• Service
  • Over ons
  • Leden
  • Vacatures
  • Contact
Duurzaamnieuws
  • Home
  • Nieuws
  • Inzicht
  • Opinie
  • Kort door de Bocht
  • Klimaat
  • Economie
  • Boeken
  • Vakantie
  • Corona
  • Kantelpunten
  • Zoek
  • Menu Menu

Klimaatraad: klimaatneutraal moet al in 2040

5 september 2023|doorredactie|inklimaatverandering

planeet eerst

De Wetenschappelijk Klimaatraad adviseert om versneld naar klimaatneutraliteit te gaan door een ambitieus doel voor 2040 te stellen. Om dit te bereiken moet de overheid nu belangrijke keuzes voorbereiden en mag het ingezette klimaatbeleid geen vertraging oplopen. Vooruitlopend op het eerste formele advies over het Klimaatplan 2025-2035 geeft de raad zijn eerste boodschap af aan de voorzitters van de Eerste en Tweede Kamer: klimaatbeleid moet versterkt worden.

Weersextremen en opwarming van de aarde

De klimaatwetenschap schrijft weersextremen waarmee de wereld geconfronteerd wordt steeds vaker en met toenemende zekerheid toe aan de opwarming van de aarde, veroorzaakt door menselijk handelen. Er rest niet veel tijd om de klimaatdoelen te halen. Er zijn maatregelen nodig die de maatschappij fundamenteel gaan veranderen, aldus klimaatpanel IPCC in het meest recente synthese-rapport. De raad onderschrijft dit en adviseert daarom de transitie naar klimaatneutraliteit te versnellen.

Advies Europese Wetenschappelijke Klimaatraad

Recent heeft de Europese Wetenschappelijke Klimaatraad de Europese Commissie geadviseerd om in 2040 uit te komen op een reductie van 90-95% van de uitstoot van broeikasgassen ten opzichte van 1990. De raad adviseert in lijn hiermee om ook in Nederland de transitie naar klimaatneutraliteit te versnellen.

Versterken klimaatbeleid

Het gaat hierbij niet alleen om een tussendoel voor 2040 te formuleren, maar ook om belangrijke keuzes voor te bereiden. Keuzes die nodig zijn om de ingrijpende gevolgen van klimaatverandering te voorkomen. De raad benadrukt dat zowel de vermindering van broeikasgassen als ook de aanpassing aan klimaatverandering beleid vergen. Het is essentieel dat de overheid samen met de samenleving een toekomstbeeld ontwikkelt dat perspectief en richting geeft. Transities in het energiesysteem, de voedselvoorziening en landbouw en het gebruik van grondstoffen zijn hierbij cruciaal.

meewind september

Drie transities cruciaal

In dit licht ziet de raad drie met elkaar verbonden transities als cruciaal: in het energiesysteem, op het gebied van grondstoffen en van landbouw en voedsel.

  • In het (concept) nationaal plan energiesysteem is de ambitie opgenomen om het elektriciteitssysteem in 2035 CO2-neutraal te maken. Daarvoor zijn door diverse partijen toekomstbeelden ontwikkeld. Het aandeel hernieuwbare elektriciteit is de afgelopen jaren sterktoegenomen,maarhetenergiesysteemalsgeheelblijftnogachter. Er is andere sturing en meer beleid nodig voor energiebesparing en er moeten keuzes worden gemaakt over onder meer de verduurzaming van brandstoffen, mobiliteit en gebouwde omgeving.
  • Er is een transitie nodig naar een productie- en consumptiesysteem met efficiënter en duurzaam gebruik van grondstoffen. Mitigatie vergroot de behoefte aan bepaalde grondstoffen, zoals kritieke metalen, en vraagt om een andere koolstofeconomie. Dit vraagt keuzes en het ontwikkelen van beleid, die de ontwikkeling naar een circulaire economie mogelijk maken.
  • Een integrale klimaatstrategie zal ook aandacht moeten schenken aan de voedselvoorziening en de landbouw. Veel van de uitstoot in de landbouwsector is met technische maatregelen niet eenvoudig te vermijden of te reduceren. Er zijn keuzes nodig ten aanzien van de verduurzaming en het klimaatbestendiger maken van de voedselvoorziening en de landbouw. Hiervoor is een visie nodig op een gezonde en duurzame voedselvoorziening in de toekomst, hoe de landbouw er dan uitziet, en hoe boeren in de toekomst economisch rendabel hun land kunnen beheren en meerdere diensten kunnen leveren naast voedsel. Daarnaast is er beleid nodig voor reductie van methaan en het verduurzamen van ketens.

Het systeemperspectief, de drie transities en de daaruit voortvloeiende keuzes werkt de raad verder uit in het advies voor het Klimaatplan 2025-2035 dat eind dit jaar uitkomt.

duurzaam nieuws en duurzame informatie op mastodon
  • Delen op Facebook
  • Delen op LinkedIn
  • Delen via e-mail
Goed dat je Duurzaamnieuws leest. Hier vind je informatie en inzichten over duurzaamheid die je niet overal al leest. We werken onafhankelijk, zonder subsidies, overheidssteun of rijke aandeelhouders, maar vooral met hulp van bijdragen van onze lezers. We willen zo lang mogelijk onze informatie gratis en voor iedereen toegankelijk houden, omdat het zo belangrijk is dat iedereen meedoet aan de omslag naar duurzaamheid en daar goed en eerlijk over geïnformeerd is.

In deze belangrijke tijd bepalen we de richting van de toekomst. Krijgen we klimaatverandering onder controle? Kunnen we onze veiligheid in stand houden? Nemen we de juiste maatregelen voor een eerlijker samenleving? Als je kunt, is dit een mooi moment om ons te helpen. Steun ons als lid of donateur. Dank je wel.

Hier kun je lid worden.
En hier kun je doneren.



Wil je ons liever eerst een tijdje volgen? Meld je dan hier aan voor de gratis nieuwsbrief.

Alvast bedankt - en blijf veilig en gezond!
Team Duurzaamnieuws

Kort door de bocht

  • duurzaam nieuws Welke Wopke staat daar voor de EU?3 oktober 2023 - 09:44
  • duurzaam nieuws Klimaat afwezig en vaagheid troef op lijst Omtzigt NSC27 september 2023 - 10:27
  • duurzaam nieuws Partij voor de Dieren blijft een beestenbende24 september 2023 - 20:58
  • duurzaam nieuws De Boeren Blunder Beweging22 september 2023 - 09:39

Nieuws

  • bosbrand klimaatverandering Ambtenaren keren zich tegen kabinet met brandbrief klimaat en natuur29 september 2023 - 10:26
  • pfas in voedingsgewassen Hof: Toelating pesticiden door Nederland deugt niet29 september 2023 - 09:53
  • carbon lock-in olieproductie Groot-Brittannië geeft groen licht voor Rosebank olieveld in Noordzee27 september 2023 - 13:05
  • glyfosaat pesticide Bayer aangeklaagd wegens achterhouden onderzoeksresultaten glyfosaat27 september 2023 - 12:44
  • links rechts politiekPeilingen Tweede Kamer: kunnen Omtzigt NSC kandidaten wel verschil maken?26 september 2023 - 15:00

Inzicht

  • seizoensgroente Hoe seizoensgroente goed voor het klimaat en je portemonnee is26 september 2023 - 14:39
  • klimaatdoelen De klimaatdoelen deugen niet23 september 2023 - 15:09
  • ecomodernisme en ecomodernisten Het ongelijk van Jesse Frederik en de ecomodernisten17 september 2023 - 09:12

Opinie

  • bestaanszekerheid Bestaanszekerheid als politiek wisselgeld19 september 2023 - 08:00
  • stikstofnormHaagse schijt, hoe komen we er vanaf?12 september 2023 - 19:28
  • opwarming boven 2 graden De wedloop om te overleven27 augustus 2023 - 09:01

Duurzaamnieuws wordt mede mogelijk gemaakt door:

elektrischeautolease.nl - elektrische auto leasen

energie aanbiedingen
energie vergelijken

Service

  • Gratis nieuwsbrief
  • Lid worden
  • Doneren
  • Privacy policy
  • Blog
  • Mastodon

Rubrieken

  • Nieuws
  • Inzicht
  • Opinie
  • Info

Onderwerpen

  • Energie
  • Economie
  • Klimaat
  • Voeding
  • Hormoonverstoorders
  • Kantelpunten
  • Corona

Creative Commons-Licentie

CC uitsluitend van toepassing op tekst redactie. Overige content alle rechten voorbehouden aan auteurs / producenten.

Duurzaamnieuws, nieuws over duurzaamheid

is een uitgave van stichting iNSnet.

duurzaam nieuws en duurzame informatie op mastodon
duurzaam nieuws en duurzame informatie op facebook
duurzaam nieuws en duurzame informatie op twitter
duurzaam nieuws en duurzame informatie op rss
De bevrijdende rijkdom van goed genoeg goed genoeg duurzaam nieuws CDA schrapt kiesdrempel uit programma
Scroll naar bovenzijde

AVG Toestemmingen

Bij duurzaamnieuws.nl nemen wij uw recht op privacy serieus. Wij plaatsen enkele cookies die nodig zijn om onze website optimaal te laten functioneren. Onderstaand ziet u welke verplichte en optionele toestemmingen u ons verleent om uw persoongegevens te verwerken op deze website. Als u deze toestemmingen wilt intrekken klikt u op 'Vergeet mij' onderaan deze pagina.

Privacy verklaring | Sluiten
Instellingen