• Service
  • Over ons
  • Leden
  • Vacatures
  • Contact
Duurzaamnieuws
  • Home
  • Nieuws
  • Kort nieuws
  • Inzicht
  • Opinie
  • Klimaat
  • Economie
  • Vakantie
  • Corona
  • Kantelpunten
  • Zoek
  • Menu Menu

Zelfs het koude Siberië warmt fors op

24 juni 2014|doorredactie|inklimaatverandering

siberieSiberisch koud, hoe lang beantwoordt die uitdrukking nog aan de werkelijkheid? Delen van Siberië warmen sneller op dan welk ander gebied ter wereld ook. De recente overstromingen zijn een teken aan de wand, zeggen wetenschappers.

Vorige maand en begin deze maand werden meer dan 50.000 inwoners in het zuiden van Siberië getroffen door overstromingen. Ze kwamen nauwelijks een half jaar na de zwaarste overstromingen die Siberië heeft gekend.

Overstromingen door smeltende sneeuw zijn niet ongewoon in Siberië. Maar de recente overstromingen werden veroorzaakt door overvloedige regen. Wetenschappers verwachten dat dit door de klimaatverandering vaker zal voorkomen in de regio.

"Weermodellen voor de komende twintig jaar voorspelen een stijging van 10 procent in neerslagvolumes. We kunnen dus nog meer overstromingen verwachten", zegt Vladimir Galakhov, hoogleraar geografie aan de Altai-universiteit in Siberië.

speedcomfort radiatorventilator

Veel snellere opwarming

Siberië is een van de koudste plekken op aarde. Studies laten zien dat delen van Siberië veel sneller opwarmen dan welke andere regio ter wereld ook. Russische meteorologen hebben daar opnieuw op gewezen naar aanleiding van de recente overstromingen.

De snelle temperatuurstijgingen hebben een aanzienlijke impact op Siberië, zei de prominente meteoroloog Valentin Meleshko vorige maand nog in de Russische media. "Alle prognoses in de complexe modellen laten zien dat Siberië meer neerslag zal te verwerken krijgen, vooral in de winter, wanneer er een grotere accumulatie van sneeuw is.

"Wanneer die sneeuw smelt in de lente, zal er meer water in de rivieren terechtkomen, met overstromingen als gevolg die in Siberië erger zullen zijn dan vroeger."

Smeltende permafrost

Siberië is zo uitgestrekt dat de klimaatverandering er op verschillende manieren toeslaat, zegt Alexei Kokorin, hoofd van de klimaatcampagne van het Wereldnatuurfonds (WWF) in Rusland. Het oosten en zuidoosten zal vooral met zware regen te maken krijgen. Voor het zuidelijke deel in de buurt van Mongolië dreigt droogte, een gevaar voor de uitstrekte graasweiden daar. In het noorden zal de smeltende permafrost de bestaande infrastructuur kapotmaken.

“Siberië zal misschien niet het zwaarst getroffen gebied ter wereld zijn maar sommige delen zullen zwaar te lijden hebben onder de klimaatverandering", zegt Kokorin.

Door het smelten van de permafrost komen ook grotere hoeveelheid methaan vrij, een broeikasgas dat de klimaatverandering nog dreigt te verergeren.

Rusland is na de VS, India en China de grootste producent van broeikasgassen. Zijn economie steunt zwaar op fossiele brandstoffen. Een echt klimaatbeleid heeft het land niet.


Bron: IPS - Pavol Stracansky

duurzaam nieuws en duurzame informatie op mastodon
  • Delen op Facebook
  • Delen op LinkedIn
  • Delen via e-mail
Goed dat je Duurzaamnieuws leest. Hier vind je breed inzicht in actuele ontwikkelingen rond duurzaamheid, klimaat en veiligheid. Dat bieden we onafhankelijk, zonder subsidies, overheidssteun of rijke aandeelhouders, maar vooral met hulp van bijdragen van onze lezers. We willen zo lang mogelijk onze informatie gratis aanbieden en voor iedereen toegankelijk houden, omdat het zo belangrijk is dat iedereen meedoet aan de omslag naar duurzaamheid en daar goed en eerlijk over geïnformeerd is.

Dit is een belangrijke tijd, waarin we de richting van de toekomst bepalen. Krijgen we klimaatverandering en de pandemie onder controle? Kunnen we onze veiligheid in stand houden? Nemen we de juiste maatregelen, ook voor een eerlijker samenleving? Als je kunt, is dit een mooi moment om ons te helpen. Steun ons als lid of donateur. Dank je wel.

Hier kun je lid worden.
En hier kun je doneren.



Wil je ons liever eerst een tijdje volgen? Meld je dan hier aan voor de gratis nieuwsbrief.

Alvast bedankt - en blijf veilig en gezond!
Team Duurzaamnieuws

Nieuws

  • nul op de meterVerduurzaming per wijk helpt tegen energiearmoede28 maart 2023 - 13:32
  • Duurzaam de week door DDWD Duurzaam De Week Door 1226 maart 2023 - 14:45
  • air pollution EU houdt deur open voor auto’s op e-brandstoffen25 maart 2023 - 13:41
  • wilde bij Pesticiden veranderen gedrag van bijen meer bij warmer weer25 maart 2023 - 10:50
  • duurzaamheidsverslag Duurzaamheidsverslag wordt gemeengoed bij bedrijven25 maart 2023 - 10:39

Inzicht

  • toekomst van ons voedselRegeneratieve landbouw moet concreter en beter meetbaar22 maart 2023 - 15:06
  • agro industrieZorgen groene subsidies voor meer protectionisme?19 maart 2023 - 14:19
  • plastic afval Wat kan ik daar nu aan doen?11 maart 2023 - 10:16

Opinie

  • nieuwe duurzaamheid houdt ons overeind We hebben een nieuwe duurzaamheid nodig4 januari 2023 - 17:01
  • ontmenselijking 2022 het jaar van ontmenselijking11 december 2022 - 11:00
  • Een sprong in de tijd9 november 2022 - 09:16

Duurzaamnieuws wordt mede mogelijk gemaakt door:

elektrischeautolease.nl - elektrische auto leasen

energie aanbiedingen
energie vergelijken

Service

  • Gratis nieuwsbrief
  • Lid worden
  • Doneren
  • Privacy policy
  • Blog
  • Mastodon

Rubrieken

  • Nieuws
  • Inzicht
  • Opinie
  • Info

Onderwerpen

  • Energie
  • Economie
  • Klimaat
  • Voeding
  • Hormoonverstoorders
  • Kantelpunten
  • Corona

Creative Commons-Licentie

CC uitsluitend van toepassing op tekst redactie. Overige content alle rechten voorbehouden aan auteurs / producenten.

Duurzaamnieuws, nieuws over duurzaamheid

is een uitgave van stichting iNSnet.

duurzaam nieuws en duurzame informatie op mastodon
duurzaam nieuws en duurzame informatie op facebook
duurzaam nieuws en duurzame informatie op twitter
duurzaam nieuws en duurzame informatie op rss
Milieuschade plastic kost jaarlijks 75 miljard dollarLaka, Stop Borssele willen kerncentrale laten stilleggen
Scroll naar bovenzijde

AVG Toestemmingen

Bij duurzaamnieuws.nl nemen wij uw recht op privacy serieus. Wij plaatsen enkele cookies die nodig zijn om onze website optimaal te laten functioneren. Onderstaand ziet u welke verplichte en optionele toestemmingen u ons verleent om uw persoongegevens te verwerken op deze website. Als u deze toestemmingen wilt intrekken klikt u op 'Vergeet mij' onderaan deze pagina.

Privacy verklaring | Sluiten
Instellingen