• Service
  • Over ons
  • Leden
  • Vacatures
  • Contact
Duurzaamnieuws
  • Home
  • Nieuws
  • Kort nieuws
  • Inzicht
  • Opinie
  • Klimaat
  • Economie
  • Vakantie
  • Corona
  • Kantelpunten
  • Zoek
  • Menu Menu

Sustainable Development Goals zijn niet duurzaam genoeg

1 mei 2018|doorredactie|inindicatoren

sdg sustainable development goals

Landen die hoog scoren op een recent ontwikkelde SDG-index hebben ook, zonder uitzondering, hoge ecologische voetafdrukken per persoon. Dat ontdekten Wackernagel, Hanscom en Lin, onderzoekers van het Footprint Network toen ze de SDG-index van Bertelsmann en Sustainable Development Solutions Network (SDSN) bestudeerden. In een artikel laten ze zien dat de doelstellingen voor duurzame ontwikkeling grotendeels korte termijn ontwikkelingsdoelen zijn, die sterk achterblijven op het gebied van duurzaamheid.

De ecologische voetafdruk van de top 20 landen van de index is te groot. Als alle andere landen in dezelfde mate zouden consumeren, zou de ecologische capaciteit van meer dan drie keer de planeet Aarde nodig zijn om de hele mensheid materieel te ondersteunen, schrijven de onderzoekers. Dit niveau van consumeren is duidelijk niet duurzaam.

Welvaart komt van oude economie

De conclusies zijn logisch omdat landen die economisch het beste presteren, economische welvaart hebben bereikt met traditionele economische middelen, waaronder de exploitatie van natuurlijke hulpbronnen en koolstof intensieve industrialisatie. De landen met hoge inkomens bevinden zich nu in de sterkste positie om de doelstellingen van de SDG's te implementeren en te bereiken.

Bovendien zit er ook spanning tussen doelstellingen onderling. Eén daarvan is gericht op economische groei. Dat is logisch vanuit het perspectief van onderontwikkelde landen. Zij zullen eerst een robuuste economie moeten opbouwen om andere doelen te kunnen halen. Maar uiteindelijk mag dat niet leiden tot een over-exploitatie van de planeet.

Bronnen beter beschermen

Het is belangrijk dat de SDG's hun aandacht gaan richten op het beschermen van hulpbronnen en de veerkracht van het milieu om duurzame resultaten te behalen. Duurzaamheid is immers een voorwaarde voor welzijn.

Wackernagel, Hanscom en Lin concluderen in hun artikel: "Het negeren van fysieke grenzen van de planeet benadeelt de armen juist omdat de mensen met het laagste inkomen zich niet kunnen beschermen tegen de financiële gevolgen van schaarste, of het nu gaat om schokken in de voedselprijzen, extreem weer of energie en watertekorten. Alle legitieme en belangrijke ontwikkelingsdoelen die de SDG's willen bereiken, zijn bij voorbaat kansloos zonder het natuurlijke kapitaal dat de economie van elke natie, regio, stad of dorp aandrijft. Als we een toekomst willen hebben, moeten de SDG's de realiteit van beperkte hulpbronnen en klimaatverandering krachtig omarmen. We hebben ook een robuuste boekhouding nodig die de resultaten vastlegt. Zonder betrouwbare en complete statistieken is er een groot risico om ontwikkelingsinvesteringen verkeerd toe te wijzen."

Meer op Footprintnetwork

duurzaam nieuws en duurzame informatie op mastodon
  • Delen op Facebook
  • Delen op LinkedIn
  • Delen via e-mail
Goed dat je Duurzaamnieuws leest. Hier vind je breed inzicht in actuele ontwikkelingen rond duurzaamheid, klimaat en veiligheid. Dat bieden we onafhankelijk, zonder subsidies, overheidssteun of rijke aandeelhouders, maar vooral met hulp van bijdragen van onze lezers. We willen zo lang mogelijk onze informatie gratis aanbieden en voor iedereen toegankelijk houden, omdat het zo belangrijk is dat iedereen meedoet aan de omslag naar duurzaamheid en daar goed en eerlijk over geïnformeerd is.

Dit is een belangrijke tijd, waarin we de richting van de toekomst bepalen. Krijgen we klimaatverandering en de pandemie onder controle? Kunnen we onze veiligheid in stand houden? Nemen we de juiste maatregelen, ook voor een eerlijker samenleving? Als je kunt, is dit een mooi moment om ons te helpen. Steun ons als lid of donateur. Dank je wel.

Hier kun je lid worden.
En hier kun je doneren.



Wil je ons liever eerst een tijdje volgen? Meld je dan hier aan voor de gratis nieuwsbrief.

Alvast bedankt - en blijf veilig en gezond!
Team Duurzaamnieuws

Nieuws

  • shell protest Shell boekt ‘obscene’ oorlogswinst2 februari 2023 - 11:18
  • deltaplan circulaire economie statiegeld op spijkerbroekNederland haalt circulaire doelen niet31 januari 2023 - 18:37
  • ai klimaatvoorspelling AI klimaatvoorspelling ziet snellere opwarming voorbij 1,5 graad31 januari 2023 - 14:31
  • rijkste 1 procent Uitstoot van rijken nog hoger dan gedacht, ook in arme landen31 januari 2023 - 13:11
  • extinctionrebellion xr A12 blokkades Extinction Rebellion gaan door: deel 6 op 11 maart30 januari 2023 - 09:41

Inzicht

  • vegetarisch eten Is vegetarisch eten ook biologisch of duurzaam?2 februari 2023 - 19:52
  • lange covid Long Covid kan groter probleem worden dan golven van infecties28 januari 2023 - 08:00
  • stemwijzer kieswijzerStemwijzers voor de provinciale staten verkiezingen 202327 januari 2023 - 09:44

Opinie

  • Een sprong in de tijd9 november 2022 - 09:16
  • vertrouwen Vertrouwen, waarin dan?25 oktober 2022 - 19:09
  • energierekening Energierekening maakt alleen duidelijk dat we knettergek zijn16 oktober 2022 - 15:15

Advertentie kleintjes

eco radiatorfolie

Duurzaamnieuws wordt mede mogelijk gemaakt door:

elektrischeautolease.nl - elektrische auto leasen

energie aanbiedingen
energie vergelijken

Service

  • Gratis nieuwsbrief
  • Lid worden
  • Doneren
  • Privacy policy
  • Blog
  • Mastodon

Rubrieken

  • Nieuws
  • Inzicht
  • Opinie
  • Info

Onderwerpen

  • Energie
  • Economie
  • Klimaat
  • Voeding
  • Hormoonverstoorders
  • Kantelpunten
  • Corona

Creative Commons-Licentie

CC uitsluitend van toepassing op tekst redactie. Overige content alle rechten voorbehouden aan auteurs / producenten.

Duurzaamnieuws, nieuws over duurzaamheid

is een uitgave van stichting iNSnet.

duurzaam nieuws en duurzame informatie op mastodon
duurzaam nieuws en duurzame informatie op facebook
duurzaam nieuws en duurzame informatie op twitter
duurzaam nieuws en duurzame informatie op rss
Windvanger levert eigen stroom van windmolenIs het veilig om een fiets te hergebruiken?
Scroll naar bovenzijde

AVG Toestemmingen

Bij duurzaamnieuws.nl nemen wij uw recht op privacy serieus. Wij plaatsen enkele cookies die nodig zijn om onze website optimaal te laten functioneren. Onderstaand ziet u welke verplichte en optionele toestemmingen u ons verleent om uw persoongegevens te verwerken op deze website. Als u deze toestemmingen wilt intrekken klikt u op 'Vergeet mij' onderaan deze pagina.

Privacy verklaring | Sluiten
Instellingen