• Service
  • Over ons
  • Leden
  • Vacatures
  • Contact
Duurzaamnieuws
  • Home
  • Nieuws
  • Inzicht
  • Opinie
  • Kort door de Bocht
  • Klimaat
  • Economie
  • Boeken
  • Vakantie
  • Corona
  • Kantelpunten
  • Zoek
  • Menu Menu

Als Shell Eneco koopt wordt Zuid-Holland fossiele warmterotonde

15 januari 2019|doorredactie|inenergie, warmte

Shell moet uitgesloten worden van de potentiële kopers van Eneco. Shell is een 98% fossiele multinational, die met de verkoop van Eneco twee dingen wil bereiken: de kritiek op de fossiele koers smoren en een afzetmarkt voor fossiele warmte uit haar raffinaderijen in Pernis veilig stellen.
In Nederland zwelt de kritiek aan op Shell, omdat Shell vasthoudt aan z’n fossiele koers, zelfs inzet op groei van olie en gas. Shell doet er alles aan om die kritiek te smoren. De koop van Eneco past in het rijtje van trucs om Nederlanders te paaien. De consumentenafdeling elektriciteit van Eneco is de groenste van ‘de grote’ energiebedrijven. Minder bekend is dat de warmtetak én de zakelijke tak elektriciteit van Eneco niet groen zijn. 

Fossiele warmte gaat gemeenten gijzelen

De koop van Eneco is van strategisch belang voor Shell. In Zuid-Holland woedt al jaren een discussie over de omstreden ‘warmterotonde’ die fossiele warmte uit de Rotterdamse haven (oa van Shell Pernis) zou moeten leveren aan huizen in Zuid-Holland (oa aan Leiden en Den Haag). Fossiele warmte is niet duurzaam en creëert bovendien een nieuwe afhankelijkheid van de fossiele industrie. Via de aankoop van Eneco krijgt Shell het warmtemonopolie van Zuid-Holland in handen en regelt meteen z’n eigen afzetmarkt voor de fossiele restwarmte van Pernis. 
Joeri Oudshoorn (deskundige warmtetransitie): “Als Shell Eneco koopt verworden de 53 gemeenten die Eneco bezitten van eigenaar tot gijzelaar. En verzekert Shell haar ‘license to operate’. Voor een investering van 2 tot 3 miljard kan Shell de raffinaderij Pernis nog decennia lang open houden. Gemeenten komen in een lock-in van fossiele warmte omdat de politiek haar bewoners niet letterlijk in de kou kan laten staan.Het vale groene sausje is mooi meegenomen.” 
Femke Sleegers (woordvoerder Den Haag Fossielvrij): “Zolang Shell olie en gas oppompt, verergert Shell het klimaatprobleem. Terwijl Shell in Nederland opzichtig probeert een groen imago te kweken, vergroot Shell elders in de wereld z’n afzetmarkt voor olie en gas. Gemeenten mógen Eneco niet aan Shell verkopen.”
Den Haag Fossielvrij voert al zo’n drie jaar campagne tegen de greenwashing van Shell en de fossiele warmterotonde. Over de warmterotonde zei Sleegers: “Fossielvrij worden op fossiele restwarmte is net zo iets als vegetariër worden op een dieet van frikandellen. Je houdt jezelf voor de gek en je weet het.”
Foto: Pierre Crom
duurzaam nieuws en duurzame informatie op mastodon
  • Delen op Facebook
  • Delen op LinkedIn
  • Delen via e-mail
Goed dat je Duurzaamnieuws leest. Hier vind je informatie en inzichten over duurzaamheid die je niet overal al leest. We werken onafhankelijk, zonder subsidies, overheidssteun of rijke aandeelhouders, maar vooral met hulp van bijdragen van onze lezers. We willen zo lang mogelijk onze informatie gratis en voor iedereen toegankelijk houden, omdat het zo belangrijk is dat iedereen meedoet aan de omslag naar duurzaamheid en daar goed en eerlijk over geïnformeerd is.

In deze belangrijke tijd bepalen we de richting van de toekomst. Krijgen we klimaatverandering onder controle? Kunnen we onze veiligheid in stand houden? Nemen we de juiste maatregelen voor een eerlijker samenleving? Als je kunt, is dit een mooi moment om ons te helpen. Steun ons als lid of donateur. Dank je wel.

Hier kun je lid worden.
En hier kun je doneren.



Wil je ons liever eerst een tijdje volgen? Meld je dan hier aan voor de gratis nieuwsbrief.

Alvast bedankt - en blijf veilig en gezond!
Team Duurzaamnieuws

Kort door de bocht

  • duurzaam nieuws Welke Wopke staat daar voor de EU?3 oktober 2023 - 09:44
  • duurzaam nieuws Klimaat afwezig en vaagheid troef op lijst Omtzigt NSC27 september 2023 - 10:27
  • duurzaam nieuws Partij voor de Dieren blijft een beestenbende24 september 2023 - 20:58
  • duurzaam nieuws De Boeren Blunder Beweging22 september 2023 - 09:39

Nieuws

  • bosbrand klimaatverandering Ambtenaren keren zich tegen kabinet met brandbrief klimaat en natuur29 september 2023 - 10:26
  • pfas in voedingsgewassen Hof: Toelating pesticiden door Nederland deugt niet29 september 2023 - 09:53
  • carbon lock-in olieproductie Groot-Brittannië geeft groen licht voor Rosebank olieveld in Noordzee27 september 2023 - 13:05
  • glyfosaat pesticide Bayer aangeklaagd wegens achterhouden onderzoeksresultaten glyfosaat27 september 2023 - 12:44
  • links rechts politiekPeilingen Tweede Kamer: kunnen Omtzigt NSC kandidaten wel verschil maken?26 september 2023 - 15:00

Inzicht

  • seizoensgroente Hoe seizoensgroente goed voor het klimaat en je portemonnee is26 september 2023 - 14:39
  • klimaatdoelen De klimaatdoelen deugen niet23 september 2023 - 15:09
  • ecomodernisme en ecomodernisten Het ongelijk van Jesse Frederik en de ecomodernisten17 september 2023 - 09:12

Opinie

  • bestaanszekerheid Bestaanszekerheid als politiek wisselgeld19 september 2023 - 08:00
  • stikstofnormHaagse schijt, hoe komen we er vanaf?12 september 2023 - 19:28
  • opwarming boven 2 graden De wedloop om te overleven27 augustus 2023 - 09:01

Duurzaamnieuws wordt mede mogelijk gemaakt door:

elektrischeautolease.nl - elektrische auto leasen

energie aanbiedingen
energie vergelijken

Service

  • Gratis nieuwsbrief
  • Lid worden
  • Doneren
  • Privacy policy
  • Blog
  • Mastodon

Rubrieken

  • Nieuws
  • Inzicht
  • Opinie
  • Info

Onderwerpen

  • Energie
  • Economie
  • Klimaat
  • Voeding
  • Hormoonverstoorders
  • Kantelpunten
  • Corona

Creative Commons-Licentie

CC uitsluitend van toepassing op tekst redactie. Overige content alle rechten voorbehouden aan auteurs / producenten.

Duurzaamnieuws, nieuws over duurzaamheid

is een uitgave van stichting iNSnet.

duurzaam nieuws en duurzame informatie op mastodon
duurzaam nieuws en duurzame informatie op facebook
duurzaam nieuws en duurzame informatie op twitter
duurzaam nieuws en duurzame informatie op rss
De Energie Investeringsaftrek voor grootkeukenapparatuur verlaagd naar 45%Plastic spullen als invasieve soorten die natuurlijke materialen verdringen
Scroll naar bovenzijde

AVG Toestemmingen

Bij duurzaamnieuws.nl nemen wij uw recht op privacy serieus. Wij plaatsen enkele cookies die nodig zijn om onze website optimaal te laten functioneren. Onderstaand ziet u welke verplichte en optionele toestemmingen u ons verleent om uw persoongegevens te verwerken op deze website. Als u deze toestemmingen wilt intrekken klikt u op 'Vergeet mij' onderaan deze pagina.

Privacy verklaring | Sluiten
Instellingen