• Service
  • Over ons
  • Leden
  • Vacatures
  • Contact
Duurzaamnieuws
  • Home
  • Nieuws
  • Inzicht
  • Opinie
  • Kort door de Bocht
  • Klimaat
  • Economie
  • Boeken
  • Vakantie
  • Corona
  • Kantelpunten
  • Zoek
  • Menu Menu

Extreme hitte in oceanen is al nieuwe normaal geworden

2 februari 2022|doorredactie|inklimaatverandering

zeespiegel hitte in oceanen

Extreme hitte in de oceanen passeerde al in 2014 het "point of no return" en is volgens onderzoek de nieuwe norm geworden. Wetenschappers analyseerden de oppervlaktetemperaturen van de zee in de afgelopen 150 jaar, die zijn gestegen als gevolg van de opwarming van de aarde. Ze ontdekten dat extreme temperaturen die een eeuw geleden slechts 2% van de tijd voorkwamen, sinds 2014 minstens 50% van de tijd over de oceaan hebben plaatsgevonden.

In sommige hotspots komen 90% van de tijd extreme temperaturen voor, met ernstige gevolgen voor de natuur. Meer dan 90% van de warmte die wordt vastgehouden door broeikasgassen wordt geabsorbeerd door de oceaan, die een cruciale rol speelt bij het handhaven van een stabiel klimaat.

Van Houtan en zijn collega Kisei Tanaka zijn ecologen die een onderzoek begonnen omdat ze wilden zien hoe extreme hitte verband hield met het verlies van kelpbossen voor de kust van Californië, schrijft The Guardian.

Andere wetenschappers meldden in 2019 dat het aantal hittegolven dat de oceanen van de planeet aantast, sterk was toegenomen, waardoor delen van het zeeleven zijn gedood als "bosbranden die enorme bosgebieden vernietigen.

meewind september

Van Houtan en Tanaka ontdekten dat er geen mate van extreme hitte bestond en breidden hun werk daarom wereldwijd uit. De studie, gepubliceerd in het tijdschrift  Plos Climate, onderzocht de maandelijkse temperatuur in elk deel van de oceaan van één graad voor één graad en stelde de hoogste temperatuur in de periode van 50 jaar vast als maatstaf voor extreme hitte.

Voorbij kantelpunt

De wetenschappers onderzochten vervolgens temperatuurrecords van 1920 tot 2019, het meest recente beschikbare jaar. Ze ontdekten dat in 2014 meer dan 50% van de maandelijkse records over de hele oceaan de eens in de 50 jaar extreme hitte-benchmark had overtroffen. De onderzoekers noemden het jaar waarin het percentage de 50% overschreed en er in de jaren daarna niet meer onder viel, het 'point of no return'.

In 2019 was het aandeel van de wereldoceaan dat lijdt onder extreme hitte 57%. "We verwachten dat dit alleen maar verder zal stijgen", zegt Van Houtan. Maar de extreme hitte was bijzonder hevig in sommige delen van de oceaan, aangezien de Zuid-Atlantische Oceaan in 1998 het point of no return was gepasseerd. "Dat was 24 jaar geleden - dat is verbazingwekkend", zei hij.

Het aandeel van de oceaan dat extreme hitte ervaart in sommige grote ecosystemen is nu 80%-90%, onder de vijf zwaarst getroffen gebieden bevinden zich de noordoostkust van de VS en Canada, voor Somalië en Indonesië, en in de Noorse Zee.

"Je zou je moeten bekommeren om schildpadden, zeevogels en walvissen, maar zelfs als je dat niet doet, zijn de twee meest lucratieve visserijen in de VS, kreeft en sint-jakobsschelpen, precies op die plekken," zei Van Houtan, terwijl 14 visgebieden in Alaska onlangs tot federale rampgebieden zijn verklaard.

De warmte-inhoud van de bovenste 2.000 meter van de oceaan vestigde in 2021 een nieuw record, het zesde op rij. Professor John Abraham van de Universiteit van St. Thomas in Minnesota, een van de teams achter de beoordeling, zei dat de warmte-inhoud van de oceaan het meest relevant was voor het wereldwijde klimaat, terwijl oppervlaktetemperaturen het meest relevant waren voor weerpatronen, evenals voor veel ecosystemen.

“Oceanen zijn cruciaal om klimaatverandering te begrijpen. Ze bedekken ongeveer 70% van het aardoppervlak en absorberen meer dan 90% van de opwarming van de aarde", zei Abraham. “De nieuwe studie is nuttig omdat de onderzoekers kijken naar de oppervlaktetemperaturen. Ze constateert dat er een grote toename is in extreme hitte aan het oppervlak van de oceaan en dat de extremen in de loop van de tijd toenemen.”

duurzaam nieuws en duurzame informatie op mastodon
  • Delen op Facebook
  • Delen op LinkedIn
  • Delen via e-mail
Goed dat je Duurzaamnieuws leest. Hier vind je informatie en inzichten over duurzaamheid die je niet overal al leest. We werken onafhankelijk, zonder subsidies, overheidssteun of rijke aandeelhouders, maar vooral met hulp van bijdragen van onze lezers. We willen zo lang mogelijk onze informatie gratis en voor iedereen toegankelijk houden, omdat het zo belangrijk is dat iedereen meedoet aan de omslag naar duurzaamheid en daar goed en eerlijk over geïnformeerd is.

In deze belangrijke tijd bepalen we de richting van de toekomst. Krijgen we klimaatverandering onder controle? Kunnen we onze veiligheid in stand houden? Nemen we de juiste maatregelen voor een eerlijker samenleving? Als je kunt, is dit een mooi moment om ons te helpen. Steun ons als lid of donateur. Dank je wel.

Hier kun je lid worden.
En hier kun je doneren.



Wil je ons liever eerst een tijdje volgen? Meld je dan hier aan voor de gratis nieuwsbrief.

Alvast bedankt - en blijf veilig en gezond!
Team Duurzaamnieuws

Kort door de bocht

  • duurzaam nieuws Welke Wopke staat daar voor de EU?3 oktober 2023 - 09:44
  • duurzaam nieuws Klimaat afwezig en vaagheid troef op lijst Omtzigt NSC27 september 2023 - 10:27
  • duurzaam nieuws Partij voor de Dieren blijft een beestenbende24 september 2023 - 20:58
  • duurzaam nieuws De Boeren Blunder Beweging22 september 2023 - 09:39

Nieuws

  • bosbrand klimaatverandering Ambtenaren keren zich tegen kabinet met brandbrief klimaat en natuur29 september 2023 - 10:26
  • pfas in voedingsgewassen Hof: Toelating pesticiden door Nederland deugt niet29 september 2023 - 09:53
  • carbon lock-in olieproductie Groot-Brittannië geeft groen licht voor Rosebank olieveld in Noordzee27 september 2023 - 13:05
  • glyfosaat pesticide Bayer aangeklaagd wegens achterhouden onderzoeksresultaten glyfosaat27 september 2023 - 12:44
  • links rechts politiekPeilingen Tweede Kamer: kunnen Omtzigt NSC kandidaten wel verschil maken?26 september 2023 - 15:00

Inzicht

  • seizoensgroente Hoe seizoensgroente goed voor het klimaat en je portemonnee is26 september 2023 - 14:39
  • klimaatdoelen De klimaatdoelen deugen niet23 september 2023 - 15:09
  • ecomodernisme en ecomodernisten Het ongelijk van Jesse Frederik en de ecomodernisten17 september 2023 - 09:12

Opinie

  • bestaanszekerheid Bestaanszekerheid als politiek wisselgeld19 september 2023 - 08:00
  • stikstofnormHaagse schijt, hoe komen we er vanaf?12 september 2023 - 19:28
  • opwarming boven 2 graden De wedloop om te overleven27 augustus 2023 - 09:01

Duurzaamnieuws wordt mede mogelijk gemaakt door:

elektrischeautolease.nl - elektrische auto leasen

energie aanbiedingen
energie vergelijken

Service

  • Gratis nieuwsbrief
  • Lid worden
  • Doneren
  • Privacy policy
  • Blog
  • Mastodon

Rubrieken

  • Nieuws
  • Inzicht
  • Opinie
  • Info

Onderwerpen

  • Energie
  • Economie
  • Klimaat
  • Voeding
  • Hormoonverstoorders
  • Kantelpunten
  • Corona

Creative Commons-Licentie

CC uitsluitend van toepassing op tekst redactie. Overige content alle rechten voorbehouden aan auteurs / producenten.

Duurzaamnieuws, nieuws over duurzaamheid

is een uitgave van stichting iNSnet.

duurzaam nieuws en duurzame informatie op mastodon
duurzaam nieuws en duurzame informatie op facebook
duurzaam nieuws en duurzame informatie op twitter
duurzaam nieuws en duurzame informatie op rss
Zo speculeren oliemaatschappijen op falende klimaatactie en een hoge oliepr... kantelpunten big oil europees parlement Intensieve lobby door gasindustrie hindert klimaatplannen EU
Scroll naar bovenzijde

AVG Toestemmingen

Bij duurzaamnieuws.nl nemen wij uw recht op privacy serieus. Wij plaatsen enkele cookies die nodig zijn om onze website optimaal te laten functioneren. Onderstaand ziet u welke verplichte en optionele toestemmingen u ons verleent om uw persoongegevens te verwerken op deze website. Als u deze toestemmingen wilt intrekken klikt u op 'Vergeet mij' onderaan deze pagina.

Privacy verklaring | Sluiten
Instellingen