• Service
  • Over ons
  • Leden
  • Vacatures
  • Contact
Duurzaamnieuws
  • Home
  • Nieuws
  • Kort nieuws
  • Inzicht
  • Opinie
  • Klimaat
  • Economie
  • Vakantie
  • Corona
  • Kantelpunten
  • Zoek
  • Menu Menu

EFSA teruggefloten: onderzoek glyfosaat moet openbaar

12 maart 2019|doorredactie|ingezondheid, landbouw

pesticide glyfosaat

Het Europese Hof van Justitie heeft beslist dat de Europese Autoriteit voor voedselveiligheid (EFSA) ten onrechte de toegang tot onderzoeksresultaten met betrekking tot glyfosaat, een controversieel pesticide, heeft geweigerd.

De vertrouwelijke studies vormden de kern van de toelating door EFSA van glyfosaat. Dit gebeurde ondanks een waarschuwing van de Wereldgezondheidsorganisatie die het middel in verband bracht met kanker.

Greenpeace EU food policy director Franziska Achterberg zei: "Het oordeel is een grote stap in de richting van transparantie en verantwoording in de besluitvorming van de EU. Mensen hebben het recht om de verwachte gezondheids- en milieueffecten te kennen van EU-besluiten over producten zoals pesticiden, en de rechtbank heeft dit recht bevestigd. Het is schokkend dat de EFSA voor de rechter moet worden herinnerd dat het haar missie is om de volksgezondheid te verdedigen, niet om de commerciële belangen van de fabrikanten van glyfosaat te beschermen. "

De EFSA had de toegang geweigerd tot studies en informatie waarom was gevraagd door leden van het Europees Parlement.

meewind 23 02

EFSA motiveerde haar weigering met het argument dat “openbaarmaking van de gevraagde informatie de commerciële en financiële belangen van de bedrijven die de studies hadden ingediend, had kunnen schaden en dat er geen hoger belang was dat de openbaarmaking ondersteunde.”

Het Hof constateerde dat het besluit van de EFSA in strijd was met de EU-regels inzake transparantie.

De uitspraak van het Hof

In de eerste plaats heeft het Hof verklaard dat het belang van toegang van het publiek tot informatie die betrekking heeft op de uitstoot van chemicaliën in het milieu, prevaleert boven de bescherming van commerciële belangen.

Ten tweede erkende het Hof dat glyfosaat vanwege het gebruik ervan bestemd is om in het milieu te worden geloosd. Daarom, aldus het Hof, "de voorzienbare emissies kunnen daarom niet als louter hypothetisch worden beschouwd. In elk geval kunnen glyfosaatemissies niet worden aangemerkt als slechts te verwachten emissies." Volgens het Hof zijn glyfosaatemissies in het milieu een feit, omdat de werkzame stof vooral aanwezig is als residuen in planten, water en voedsel.

Uiteindelijk besliste het Hof dat "het publiek niet alleen toegang moet hebben tot informatie over emissies als zodanig, maar ook tot informatie over de gevolgen op middellange en lange termijn van die emissies voor de toestand van het milieu, zoals de effecten van die emissies op niet-gerichte organismen. Het publieke belang van toegang tot informatie over emissies in het milieu is specifiek om niet alleen te weten wat is of voorlopig zal worden vrijgegeven in het milieu, maar ook om te begrijpen hoe het milieu kan worden beïnvloed door de emissies in kwestie. "

0 antwoorden

Plaats een Reactie

Meepraten?
Draag gerust bij!

Geef een antwoord

Het e-mailadres wordt niet gepubliceerd. Vereiste velden zijn gemarkeerd met *

duurzaam nieuws en duurzame informatie op mastodon
  • Delen op Facebook
  • Delen op LinkedIn
  • Delen via e-mail
Goed dat je Duurzaamnieuws leest. Hier vind je breed inzicht in actuele ontwikkelingen rond duurzaamheid, klimaat en veiligheid. Dat bieden we onafhankelijk, zonder subsidies, overheidssteun of rijke aandeelhouders, maar vooral met hulp van bijdragen van onze lezers. We willen zo lang mogelijk onze informatie gratis aanbieden en voor iedereen toegankelijk houden, omdat het zo belangrijk is dat iedereen meedoet aan de omslag naar duurzaamheid en daar goed en eerlijk over geïnformeerd is.

Dit is een belangrijke tijd, waarin we de richting van de toekomst bepalen. Krijgen we klimaatverandering en de pandemie onder controle? Kunnen we onze veiligheid in stand houden? Nemen we de juiste maatregelen, ook voor een eerlijker samenleving? Als je kunt, is dit een mooi moment om ons te helpen. Steun ons als lid of donateur. Dank je wel.

Hier kun je lid worden.
En hier kun je doneren.



Wil je ons liever eerst een tijdje volgen? Meld je dan hier aan voor de gratis nieuwsbrief.

Alvast bedankt - en blijf veilig en gezond!
Team Duurzaamnieuws

Nieuws

  • echte ongemakkelijke waarheid ipcc Syntheserapport IPCC: laatste kans om klimaat te redden20 maart 2023 - 17:12
  • Elektrische bus van VDL Recht op bereikbaarheid voor elke Nederlander, vindt kabinet19 maart 2023 - 13:51
  • Peter van Vliet Duurzaam De Week Door – 1118 maart 2023 - 12:43
  • vogelziekte plasticose Zeevogels ziek van plastic: plasticose12 maart 2023 - 10:45
  • PBL verkenning 2023 Ruimtelijke verkenning 2023: toekomst vraagt scherpe keuzes en samenhang van kabinet8 maart 2023 - 22:30

Inzicht

  • agro industrieZorgen groene subsidies voor meer protectionisme?19 maart 2023 - 14:19
  • plastic afval Wat kan ik daar nu aan doen?11 maart 2023 - 10:16
  • links rechts politiekPeilingen voor de Tweede Kamer: zet de BBB factor ook door in Den Haag?11 maart 2023 - 07:00

Opinie

  • nieuwe duurzaamheid houdt ons overeind We hebben een nieuwe duurzaamheid nodig4 januari 2023 - 17:01
  • ontmenselijking 2022 het jaar van ontmenselijking11 december 2022 - 11:00
  • Een sprong in de tijd9 november 2022 - 09:16
speedcomfort radiatorventilator

Duurzaamnieuws wordt mede mogelijk gemaakt door:

elektrischeautolease.nl - elektrische auto leasen

energie aanbiedingen
energie vergelijken

Service

  • Gratis nieuwsbrief
  • Lid worden
  • Doneren
  • Privacy policy
  • Blog
  • Mastodon

Rubrieken

  • Nieuws
  • Inzicht
  • Opinie
  • Info

Onderwerpen

  • Energie
  • Economie
  • Klimaat
  • Voeding
  • Hormoonverstoorders
  • Kantelpunten
  • Corona

Creative Commons-Licentie

CC uitsluitend van toepassing op tekst redactie. Overige content alle rechten voorbehouden aan auteurs / producenten.

Duurzaamnieuws, nieuws over duurzaamheid

is een uitgave van stichting iNSnet.

duurzaam nieuws en duurzame informatie op mastodon
duurzaam nieuws en duurzame informatie op facebook
duurzaam nieuws en duurzame informatie op twitter
duurzaam nieuws en duurzame informatie op rss
Provincies krijgen weerstand bij uitrol 5GEU stapt uit onderhandeling mensenrechten verdrag
Scroll naar bovenzijde

AVG Toestemmingen

Bij duurzaamnieuws.nl nemen wij uw recht op privacy serieus. Wij plaatsen enkele cookies die nodig zijn om onze website optimaal te laten functioneren. Onderstaand ziet u welke verplichte en optionele toestemmingen u ons verleent om uw persoongegevens te verwerken op deze website. Als u deze toestemmingen wilt intrekken klikt u op 'Vergeet mij' onderaan deze pagina.

Privacy verklaring | Sluiten
Instellingen