• Service
  • Over ons
  • Leden
  • Vacatures
  • Contact
Duurzaamnieuws
  • Home
  • Nieuws
  • Kort nieuws
  • Inzicht
  • Opinie
  • Klimaat
  • Economie
  • Vakantie
  • Corona
  • Kantelpunten
  • Zoek
  • Menu Menu

Meer mensen eten minder vlees

18 december 2018|doorredactie|invoeding

tofu soja vleesvervanger

Opnieuw eten meer mensen minder vlees. Dat blijkt uit de Vegamonitor, het jaarlijkse onderzoek naar de staat van vegetarisch eten in Nederland, dat de Vegetariërsbond dit jaar uitvoerde. Eenenveertig procent van de Nederlanders geeft namelijk aan nu minder vlees te eten dan vijf jaar geleden. Vorig jaar was dat nog 37%.

We eten inmiddels in Nederland gemiddeld twee dagen per week vlees noch vis. Dat staat gelijk aan een aanzienlijke hoeveelheid extra vegetariërs! Er is bovendien een grote groep mensen die zegt minder vlees te zijn gaan eten: 41% van de mensen eet nu minder vlees dan vijf jaar geleden. Van deze groep mensen heeft de helft de vleesconsumptie zelfs meer dan gehalveerd!

Mannen versus vrouwen

Van de mannen noemt 35% zich ‘een echte vleeseter’. Misschien hebben deze mannen wel een full-time baan, want mensen met een full-time baan eten meer vlees. De overstap naar een menu met minder vlees wordt blijkbaar vooral gedragen door vrouwen: bijna drie keer  zoveel vrouwen als mannen eet geen vlees bij de warme maaltijd. Opvallend is verder dat in gezinnen met kinderen onder de 12 jaar het vaakst helemaal vegetarisch gegeten wordt (gemiddeld 4,5 %, tegenover bijvoorbeeld 1,3% bij gezinnen met pubers, en 2% bij alleenstaanden).

Oost-Nederland topper

Je zou het misschien niet verwachten, maar Oost-Nederland heeft het hoogste percentage vegetariërs. Het zijn er zelfs twee keer meer dan in Noord-Nederland (respectievelijk 3,5% en 1,7%).

eco radiatorfolie

In West-Nederland eet 1,9% van de mensen nooit vlees of vis. Dat is maar net iets meer dan in de regio van de vleeseters bij uitstek, Noord-Nederland. In Noord-Nederland eet 75% van de mensen elke dag vlees. In West-Nederland eet ‘maar’ 59% van de mens elke dag vlees. West-Nederland heeft wel het grootste aantal flexitariërs (mensen die niet elke dag vlees consumeren): 39%. Overigens is ‘maar’ 32% van de mensen bekend met de term flexitariër.

Beter milieu wint

De belangrijkste redenen om soms vegetarisch te eten was vorig jaar nog variatie in de maaltijden. Dit jaar is vooral een beter milieu het argument:

  1. Beter milieu (45%, in 2017 40%)
  2. Dierenwelzijn (42%, in 2017 38%)
  3. Variatie in maaltijden (36%, in 2017 43%)

Maar vleesvervangers?

50 Procent van de mensen vindt dat vegetarisch eten méér is dan alleen het vlees vervangen door een vleesvervanger. Een grote groep eters kiest in plaats van vlees liever voor peulvruchten, ei, noten of kaas. Driekwart van de mensen eet echter nooit een kant-en-klare vleesvervanger. Vooral onder ouderen en laagopgeleiden is de weerstand tegen kant-en-klare vleesvervangers groot.

Warm eten doe je met vlees?

Vlees bij de warme maaltijd blijkt moeilijker los te laten dan vlees bij de andere maaltijden of tussendoor: 5% eet nooit vlees bij de warme maaltijd, 12% niet bij andere maaltijden.

Imago

Zorgen over het imago van vegetariërs lijken eigenlijk grotendeels ongegrond: slechts vijf procent van de mensen vindt het gênant om in een restaurant een vegetarische maaltijd te bestellen.

Dit onderzoek is verricht in opdracht van de Vegetariërsbond. Het onderzoek is uitgevoerd onder leden van PanelWizard Direct (www.panelwizard.com), middels de internetmethode. In de netto steekproef onder Nederlanders van 16 jaar en ouder, hebben 1036 alle onderzoeksvragen beantwoord. Deze steekproefomvang levert met een betrouwbaarheid van 95% een maximale afwijking van 3,0% van de werkelijke situatie voor de online doelgroep.

duurzaam nieuws en duurzame informatie op mastodon
  • Delen op Facebook
  • Delen op LinkedIn
  • Delen via e-mail
Goed dat je Duurzaamnieuws leest. Hier vind je breed inzicht in actuele ontwikkelingen rond duurzaamheid, klimaat en veiligheid. Dat bieden we onafhankelijk, zonder subsidies, overheidssteun of rijke aandeelhouders, maar vooral met hulp van bijdragen van onze lezers. We willen zo lang mogelijk onze informatie gratis aanbieden en voor iedereen toegankelijk houden, omdat het zo belangrijk is dat iedereen meedoet aan de omslag naar duurzaamheid en daar goed en eerlijk over geïnformeerd is.

Dit is een belangrijke tijd, waarin we de richting van de toekomst bepalen. Krijgen we klimaatverandering en de pandemie onder controle? Kunnen we onze veiligheid in stand houden? Nemen we de juiste maatregelen, ook voor een eerlijker samenleving? Als je kunt, is dit een mooi moment om ons te helpen. Steun ons als lid of donateur. Dank je wel.

Hier kun je lid worden.
En hier kun je doneren.



Wil je ons liever eerst een tijdje volgen? Meld je dan hier aan voor de gratis nieuwsbrief.

Alvast bedankt - en blijf veilig en gezond!
Team Duurzaamnieuws

Nieuws

  • papegaai in het regenwoud Kennis van de natuur loopt ver achter bij de werkelijkheid29 januari 2023 - 09:48
  • kaarsje van hoop Op 2 maart is de duurzame energie alweer op27 januari 2023 - 14:29
  • kweekvleesboerderij Wanneer komt de kweekvleesboerderij?24 januari 2023 - 12:52
  • suv Waarom te veel elektrische auto’s voor nieuwe milieurampen gaan zorgen24 januari 2023 - 11:25
  • pfas PFAS afbreken kan toch ontdekken wetenschappers24 januari 2023 - 09:05

Inzicht

  • stemwijzer kieswijzerStemwijzers voor de provinciale staten verkiezingen 202327 januari 2023 - 09:44
  • links rechts politiekPeilingen voor de tweede kamer: coalitie krabbelt wat terug25 januari 2023 - 07:00
  • zelf zonnepanelen plaatsen Salderen afschaffen is en blijft een onzinnig plan24 januari 2023 - 12:56

Opinie

  • Een sprong in de tijd9 november 2022 - 09:16
  • vertrouwen Vertrouwen, waarin dan?25 oktober 2022 - 19:09
  • energierekening Energierekening maakt alleen duidelijk dat we knettergek zijn16 oktober 2022 - 15:15

Advertentie kleintjes

speedcomfort radiatorventilator

Duurzaamnieuws wordt mede mogelijk gemaakt door:

elektrischeautolease.nl - elektrische auto leasen

energie aanbiedingen
energie vergelijken

Service

  • Gratis nieuwsbrief
  • Lid worden
  • Doneren
  • Privacy policy
  • Blog
  • Mastodon

Rubrieken

  • Nieuws
  • Inzicht
  • Opinie
  • Info

Onderwerpen

  • Energie
  • Economie
  • Klimaat
  • Voeding
  • Hormoonverstoorders
  • Kantelpunten
  • Corona

Creative Commons-Licentie

CC uitsluitend van toepassing op tekst redactie. Overige content alle rechten voorbehouden aan auteurs / producenten.

Duurzaamnieuws, nieuws over duurzaamheid

is een uitgave van stichting iNSnet.

duurzaam nieuws en duurzame informatie op mastodon
duurzaam nieuws en duurzame informatie op facebook
duurzaam nieuws en duurzame informatie op twitter
duurzaam nieuws en duurzame informatie op rss
Meer grote investeerders trekken zich terug uit fossiele brandstoffenDe stad als sleutel voor duurzaam voedsel
Scroll naar bovenzijde

AVG Toestemmingen

Bij duurzaamnieuws.nl nemen wij uw recht op privacy serieus. Wij plaatsen enkele cookies die nodig zijn om onze website optimaal te laten functioneren. Onderstaand ziet u welke verplichte en optionele toestemmingen u ons verleent om uw persoongegevens te verwerken op deze website. Als u deze toestemmingen wilt intrekken klikt u op 'Vergeet mij' onderaan deze pagina.

Privacy verklaring | Sluiten
Instellingen