernoemd naar de statisticus Simpson.” Steur en collega’s vonden dat deze Simpson Paradox alleen optrad op de schaal van de Amazone, maar niet binnen de biogeografische regio’s van de Amazone. “Maar wanneer je deelgebieden binnen een biogeografische regio op een hoop gooit zijn de verschillen nog te klein om een paradox te veroorzaken,” ontdekte Steur.

Hoop voor natuurbeschermers

“Eerdere onderzoekers waren zich waarschijnlijk niet afdoende bewust dat tropische bossen echt veel van elkaar kunnen verschillen op grote schaal, ondanks dat omgevingsvariabelen zoals temperatuur en regenval relatief gelijk zijn,” legt Steur uit. “Ik vermoed dat de verschillen tussen regio’s voortkomen uit verschillen in soortcompositie – welke boomsoorten er voorkomen en wat voor eigenschappen die hebben. Dit gaan we in ons vervolgonderzoek verder uitzoeken. Ondertussen hebben wij laten zien dat er hoop is voor natuurbeschermers in de Amazone: wanneer koolstofrijke bossen beschermd worden, kunnen we blijkbaar tegelijkertijd ook een groot deel van de bomenrijkdom beschermen.”

Op vrijdag 8 juli 2022 verdedigt Steur tijdens een openbare verdediging zijn proefschrift aan de Universiteit Utrecht.

 

duurzaam nieuws en duurzame informatie op mastodon
  • Link naar Facebook
  • Link naar LinkedIn
  • Link naar Mail

Blijf op de hoogte met de nieuwsbrief. Meld je hier aan.

Nieuws

  • https://www.dreamstime.com/haarlem-netherlands-october-th-fruits-vegetables-market-stall-dutch-text-tags-raspberry-prunes-price-per-unit-image136557652
    Nederlands fruit het schoonste? Vergeet het, meer PFAS en hormoonverstorende pesticiden op Nederlandse groenten en fruit14 juli 2026 - 09:00
  • wegvervoer is de grootste verbruiker van olie in Europa
    Europa kan wel 12 miljard euro per jaar op olie besparen: als ze de doelen voor elektrische auto’s haalt11 juli 2026 - 12:00
  • Deze cv ketel werkt op drie soorten brandstof
    Nederlandse wereldprimeur maakt cv-ketel geschikt voor aardgas, groen gas én waterstof9 juli 2026 - 06:52
  • auto laden
    Bedrijven investeren steeds minder in duurzaamheid7 juli 2026 - 09:41
  • klimaatrapportage
    Duurzaamheidrapporten van bedrijven worden beter5 juli 2026 - 11:00

Inzicht

  • bruggen slaan tussen mensen
    Mensen bereiken buiten de groene bubbel: die brug sla je met deze mensen9 juli 2026 - 12:42
  • geo-engineering en marine cloud brightening
    Het kon niet waar zijn, en dat is het dan ook niet5 juli 2026 - 09:20
  • liefde voor je leven
    Overpeinzing: wat die andere verwoesting met de liefde voor je leven doet20 juni 2026 - 11:57

Opinie

  • liefde voor je leven
    Overpeinzing: wat die andere verwoesting met de liefde voor je leven doet20 juni 2026 - 11:57
  • tata steel
    Gaat Tata Steel haar koers bijstellen?8 juni 2026 - 10:49
  • waarden van de wereld
    Wat is de wereld nog waard?23 december 2025 - 15:13

Duurzaamnieuws wordt mede mogelijk gemaakt door:

Energie vergelijken bij Easyswitch
Energie vergelijken

Service

  • Gratis nieuwsbrief
  • Abonneren
  • Privacy policy
  • Blog
  • Mastodon

Rubrieken

  • Nieuws
  • Inzicht
  • Opinie
  • Info

Onderwerpen

  • Energie
  • Economie
  • Klimaat
  • Voeding
  • Hormoonverstoorders
  • Kantelpunten
  • Corona

Creative Commons-Licentie

CC uitsluitend van toepassing op tekst redactie. Overige content alle rechten voorbehouden aan auteurs / producenten.

duurzaam nieuws en duurzame informatie op mastodon
duurzaam nieuws en duurzame informatie op facebook
duurzaam nieuws en duurzame informatie op twitter
duurzaam nieuws en duurzame informatie op rss
Link naar: ABN AMRO Sustainable Impact Fund investeert in Lendahand Link naar: ABN AMRO Sustainable Impact Fund investeert in Lendahand ABN AMRO Sustainable Impact Fund investeert in Lendahand wellbeing economy Link naar: E-reader versus papieren boeken Link naar: E-reader versus papieren boeken ereader E-reader versus papieren boeken
Scroll naar bovenzijde Scroll naar bovenzijde Scroll naar bovenzijde