• Service
  • Over ons
  • Leden
  • Vacatures
  • Contact
Duurzaamnieuws
  • Home
  • Nieuws
  • Inzicht
  • Opinie
  • Kort door de Bocht
  • Klimaat
  • Economie
  • Boeken
  • Vakantie
  • Corona
  • Kantelpunten
  • Zoek
  • Menu Menu

Rutte laat oliereuzen miljarden aan subsidie begraven

17 november 2020|doorredactie|inklimaatverandering

olie boren noordpool

Vier oliebedrijven, waaronder Shell en ExxonMobil, gaan miljardensubsidies cashen voor CO2 afvang en opslag in oude gasvelden onder de Noordzee. Die subsidie kan oplopen tot 1,5 miljard. Dat meldde het FD.

Geld, dat bedoeld is om schone energie op te wekken, dreigt onder de grond te verdwijnen in een tweede poging om CCS in te zetten voor het halen van  klimaatdoelen. Een eerdere poging, die ook werd gesubsidieerd, kwam niet van de groend. Experts twijfelen ook aan de haalbaarheid van de tweede poging.

Follow This, de kritische aandeelhoudersbeweging van Shell, reageert:

CO2 afvangen en opslaan (Carbon Capture and Storage) zou de sluitsteen van klimaatbeleid moeten zijn, niet de hoeksteen. Laat Shell en ExxonMobil eerst zelf miljarden inzetten in de energietransitie van fossiel naar duurzaam. Anders is CCS een excuus voor business as usual.

jac nijssen advertentie boek

Zolang deze bedrijven niet laten zien dat ze er alles aan doen om fossiele energie te vervangen door duurzame energie, zouden ze niet in aanmerking mogen komen voor subsidie van CCS, dat dan een excuus vormt om door te gaan met fossiel.

Overheden subsidiëren hiermee fossiele energiebedrijven om hun fossiele businessmodel voort te zetten.

Immers, zolang CO2 begraven goedkoper is, zullen ze niet schoon energie gaan opwekken.

Tevens is er gevaar voor een pervers gevolg: naast dat fossiele bedrijven gestimuleerd worden om langer op de oude voet door te gaan, onttrekt het project ook financieringsmogelijkheden voor projecten die wel schoon opwekken. Het effect is dus dubbel negatief.

CCS is nodig om Parijs te halen

In de meeste IPCC scenario’s om het doel van het Klimaatakkoord van Parijs te halen (de wereldwijde opwarming te beperken tot ruim onder de 2°C, liefst 1,5°C) is inderdaad CCS nodig.  Maar eerst moeten we zo veel mogelijk energie besparen en zo veel mogelijk duurzame energie opwekken. De fossiele brandstoffen die de wereld dan nog nodig heeft, moeten we compenseren met onder andere CCS. In die volgorde is het niet alleen effectiever, maar uiteindelijk ook goedkoper.

duurzaam nieuws en duurzame informatie op mastodon
  • Delen op Facebook
  • Delen op LinkedIn
  • Delen via e-mail
Goed dat je Duurzaamnieuws leest. Hier vind je informatie en inzichten over duurzaamheid die je niet overal al leest. We werken onafhankelijk, zonder subsidies, overheidssteun of rijke aandeelhouders, maar vooral met hulp van bijdragen van onze lezers. We willen zo lang mogelijk onze informatie gratis en voor iedereen toegankelijk houden, omdat het zo belangrijk is dat iedereen meedoet aan de omslag naar duurzaamheid en daar goed en eerlijk over geïnformeerd is.

In deze belangrijke tijd bepalen we de richting van de toekomst. Krijgen we klimaatverandering onder controle? Kunnen we onze veiligheid in stand houden? Nemen we de juiste maatregelen voor een eerlijker samenleving? Als je kunt, is dit een mooi moment om ons te helpen. Steun ons als lid of donateur. Dank je wel.

Hier kun je lid worden.
En hier kun je doneren.



Wil je ons liever eerst een tijdje volgen? Meld je dan hier aan voor de gratis nieuwsbrief.

Alvast bedankt - en blijf veilig en gezond!
Team Duurzaamnieuws

Kort door de bocht

  • duurzaam nieuws De Boeren Blunder Beweging22 september 2023 - 09:39
  • duurzaam nieuws Rutte wil armen arm houden, anders gaan de rijken erop achteruit20 september 2023 - 10:48
  • duurzaam nieuws Nog meer fossiele subsidies, en ze gaan gewoon door16 september 2023 - 18:10
  • duurzaam nieuws Menselijk leed in Partij voor de Dieren opgelost, bestuur treedt af11 september 2023 - 11:27

Nieuws

  • links rechts politiekPeilingen Tweede Kamer: Omtzigt NSC ook zonder programma bovenaan21 september 2023 - 15:00
  • vliegtuig co2 luchtvaartEU-studie: kerosinebelasting is wel degelijk mogelijk20 september 2023 - 17:19
  • gratis waterstof Gratis waterstof maken uit plastic afval, het kan20 september 2023 - 14:25
  • nep optimisme Klimaatdoelen in zicht, maar alleen als alles maximaal goed gaat19 september 2023 - 16:59
  • windenergie op zee De remmende snelheid van de windenergie op zee19 september 2023 - 12:35

Inzicht

  • klimaatdoelen De klimaatdoelen deugen niet23 september 2023 - 15:09
  • ecomodernisme en ecomodernisten Het ongelijk van Jesse Frederik en de ecomodernisten17 september 2023 - 09:12
  • root causes landbopuw Gezond bodemleven is de root cause van duurzame landbouw3 september 2023 - 12:38

Opinie

  • bestaanszekerheid Bestaanszekerheid als politiek wisselgeld19 september 2023 - 08:00
  • stikstofnormHaagse schijt, hoe komen we er vanaf?12 september 2023 - 19:28
  • opwarming boven 2 graden De wedloop om te overleven27 augustus 2023 - 09:01
meewind september

Duurzaamnieuws wordt mede mogelijk gemaakt door:

elektrischeautolease.nl - elektrische auto leasen

energie aanbiedingen
energie vergelijken

Service

  • Gratis nieuwsbrief
  • Lid worden
  • Doneren
  • Privacy policy
  • Blog
  • Mastodon

Rubrieken

  • Nieuws
  • Inzicht
  • Opinie
  • Info

Onderwerpen

  • Energie
  • Economie
  • Klimaat
  • Voeding
  • Hormoonverstoorders
  • Kantelpunten
  • Corona

Creative Commons-Licentie

CC uitsluitend van toepassing op tekst redactie. Overige content alle rechten voorbehouden aan auteurs / producenten.

Duurzaamnieuws, nieuws over duurzaamheid

is een uitgave van stichting iNSnet.

duurzaam nieuws en duurzame informatie op mastodon
duurzaam nieuws en duurzame informatie op facebook
duurzaam nieuws en duurzame informatie op twitter
duurzaam nieuws en duurzame informatie op rss
Zo kun je gezellig houtvuur duurzaam stokenDuurzame cadeau’s voor de donkere feestmaand
Scroll naar bovenzijde

AVG Toestemmingen

Bij duurzaamnieuws.nl nemen wij uw recht op privacy serieus. Wij plaatsen enkele cookies die nodig zijn om onze website optimaal te laten functioneren. Onderstaand ziet u welke verplichte en optionele toestemmingen u ons verleent om uw persoongegevens te verwerken op deze website. Als u deze toestemmingen wilt intrekken klikt u op 'Vergeet mij' onderaan deze pagina.

Privacy verklaring | Sluiten
Instellingen