• Service
  • Over ons
  • Leden
  • Vacatures
  • Contact
Duurzaamnieuws
  • Home
  • Nieuws
  • Kort nieuws
  • Inzicht
  • Opinie
  • Klimaat
  • Economie
  • Vakantie
  • Corona
  • Kantelpunten
  • Zoek
  • Menu Menu

Blinde vlek in klimaataanpak kan doelen onhaalbaar maken

10 maart 2021|doorredactie|inklimaatverandering, landbouw

agro industrie ontbossing

Terwijl banken en investeerders beloven om fossiele brandstoffen af ​​te stoten, breiden ze hun investeringen uit in voedingsmiddelen en grondstoffen die verband houden met ontbossing. Zo verplaatst het klimaatrisico zich alleen maar en blijven doelen buiten bereik.

Bankreuzen en beleggingsgiganten beloven om zich te ontdoen van vervuilende energiebedrijven, maar ze blijven een andere belangrijke motor van de klimaatcrisis financieren. Dat zijn de voedsel- en landbouwbedrijven die verantwoordelijk zijn voor het kappen van uitgestrekte bossen en grote uitstoot van broeikasgassen.

Deze landbouwinvesteringen zijn tot nu toe grotendeels onopgemerkt en ongecontroleerd gebleven en vormen een potentieel catastrofale blinde vlek in de klimaataanpak. Dat schrijft Inside climatenews in een uitgebreide reportage.

Gevaarlijke gok van banken

Door geld te investeren in emissie-intensieve landbouw, nemen banken en investeerders een gevaarlijke gok met de wereldwijd groeiende vraag naar voedsel. Daarbij gaat het vooral om voedingsmiddelen die de grootste bron van uitstoot in het voedselsysteem zijn: vlees en zuivelproducten.

speedcomfort radiatorventilator

Landbouw en ontbossing, grotendeels ten behoeve van de veeteelt, zijn verantwoordelijk voor bijna een kwart van de wereldwijde uitstoot van broeikasgassen. In 2030 zou alleen de veeteelt al bijna de helft van het wereldwijde koolstofbudget kunnen verbruiken.

"Het is niet genoeg om alleen fossiele brandstoffen af ​​te stoten", zegt Devlin Kuyek, een senior onderzoeker bij GRAIN, een non-profitorganisatie die pleit voor kleine boerderijen. "Als je alleen al naar de uitstoot van de grootste vlees- en zuivelbedrijven kijkt, en hun ketens, dan zie je dat deze bedrijven en hun modellen volkomen onhoudbaar zijn."

Hoewel ze hebben beloofd de klimaatverandering aan te pakken, blijven Rabobank, Morgan Stanley, Barclays en Goldman Sachs landbouwbedrijven financieren die direct of indirect betrokken zijn bij ontbossing of koolstofintensieve landbouw.

De banken weigerden commentaar te geven op het artikel of reageerden niet op verzoeken om commentaar.

"We proberen de banken nog steeds te laten erkennen dat de landbouwsector deel uitmaakt van het klimaatprobleem", zegt Hana Heineken, een senior campagnevoerder bij het Rainforest Action Network, een belangengroep die uitgebreid heeft gevolgd hoe banken ontbossing hebben gefinancierd. "Zoals de zaken er nu voorstaan, is er nog steeds een kloof tussen wat banken zeggen over hoe ze klimaatverandering gaan aanpakken in hun portefeuilles en wat ze doen met de financiering."

Het voedselsysteem van de wereld moet een bevolking voeden die naar verwachting in 2050 10 miljard zal hebben bereikt. Dat betekent dat het systeem 3 miljard meer mensen te voeden heeft dan tien jaar geleden. Wereldwijde investeerders en banken zien kansen in deze cijfers en verdubbelen in sommige gevallen hun investeringen.

De klimaatimpact hiervan zou rampzalig kunnen zijn, aangezien de uitstoot van het voedselsysteem naar verwachting met bijna 60 procent zal stijgen als de huidige ontwikkeling doorzet.

Grootste oorzaak van ontbossing

Landbouw is wereldwijd de grootste aanjager van ontbossing. De sector is verantwoordelijk voor de helft van al het recente boomverlies en meer dan 90 procent daarvan in de tropen.

Palmolie, soja en vee zijn de grootste grondstoffen achter dat verlies, waarbij vee voor de helft tot tweederde verantwoordelijk is. Dat aandeel bestaat uit nieuw land voor verbouw van diervoeders en het maken van ruimte voor de dieren zelf.

Lees de hele reportage op insideclimatenews.org

duurzaam nieuws en duurzame informatie op mastodon
  • Delen op Facebook
  • Delen op LinkedIn
  • Delen via e-mail
Goed dat je Duurzaamnieuws leest. Hier vind je breed inzicht in actuele ontwikkelingen rond duurzaamheid, klimaat en veiligheid. Dat bieden we onafhankelijk, zonder subsidies, overheidssteun of rijke aandeelhouders, maar vooral met hulp van bijdragen van onze lezers. We willen zo lang mogelijk onze informatie gratis aanbieden en voor iedereen toegankelijk houden, omdat het zo belangrijk is dat iedereen meedoet aan de omslag naar duurzaamheid en daar goed en eerlijk over geïnformeerd is.

Dit is een belangrijke tijd, waarin we de richting van de toekomst bepalen. Krijgen we klimaatverandering en de pandemie onder controle? Kunnen we onze veiligheid in stand houden? Nemen we de juiste maatregelen, ook voor een eerlijker samenleving? Als je kunt, is dit een mooi moment om ons te helpen. Steun ons als lid of donateur. Dank je wel.

Hier kun je lid worden.
En hier kun je doneren.



Wil je ons liever eerst een tijdje volgen? Meld je dan hier aan voor de gratis nieuwsbrief.

Alvast bedankt - en blijf veilig en gezond!
Team Duurzaamnieuws

Nieuws

  • NBIM dwingt bedrijven duurzamer te worden Grootste investeerder NBIM dwingt bedrijven duurzamer te worden4 februari 2023 - 09:26
  • betuwewind Wind en zonne-energie houden steenkool tegen3 februari 2023 - 17:18
  • shell protest Shell boekt ‘obscene’ oorlogswinst2 februari 2023 - 11:18
  • deltaplan circulaire economie statiegeld op spijkerbroekNederland haalt circulaire doelen niet31 januari 2023 - 18:37
  • ai klimaatvoorspelling AI klimaatvoorspelling ziet snellere opwarming voorbij 1,5 graad31 januari 2023 - 14:31

Inzicht

  • vegetarisch eten Is vegetarisch eten ook biologisch of duurzaam?2 februari 2023 - 19:52
  • lange covid Long Covid kan groter probleem worden dan golven van infecties28 januari 2023 - 08:00
  • stemwijzer kieswijzerStemwijzers voor de provinciale staten verkiezingen 202327 januari 2023 - 09:44

Opinie

  • Een sprong in de tijd9 november 2022 - 09:16
  • vertrouwen Vertrouwen, waarin dan?25 oktober 2022 - 19:09
  • energierekening Energierekening maakt alleen duidelijk dat we knettergek zijn16 oktober 2022 - 15:15

Advertentie kleintjes

alles voor isolatie

Duurzaamnieuws wordt mede mogelijk gemaakt door:

elektrischeautolease.nl - elektrische auto leasen

energie aanbiedingen
energie vergelijken

Service

  • Gratis nieuwsbrief
  • Lid worden
  • Doneren
  • Privacy policy
  • Blog
  • Mastodon

Rubrieken

  • Nieuws
  • Inzicht
  • Opinie
  • Info

Onderwerpen

  • Energie
  • Economie
  • Klimaat
  • Voeding
  • Hormoonverstoorders
  • Kantelpunten
  • Corona

Creative Commons-Licentie

CC uitsluitend van toepassing op tekst redactie. Overige content alle rechten voorbehouden aan auteurs / producenten.

Duurzaamnieuws, nieuws over duurzaamheid

is een uitgave van stichting iNSnet.

duurzaam nieuws en duurzame informatie op mastodon
duurzaam nieuws en duurzame informatie op facebook
duurzaam nieuws en duurzame informatie op twitter
duurzaam nieuws en duurzame informatie op rss
Wordt vervolgd: de leiders die we verdienenstemwijzer kieswijzerAlle stemwijzers, kieswijzers en partijprogramma’s voor de verkiezingen...
Scroll naar bovenzijde

AVG Toestemmingen

Bij duurzaamnieuws.nl nemen wij uw recht op privacy serieus. Wij plaatsen enkele cookies die nodig zijn om onze website optimaal te laten functioneren. Onderstaand ziet u welke verplichte en optionele toestemmingen u ons verleent om uw persoongegevens te verwerken op deze website. Als u deze toestemmingen wilt intrekken klikt u op 'Vergeet mij' onderaan deze pagina.

Privacy verklaring | Sluiten
Instellingen