• Service
  • Over ons
  • Leden
  • Vacatures
  • Contact
Duurzaamnieuws
  • Home
  • Nieuws
  • Kort nieuws
  • Inzicht
  • Opinie
  • Klimaat
  • Economie
  • Vakantie
  • Corona
  • Kantelpunten
  • Zoek
  • Menu Menu

EU blijft wetgeving biologische voeding frustreren

14 december 2016|doorredactie|inbiologisch, eu, voeding

groenten en fruit markt voetafdrukOp 12 december sprak de EU raadsvergadering over de nieuwe biologische wetgeving. Na tweeënhalf jaar vergaderen blijken de tegenstellingen over het voorstel uit 2014 groter dan ooit.  Grootste struikelblok is het voorstel over de afkeuringsgrens op residuen. Biologische producten waar aantoonbaar residuen opzitten, dienen te worden afgekeurd. 25 van de 28 landbouwministers, waaronder Staatssecretaris van Dam, leverden maandagmiddag ongezouten kritiek  hierop. Zij willen geen afkeuringsgrens op residuen voor biologische producten. Eurocommissaris voor Landbouw, Phil Hogan, houdt echter vast aan zijn plannen.

Biologische sector wil stopzetting wetgevingstraject

IFOAM EU, de biologische brancheorganisatie in Europa, heeft de partijen opgeroepen om dit wetgevingsproces te staken en zo snel mogelijk zekerheid te geven aan de biologische sector. Investeringsplannen liggen stil en bedrijfsovernames worden uitgesteld door de onduidelijkheid over de toekomstige wetgeving. Bionext roept EU-Commissaris Timmermans op om alsnog in te grijpen. Timmermans plaatste in december 2014 de biologische wetgeving op de lijst van onnodige wetgeving met de kanttekening ‘indien niet klaar binnen 6 maanden’. Inmiddels zijn 24 maanden verstreken. Bionext wil dan ook dat Timmermans zijn belofte gestand doet.

Veel kritiek

Bionext vindt de afkeuringsgrens op residuen de omgekeerde wereld: biologische boeren worden hierdoor verantwoordelijk voor de vervuiling van de gangbare landbouw. Biologisch staat voor een integrale werkwijze waarbij de kringloop centraal staat, niet om residuevrij product alleen. Bavo van den Idsert, directeur Bionext: "De biologische landbouw gebruikt geen chemisch-synthetische middelen. Daarom wordt ook in meer dan 80% van de biologische producten geen residuen aangetroffen. In een kleine 20% van de biologische grondstoffen worden minieme resten van chemisch-synthetische middelen aangetroffen door achtergrondvervuiling. En die druk neemt toe, bijvoorbeeld door het excessief gebruik van glyfosaat in de gangbare landbouw.

Het is terecht dat de overgrote meerderheid hier een rode streep heeft getrokken ten gunste van de biologische boer, die niet verantwoordelijk gesteld mag worden voor vervuiling die hij zelf niet veroorzaakt."

Een ander belangrijk kritiekpunt op de laatste voorstellen van Hogan is het loslaten van een heldere definitie van grondgebondenheid en de wens tot inperken van de bedrijfsomvang van biologische boerderijen. Dit werd fel bekritiseerd, onder meer door staatssecretaris Martijn van Dam.

Het proces gaat toch verder

De harde kritiek lijkt voorbij te gaan aan Hogan. Als enige gelooft hij nog in de mogelijkheid van een snelle afronding,  zonder het grootste kritiekpunt van de afkeuringsgrens ook maar ter discussie te willen stellen. Omdat geen enkel land een motie heeft ingebracht om het vernieuwingsproces van de wetgeving te stoppen, gaat het proces nu gewoon verder. Malta mag nu als commissievoorzitter in de eerste helft van 2017 proberen het probleem op te lossen.

Langlopend proces

Na het eerste Commissie voorstel in het vroege voorjaar van 2014 is 30 maanden overlegd over de biologische wetgeving. Eerst hebben het Parlement en de Raad hun stellingen betrokken en na de zomer van 2014 zijn de onderhandelingen gestart. Voorjaar 2016 dacht Nederland als voorzitter van de EU het proces te kunnen afronden. Ondanks heel veel inzet is dat niet gelukt. Onder Slowaaks voorzitterschap is er opnieuw veel tijd geïnvesteerd, maar zijn de onderhandelingen de verkeerde kant opgegaan. De Commissie drukt teveel haar zin door in dit proces.

Martin Haüsling, onderhandelaar van het Europees Parlement, liet vorige week in een persbericht weten dat de onderhandelingen op een doodlopende weg zijn beland. Die constatering is ook door veel ministers in de Raad geuit. Maar niemand durft het aan om het wetgevingstraject nu stop te zetten. Bavo van den Idsert: "De grote verliezer nu is de biologische sector. De onzekerheid voor de nabije toekomst blijft groot. Dit remt de groei van de omschakeling, terwijl de vraag naar biologisch in heel Europa fors blijft stijgen."

2 antwoorden
  1. J.P. zegt:
    23 december 2016 op 10:38

    De EU is gif. Burgers moeten vooral niet gaan zitten wachten op deze door Bayer en consorten gesponsoderde lieden. Stop die energie in je eigen moestuin, bezoek de lokale biologische boer, bezoek lokale biologische markten met lokale producten. Echte verandering komt altijd van onderaf. Negeer politiek Den Haag en de EU.

  2. ik zegt:
    21 december 2016 op 18:46

    blijkbaar heeft deze man Eurocommissaris voor Landbouw, Phil Hogan, geen eigen mening maar betaald door de landbouw die alles met gif doen
    als 25 van de 28 het oneens zijn dan heb je een plaat voor je kop om niet te luisteren lul!
    rara na dit verhaal
    http://resource.wur.nl/nl/show/Hogan-Duurzaamheid-basis-van-onze-voedselsystemen-.htm

Plaats een Reactie

Meepraten?
Draag gerust bij!

Geef een antwoord

Het e-mailadres wordt niet gepubliceerd. Vereiste velden zijn gemarkeerd met *

duurzaam nieuws en duurzame informatie op mastodon
  • Delen op Facebook
  • Delen op LinkedIn
  • Delen via e-mail
Goed dat je Duurzaamnieuws leest. Hier vind je breed inzicht in actuele ontwikkelingen rond duurzaamheid, klimaat en veiligheid. Dat bieden we onafhankelijk, zonder subsidies, overheidssteun of rijke aandeelhouders, maar vooral met hulp van bijdragen van onze lezers. We willen zo lang mogelijk onze informatie gratis aanbieden en voor iedereen toegankelijk houden, omdat het zo belangrijk is dat iedereen meedoet aan de omslag naar duurzaamheid en daar goed en eerlijk over geïnformeerd is.

Dit is een belangrijke tijd, waarin we de richting van de toekomst bepalen. Krijgen we klimaatverandering en de pandemie onder controle? Kunnen we onze veiligheid in stand houden? Nemen we de juiste maatregelen, ook voor een eerlijker samenleving? Als je kunt, is dit een mooi moment om ons te helpen. Steun ons als lid of donateur. Dank je wel.

Hier kun je lid worden.
En hier kun je doneren.



Wil je ons liever eerst een tijdje volgen? Meld je dan hier aan voor de gratis nieuwsbrief.

Alvast bedankt - en blijf veilig en gezond!
Team Duurzaamnieuws

Nieuws

  • misleidende reclame shell TNO: beperk reclame voor klimaatbelastende producten22 maart 2023 - 14:58
  • echte ongemakkelijke waarheid ipcc Syntheserapport IPCC: laatste kans om klimaat te redden20 maart 2023 - 17:12
  • Elektrische bus van VDL Recht op bereikbaarheid voor elke Nederlander, vindt kabinet19 maart 2023 - 13:51
  • Duurzaam de week door DDWD Duurzaam De Week Door – 1118 maart 2023 - 12:43
  • vogelziekte plasticose Zeevogels ziek van plastic: plasticose12 maart 2023 - 10:45

Inzicht

  • toekomst van ons voedselRegeneratieve landbouw moet concreter en beter meetbaar22 maart 2023 - 15:06
  • agro industrieZorgen groene subsidies voor meer protectionisme?19 maart 2023 - 14:19
  • plastic afval Wat kan ik daar nu aan doen?11 maart 2023 - 10:16

Opinie

  • nieuwe duurzaamheid houdt ons overeind We hebben een nieuwe duurzaamheid nodig4 januari 2023 - 17:01
  • ontmenselijking 2022 het jaar van ontmenselijking11 december 2022 - 11:00
  • Een sprong in de tijd9 november 2022 - 09:16
meewind 23 02

Duurzaamnieuws wordt mede mogelijk gemaakt door:

elektrischeautolease.nl - elektrische auto leasen

energie aanbiedingen
energie vergelijken

Service

  • Gratis nieuwsbrief
  • Lid worden
  • Doneren
  • Privacy policy
  • Blog
  • Mastodon

Rubrieken

  • Nieuws
  • Inzicht
  • Opinie
  • Info

Onderwerpen

  • Energie
  • Economie
  • Klimaat
  • Voeding
  • Hormoonverstoorders
  • Kantelpunten
  • Corona

Creative Commons-Licentie

CC uitsluitend van toepassing op tekst redactie. Overige content alle rechten voorbehouden aan auteurs / producenten.

Duurzaamnieuws, nieuws over duurzaamheid

is een uitgave van stichting iNSnet.

duurzaam nieuws en duurzame informatie op mastodon
duurzaam nieuws en duurzame informatie op facebook
duurzaam nieuws en duurzame informatie op twitter
duurzaam nieuws en duurzame informatie op rss
Staatssecretaris Van Dam danste naar pijpen bedrijfsleven bij goedkeuring g...Hoe Matex Deuren bespaart, samen met de gemeente
Scroll naar bovenzijde

AVG Toestemmingen

Bij duurzaamnieuws.nl nemen wij uw recht op privacy serieus. Wij plaatsen enkele cookies die nodig zijn om onze website optimaal te laten functioneren. Onderstaand ziet u welke verplichte en optionele toestemmingen u ons verleent om uw persoongegevens te verwerken op deze website. Als u deze toestemmingen wilt intrekken klikt u op 'Vergeet mij' onderaan deze pagina.

Privacy verklaring | Sluiten
Instellingen