• Service
  • Over ons
  • Leden
  • Vacatures
  • Contact
Duurzaamnieuws
  • Home
  • Nieuws
  • Kort nieuws
  • Inzicht
  • Opinie
  • Klimaat
  • Economie
  • Vakantie
  • Corona
  • Kantelpunten
  • Zoek
  • Menu Menu

Goed nieuws: minder uitstoot ondanks meer kolenstook

25 december 2022|doorredactie|inenergiebesparing, klimaatverandering

minder uitstoot door schone energie

Meer kolen stoken om stroom op te wekken heeft in Europa niet geleid tot meer uitstoot. Sterker nog, de uitstoot is sinds het begin van de energiecrisis gedaald. Dat kwam niet alleen door het zachte weer. En dat is eindelijk goed nieuws voor het klimaat, zo lijkt het.

Volgens het Centre for Research on Energy and Clean Air waren de emissies in november in de EU de laagste in minstens 30 jaar. Dat gold ook voor het gasverbruik, de koolstofuitstoot in de elektriciteitssector en de elektriciteitsproductie uit fossiele brandstoffen, zo meldt The Guardian.

Door de kou werden er in december wel meer kolen en gas verbrand, en Duitsland heeft zijn doelstellingen met betrekking tot de vermindering van het gasverbruik onder de koude omstandigheden niet gehaald, aldus het Duitse netagentschap.

Minder uitstoot niet alleen door zacht weer

Ongeveer een derde deel van de daling van het gebruik van fossiele brandstoffen in de afgelopen maand kan worden toegeschreven aan het weer, aldus de analyse van het Centre for Research on Energy and Clean Air.

alles voor isolatie

Verwacht werd dat de crisis in fossiele brandstoffen tot een toename van de emissies in de EU zou leiden. Maar dat gebeurde niet: de EU voerde weliswaar steeds meer fossiele brandstoffen uit de hele wereld in, maar dat kwam niet door een toename van het verbruik. Nutsbedrijven in de EU probeerden vooral de verloren toevoer uit Rusland te vervangen, omdat dat land de gasexport naar de EU stopzette en de EU op haar beurt de invoer van steenkool uit Rusland verbood. Bovendien leidde de zwakke productie van kernenergie en waterkracht begin 2022 tot een grotere vraag naar kolen en gas.

De daling wordt vooral veroorzaakt door het effect van de hoge prijzen op de vraag, in combinatie met een toename van de productie van wind- en zonne-energie. De waterkrachtproductie heeft zich na de zomer hersteld, maar de Franse kernenergie viel terug door problemen met het opnieuw opstarten van reactoren te halen.

Lauri Myllyvirta, hoofdanalist en auteur van het rapport, zei dat de gegevens aantonen dat beschuldigingen aan het adres van de EU dat zij haar klimaatverbintenissen niet nakomt, onjuist zijn. "Er is een zeer wijdverbreide perceptie dat Europa achteruit gaat op het gebied van klimaatverandering, vanwege de oorlog in Oekraïne," zei hij. "In Cop27 werden vaak opmerkingen in die zin gemaakt en werd gezegd dat Europa terugging naar steenkool. Wij tonen aan dat dit niet het geval was - het kolenverbruik werd verkeerd geïnterpreteerd."

Sommige lidstaten, waaronder Duitsland en Polen, hebben een beperkte terugkeer naar het verbranden van steenkool voor de elektriciteitsproductie nagestreefd in het licht van stijgende gasprijzen en leveringsbeperkingen na de inval van Rusland in Oekraïne. Ook het Verenigd Koninkrijk heeft kolencentrales op stand-by gezet.

Minder steenkool

In november heeft de EU als geheel minder steenkool gebruikt dan in dezelfde maand in de afgelopen drie decennia. In Duitsland en Frankrijk is ook de productie van kernenergie sterk gedaald. In Duitsland werd dit gecompenseerd door een toename van wind- en zonne-energie, terwijl Frankrijk zijn elektriciteitsvraag aanzienlijk verminderde.

De koudegolf van december kan de vooruitgang bij het terugdringen van het gebruik van fossiele brandstoffen deze winter echter vertragen. Maar de eerste tekenen voor december wijzen erop dat de trend van lagere emissies aanhoudt. De eerste helft van december had kouder weer dan het jaar daarvoor, terwijl de totale uitstoot ruim onder het niveau van 2021 bleef. Daaruit blijkt dat de daling van het gas- en elektriciteitsgebruik niet hoofdzakelijk aan het weer te wijten was.

De transformatie van Europa's energie liet dit jaar een onderliggende trend zien die sterk afstapt van fossiele brandstoffen. "Als iemand een jaar geleden had gezegd dat Europa in tien maanden tijd bijna niet meer afhankelijk zou zijn van Russische fossiele brandstoffen, zou hij voor gek zijn verklaard", zei Myllyvirta. "Maar we zijn er vrij dicht bij gekomen, en dat is heel opmerkelijk."

Hij voegde eraan toe dat regeringen wel moeten proberen hun meest kwetsbare burgers te beschermen tegen de gevaarlijke gevolgen van de prijsstijgingen die tot zo'n plotselinge verandering hebben geleid. Europa zou verder kunnen gaan met het afbouwen van Russische energie en van fossiele brandstoffen in het algemeen, maar dat moet op een redelijke manier gebeuren, zei hij.

duurzaam nieuws en duurzame informatie op mastodon
  • Delen op Facebook
  • Delen op LinkedIn
  • Delen via e-mail
Goed dat je Duurzaamnieuws leest. Hier vind je breed inzicht in actuele ontwikkelingen rond duurzaamheid, klimaat en veiligheid. Dat bieden we onafhankelijk, zonder subsidies, overheidssteun of rijke aandeelhouders, maar vooral met hulp van bijdragen van onze lezers. We willen zo lang mogelijk onze informatie gratis aanbieden en voor iedereen toegankelijk houden, omdat het zo belangrijk is dat iedereen meedoet aan de omslag naar duurzaamheid en daar goed en eerlijk over geïnformeerd is.

Dit is een belangrijke tijd, waarin we de richting van de toekomst bepalen. Krijgen we klimaatverandering en de pandemie onder controle? Kunnen we onze veiligheid in stand houden? Nemen we de juiste maatregelen, ook voor een eerlijker samenleving? Als je kunt, is dit een mooi moment om ons te helpen. Steun ons als lid of donateur. Dank je wel.

Hier kun je lid worden.
En hier kun je doneren.



Wil je ons liever eerst een tijdje volgen? Meld je dan hier aan voor de gratis nieuwsbrief.

Alvast bedankt - en blijf veilig en gezond!
Team Duurzaamnieuws

Nieuws

  • NBIM dwingt bedrijven duurzamer te worden Grootste investeerder NBIM dwingt bedrijven duurzamer te worden4 februari 2023 - 09:26
  • betuwewind Wind en zonne-energie houden steenkool tegen3 februari 2023 - 17:18
  • shell protest Shell boekt ‘obscene’ oorlogswinst2 februari 2023 - 11:18
  • deltaplan circulaire economie statiegeld op spijkerbroekNederland haalt circulaire doelen niet31 januari 2023 - 18:37
  • ai klimaatvoorspelling AI klimaatvoorspelling ziet snellere opwarming voorbij 1,5 graad31 januari 2023 - 14:31

Inzicht

  • vegetarisch eten Is vegetarisch eten ook biologisch of duurzaam?2 februari 2023 - 19:52
  • lange covid Long Covid kan groter probleem worden dan golven van infecties28 januari 2023 - 08:00
  • stemwijzer kieswijzerStemwijzers voor de provinciale staten verkiezingen 202327 januari 2023 - 09:44

Opinie

  • Een sprong in de tijd9 november 2022 - 09:16
  • vertrouwen Vertrouwen, waarin dan?25 oktober 2022 - 19:09
  • energierekening Energierekening maakt alleen duidelijk dat we knettergek zijn16 oktober 2022 - 15:15

Advertentie kleintjes

speedcomfort radiatorventilator

Duurzaamnieuws wordt mede mogelijk gemaakt door:

elektrischeautolease.nl - elektrische auto leasen

energie aanbiedingen
energie vergelijken

Service

  • Gratis nieuwsbrief
  • Lid worden
  • Doneren
  • Privacy policy
  • Blog
  • Mastodon

Rubrieken

  • Nieuws
  • Inzicht
  • Opinie
  • Info

Onderwerpen

  • Energie
  • Economie
  • Klimaat
  • Voeding
  • Hormoonverstoorders
  • Kantelpunten
  • Corona

Creative Commons-Licentie

CC uitsluitend van toepassing op tekst redactie. Overige content alle rechten voorbehouden aan auteurs / producenten.

Duurzaamnieuws, nieuws over duurzaamheid

is een uitgave van stichting iNSnet.

duurzaam nieuws en duurzame informatie op mastodon
duurzaam nieuws en duurzame informatie op facebook
duurzaam nieuws en duurzame informatie op twitter
duurzaam nieuws en duurzame informatie op rss
Je kunt nog beleggen in groenfonds Regionaal Duurzaam zonnepanelen financialiseringIs duurzaam beleggen de toekomst?
Scroll naar bovenzijde

AVG Toestemmingen

Bij duurzaamnieuws.nl nemen wij uw recht op privacy serieus. Wij plaatsen enkele cookies die nodig zijn om onze website optimaal te laten functioneren. Onderstaand ziet u welke verplichte en optionele toestemmingen u ons verleent om uw persoongegevens te verwerken op deze website. Als u deze toestemmingen wilt intrekken klikt u op 'Vergeet mij' onderaan deze pagina.

Privacy verklaring | Sluiten
Instellingen