• Service
  • Over ons
  • Leden
  • Vacatures
  • Contact
Duurzaamnieuws
  • Home
  • Nieuws
  • Kort nieuws
  • Inzicht
  • Opinie
  • Klimaat
  • Economie
  • Vakantie
  • Corona
  • Kantelpunten
  • Zoek
  • Menu Menu

Duurzaam leven, het verschil tussen willen en doen

4 juni 2019|doorredactie|inonderzoek

Doorlopend vinden er onderzoeken plaats naar wat mensen vinden over duurzaamheid en klimaat. Veel minder vaak wordt er gekeken naar het verschil tussen wat mensen zich voornemen te gaan doen en wat ze daadwerkelijk doen. En misschien nog interessanter: waarom ze maatregelen niet nemen. Recent onderzoek van Duurzaamnieuws en Citisens laat opvallende uitkomsten zien.

Het onderzoek kijkt naar 3 hoofdvragen: welke maatregelen heb je het laatste jaar daadwerkelijk genomen? Wat ga je het komende jaar doen? En welke maatregelen voor duurzaamheid en klimaat ga je zeker niet nemen? En waarom niet?

Wat hebben we gedaan?

Het zal niet verbazen dat de meest populaire maatregelen geen geld kosten. Meer dan de helft van de ondervraagden heeft de thermostaat lager gezet, is vaker te voet of met de fiets gegaan of heeft afval gescheiden, minder vlees gegeten en minder voedsel verspild.

Voedsel en waren

Vooral met voedsel en waren zijn we actief: afval scheiden is nog steeds met stip de meest populaire maatregel (83%), maar we letten steeds beter op wat we kopen, met keurmerk, minder plastic en minder verpakt. En ook gewoon minder. En bijna iedereen doet mee.

speedcomfort radiatorventilator

Onderweg

In huis en onderweg zijn we minder actief voor het klimaat. Hot items als vliegen en autorijden worden nog maar door een minderheid aangepakt. 17% van de ondervraagden is minder ver met vakantie gegaan en 28% is niet met het vliegtuig gegaan. Een derde van de ondervraagden nam vaker het openbaar vervoer en maar een enkeling heeft de auto de deur uit gedaan (3%) of een elektrisch exemplaar aangeschaft (3%).

In huis

Vier op de tien deelnemers aan het onderzoek neemt groene energie af, een derde isoleerde het huis en een kwart plaatste zonnepanelen. Maar aardgas blijven we nog volop gebruiken: slechts 5% stapte er van af.

Een op de zes ondervraagden deed helemaal niets. De top 3 van de argumenten: we vinden het niet nodig, het is te duur of kost te veel tijd. Vooral in huis zien we ook regelmatig dat mensen het gevoel hebben dat ze niet kunnen verduurzamen (bijvoorbeeld omdat ze in een huurhuis wonen) of dat ze al veel langer bezig zijn met het verduurzamen van hun woning. Hun huis is volgens hen al duurzaam genoeg.

Wat we niet willen

In grote lijnen volgt het voornemen van maatregelen het beeld van recent door ondervraagden genomen maatregelen. Gevraagd naar wat men niet gaat doen ontstaat een duidelijk beeld van de grootste weerstanden. Van alle ondervraagden gaat 80% de auto niet verkopen, gaat 40% niet van het aardgas af, blijft meer dan de helft met het vliegtuig op vakantie gaan en gaat bijna 40% niet minder ver vliegen. Meer dan de helft gaat geen elektrische auto kopen. En meer dan de helft van de ondervraagden die nu nog niet minderen met vlees eten gaat dat ook niet doen. 

Als deze uitkomsten inderdaad representatief zijn voor het toekomstige gedrag van de Nederlanders, dan staat overheid en belangenorganisaties nog een uitdaging te wachten. De maatregelen die de grootste weerstand oproepen, zijn vooral ook de maatregelen die de overheid of de milieubeweging ons snel wil laten nemen. Dat gaat dus wringen. 

Nog een aardig spanningsveld tussen mening en gedrag ten slotte: 84% vindt een klimaatbestendige tuin belangrijk. Toch gaat 61% van de ondervraagden met een bestrate tuin (25% of meer tegels) de tuin niet vergroenen met minder tegels of bestrating. Hoe gaat Operatie Steenbreek die weerstand breken?

Over het onderzoek

citisens In totaal hebben 1.679 panelleden van de Citisens-community de vragenlijst ingevuld. Aanvullend heeft Duurzaam Nieuws het onderzoek onder de aandacht van haar lezers gebracht, resulterend in 130 extra ingevulde vragenlijsten.

De uitkomsten zijn een weergave van de mening van alle 1.809 respondenten die in de periode van maandag 13 mei tot en met woensdag 22 mei hebben deelgenomen aan het onderzoek. De uitkomsten zijn gewogen op geslacht, leeftijd en sociaal-economisch profiel.

Lees ook: We willen wel duurzamer, maar kunnen het niet alleen

duurzaam nieuws en duurzame informatie op mastodon
  • Delen op Facebook
  • Delen op LinkedIn
  • Delen via e-mail
Goed dat je Duurzaamnieuws leest. Hier vind je breed inzicht in actuele ontwikkelingen rond duurzaamheid, klimaat en veiligheid. Dat bieden we onafhankelijk, zonder subsidies, overheidssteun of rijke aandeelhouders, maar vooral met hulp van bijdragen van onze lezers. We willen zo lang mogelijk onze informatie gratis aanbieden en voor iedereen toegankelijk houden, omdat het zo belangrijk is dat iedereen meedoet aan de omslag naar duurzaamheid en daar goed en eerlijk over geïnformeerd is.

Dit is een belangrijke tijd, waarin we de richting van de toekomst bepalen. Krijgen we klimaatverandering en de pandemie onder controle? Kunnen we onze veiligheid in stand houden? Nemen we de juiste maatregelen, ook voor een eerlijker samenleving? Als je kunt, is dit een mooi moment om ons te helpen. Steun ons als lid of donateur. Dank je wel.

Hier kun je lid worden.
En hier kun je doneren.



Wil je ons liever eerst een tijdje volgen? Meld je dan hier aan voor de gratis nieuwsbrief.

Alvast bedankt - en blijf veilig en gezond!
Team Duurzaamnieuws

Nieuws

  • nul op de meterVerduurzaming per wijk helpt tegen energiearmoede28 maart 2023 - 13:32
  • Duurzaam de week door DDWD Duurzaam De Week Door 1226 maart 2023 - 14:45
  • air pollution EU houdt deur open voor auto’s op e-brandstoffen25 maart 2023 - 13:41
  • wilde bij Pesticiden veranderen gedrag van bijen meer bij warmer weer25 maart 2023 - 10:50
  • duurzaamheidsverslag Duurzaamheidsverslag wordt gemeengoed bij bedrijven25 maart 2023 - 10:39

Inzicht

  • toekomst van ons voedselRegeneratieve landbouw moet concreter en beter meetbaar22 maart 2023 - 15:06
  • agro industrieZorgen groene subsidies voor meer protectionisme?19 maart 2023 - 14:19
  • plastic afval Wat kan ik daar nu aan doen?11 maart 2023 - 10:16

Opinie

  • nieuwe duurzaamheid houdt ons overeind We hebben een nieuwe duurzaamheid nodig4 januari 2023 - 17:01
  • ontmenselijking 2022 het jaar van ontmenselijking11 december 2022 - 11:00
  • Een sprong in de tijd9 november 2022 - 09:16

Duurzaamnieuws wordt mede mogelijk gemaakt door:

elektrischeautolease.nl - elektrische auto leasen

energie aanbiedingen
energie vergelijken

Service

  • Gratis nieuwsbrief
  • Lid worden
  • Doneren
  • Privacy policy
  • Blog
  • Mastodon

Rubrieken

  • Nieuws
  • Inzicht
  • Opinie
  • Info

Onderwerpen

  • Energie
  • Economie
  • Klimaat
  • Voeding
  • Hormoonverstoorders
  • Kantelpunten
  • Corona

Creative Commons-Licentie

CC uitsluitend van toepassing op tekst redactie. Overige content alle rechten voorbehouden aan auteurs / producenten.

Duurzaamnieuws, nieuws over duurzaamheid

is een uitgave van stichting iNSnet.

duurzaam nieuws en duurzame informatie op mastodon
duurzaam nieuws en duurzame informatie op facebook
duurzaam nieuws en duurzame informatie op twitter
duurzaam nieuws en duurzame informatie op rss
Industriële landbouw helpt de natuur naar de knoppen45 organisaties pleiten voor klimaat-maatregel voor minder vlees
Scroll naar bovenzijde

AVG Toestemmingen

Bij duurzaamnieuws.nl nemen wij uw recht op privacy serieus. Wij plaatsen enkele cookies die nodig zijn om onze website optimaal te laten functioneren. Onderstaand ziet u welke verplichte en optionele toestemmingen u ons verleent om uw persoongegevens te verwerken op deze website. Als u deze toestemmingen wilt intrekken klikt u op 'Vergeet mij' onderaan deze pagina.

Privacy verklaring | Sluiten
Instellingen