• Service
  • Over ons
  • Leden
  • Vacatures
  • Contact
Duurzaamnieuws
  • Home
  • Nieuws
  • Kort nieuws
  • Inzicht
  • Opinie
  • Klimaat
  • Economie
  • Vakantie
  • Corona
  • Kantelpunten
  • Zoek
  • Menu Menu

vpro tegenlicht: india in tijd van woede

26 januari 2019|doorredactie|ineconomie

tegenlicht india
Over India werd lang gezegd dat het land het Westen wel eens voorbij zou kunnen streven, als opkomende economische grootmacht. Globalisering gaf de economie in India inderdaad een flinke boost, maar de meeste burgers schieten er niets mee op. Teleurgesteld en wanhopig worstelen Indiase jongeren met de droom niet uitkwam.

Begin jaren negentig was ‘globalisering’ een toverwoord: de wereld zou een grote gemeenschap worden, waarbinnen de economie, waar dan ook, als kool zou groeien. Wie zijn markt niet vlug openstelde, kon rekenen op hoon en kritiek van de wereldbank. India ging overstag, en verruilde haar planeconomie in voor de vrije markt.

Nu, twintig jaar later, zien we pas wat de globalisering India werkelijk heeft gebracht. Schrijver Pankaj Mishra en journalist Snigdha Poonam maken de balans op: ja, het land maakte een enorme economische groei door, maar de gewone Indiase man en vrouw merken daar bar weinig van. Driehonderd miljoen mensen staan nog altijd met lege handen en moeten rondkomen van ‘one dollar a day’. Ze zijn teleurgesteld en boos, omdat ze niet kregen wat ze was beloofd.

Globalisering beloofde Indiase jongeren dat ze alles konden worden wat ze wilden, als ze maar hard genoeg studeerden en zich goed wisten te verkopen. Nu studeren er een miljoen studenten af in India, per maand, die moeten vechten voor een plek op de arbeidsmarkt. Wie goed Engels spreekt, kan programmeren, of marketing tot in de finesse beheerst, wordt gouden bergen beloofd. Cursussen zitten bommetje vol, en leraren Engels worden als supersterren op handen gedragen.

speedcomfort radiatorventilator

Wie het gevecht om de toekomst verliest, staat verbitterd aan de kant. Wie ze de schuld moeten geven, weten ze niet. Op zoek naar een zondebok slaan groepen burgers van zich af. Ze voelen zich thuis bij de opzwepende, populistische, nationalistische retoriek van premier Narendra Modi, die ze tussen de regels door aanspoort te leven volgens een ouderwetse, strenge Hindoeïstische leer. De frustratie verwordt tot fundamentalisme: dagelijks worden moslims gelyncht, soms zelfs gedood, omdat de heilige koe voor hen niet heilig is. De premier knijpt een oogje dicht. Hij belooft de mensen een nieuwe bestemming en een nieuw ideaal. Zo maakt de ene belofte plaats voor de andere.

Met: Pankaj Mishra (auteur van ‘Tijd van Woede’) en Snigdha Poonam (journalist voor o.a. The Hindustan Times en auteur van ‘The Dreamers’).

Regie: Shuchen Tan

Bekijk hier de uitzending

duurzaam nieuws en duurzame informatie op mastodon
  • Delen op Facebook
  • Delen op LinkedIn
  • Delen via e-mail
Goed dat je Duurzaamnieuws leest. Hier vind je breed inzicht in actuele ontwikkelingen rond duurzaamheid, klimaat en veiligheid. Dat bieden we onafhankelijk, zonder subsidies, overheidssteun of rijke aandeelhouders, maar vooral met hulp van bijdragen van onze lezers. We willen zo lang mogelijk onze informatie gratis aanbieden en voor iedereen toegankelijk houden, omdat het zo belangrijk is dat iedereen meedoet aan de omslag naar duurzaamheid en daar goed en eerlijk over geïnformeerd is.

Dit is een belangrijke tijd, waarin we de richting van de toekomst bepalen. Krijgen we klimaatverandering en de pandemie onder controle? Kunnen we onze veiligheid in stand houden? Nemen we de juiste maatregelen, ook voor een eerlijker samenleving? Als je kunt, is dit een mooi moment om ons te helpen. Steun ons als lid of donateur. Dank je wel.

Hier kun je lid worden.
En hier kun je doneren.



Wil je ons liever eerst een tijdje volgen? Meld je dan hier aan voor de gratis nieuwsbrief.

Alvast bedankt - en blijf veilig en gezond!
Team Duurzaamnieuws

Nieuws

  • nul op de meterVerduurzaming per wijk helpt tegen energiearmoede28 maart 2023 - 13:32
  • Duurzaam de week door DDWD Duurzaam De Week Door 1226 maart 2023 - 14:45
  • air pollution EU houdt deur open voor auto’s op e-brandstoffen25 maart 2023 - 13:41
  • wilde bij Pesticiden veranderen gedrag van bijen meer bij warmer weer25 maart 2023 - 10:50
  • duurzaamheidsverslag Duurzaamheidsverslag wordt gemeengoed bij bedrijven25 maart 2023 - 10:39

Inzicht

  • toekomst van ons voedselRegeneratieve landbouw moet concreter en beter meetbaar22 maart 2023 - 15:06
  • agro industrieZorgen groene subsidies voor meer protectionisme?19 maart 2023 - 14:19
  • plastic afval Wat kan ik daar nu aan doen?11 maart 2023 - 10:16

Opinie

  • nieuwe duurzaamheid houdt ons overeind We hebben een nieuwe duurzaamheid nodig4 januari 2023 - 17:01
  • ontmenselijking 2022 het jaar van ontmenselijking11 december 2022 - 11:00
  • Een sprong in de tijd9 november 2022 - 09:16

Duurzaamnieuws wordt mede mogelijk gemaakt door:

elektrischeautolease.nl - elektrische auto leasen

energie aanbiedingen
energie vergelijken

Service

  • Gratis nieuwsbrief
  • Lid worden
  • Doneren
  • Privacy policy
  • Blog
  • Mastodon

Rubrieken

  • Nieuws
  • Inzicht
  • Opinie
  • Info

Onderwerpen

  • Energie
  • Economie
  • Klimaat
  • Voeding
  • Hormoonverstoorders
  • Kantelpunten
  • Corona

Creative Commons-Licentie

CC uitsluitend van toepassing op tekst redactie. Overige content alle rechten voorbehouden aan auteurs / producenten.

Duurzaamnieuws, nieuws over duurzaamheid

is een uitgave van stichting iNSnet.

duurzaam nieuws en duurzame informatie op mastodon
duurzaam nieuws en duurzame informatie op facebook
duurzaam nieuws en duurzame informatie op twitter
duurzaam nieuws en duurzame informatie op rss
Nationale Zaaicoalitie voor bijen gaat voor behoud biodiversiteitHans de Boer tegen Jesse Klaver: 50.000 werklozen of minder CO2?
Scroll naar bovenzijde

AVG Toestemmingen

Bij duurzaamnieuws.nl nemen wij uw recht op privacy serieus. Wij plaatsen enkele cookies die nodig zijn om onze website optimaal te laten functioneren. Onderstaand ziet u welke verplichte en optionele toestemmingen u ons verleent om uw persoongegevens te verwerken op deze website. Als u deze toestemmingen wilt intrekken klikt u op 'Vergeet mij' onderaan deze pagina.

Privacy verklaring | Sluiten
Instellingen