• Service
  • Over ons
  • Vacatures
  • Contact
Duurzaamnieuws
  • Home
  • Nieuws
  • Inzicht
  • Opinie
  • Klimaat
  • Voor de Toekomst
  • Economie
  • Kantelpunten
  • Verkiezingen
    • Kieswijzers gemeenteraad 2026
    • Peilingen: Pro de grootste, verdeeld rechts wint
    • StemWijzer en andere kieswijzers voor de Tweede Kamerverkiezingen 2025
  • Boeken
  • Auteurs
    • Peter van Vliet
    • Jac Nijssen
    • Han Blok
    • Jan Torringa
    • Huib Stam
    • Gastauteurs
  • Klik om het zoekinvoerveld te openen Klik om het zoekinvoerveld te openen Zoek
  • Menu Menu

Optimistische klimaatplannen zorgen voor 3 keer meer uitstoot in 2050

18 november 2025|doorredactie|inklimaatverandering

emissies klimaatdoelen

Te optimistische aannames van organisaties geven een verkeerd beeld over de haalbaarheid van hun klimaatdoelen. Dat kan leiden tot uitstel of het niet behalen van klimaatdoelen. En tot 3 keer zoveel uitstoot in 2050 als ons nu wordt voorgeschoteld.

In 2025 rapporteert 58% van de onderzochte bedrijven dat ze een klimaattransitieplan hebben, laat de EY Klimaatbarometer 2025  zien. Hiervan kan slechts 32% als ‘actionable’ kan worden beschouwd, dat wil zeggen: voorzien van doelen, concrete acties en financiële onderbouwing. Banken en verzekeraars lopen voorop (80% met een plan, waarvan 60% uitvoerbaar), terwijl de landbouw-, voedsel- en energiesector achterblijven: slechts een derde vertaalt klimaatdoelen naar concrete maatregelen. Twee derde van de bedrijven (66%) heeft inmiddels een Net Zero doelstelling geformuleerd, een stijging ten opzichte van 59% in 2024. Slechts 27% van de bedrijven maakt zowel hun kapitaalinvesteringen (Capex) als operationele uitgaven (Opex) voor de transitie inzichtelijk.

Twijfels over haalbaarheid

Veel plannen zijn te optimistisch, waarschuwt EY. De analyse van EY toont aan dat bedrijven in 2050 mogelijk tot drie keer meer emissies uitstoten dan nu wordt gesteld. Bovendien zijn de plannen vaak niet financieel onderbouwd en ontbreekt inzicht in de onzekerheidsmarges van emissiereducties. “Wat we zien is dat bedrijven consequent te optimistisch zijn in de aannames die ze gebruiken,” zegt Taco Bosman partner bij EY. “De intentie is er, maar de plannen missen robuustheid. Uit onze analyses blijkt dat veel organisaties te optimistische rekenmodellen gebruiken en daardoor een verkeerd beeld hebben van wat er nodig is om hun eigen doelen te halen. Dit is een groot risico: het kan leiden tot vertraging en uiteindelijk tot het niet behalen van klimaatdoelen. Voor bedrijven betekent dit aanzienlijke onvoorziene kosten, reputatieschade en mogelijk juridische risico’s als doelen niet worden gehaald.”

Geloofwaardigheid en vertrouwen vergroten

Dit jaar rapporteren opnieuw meer bedrijven over hun klimaattransitieplan, maar om de noodzakelijke emissiereductie te realiseren zijn realistische aannames en solide financiële onderbouwing nodig. EY adviseert bedrijven om scenarioanalyses te gebruiken om bandbreedtes voor emissies en financiering vast te stellen. Daarmee vergroten ze de geloofwaardigheid van hun klimaattransitieplannen én het vertrouwen van investeerders.

EY Klimaatbarometer 2025 

duurzaam nieuws en duurzame informatie op mastodon
  • Link naar Facebook
  • Link naar LinkedIn
  • Link naar Mail

Blijf op de hoogte met de nieuwsbrief. Meld je hier aan.

( Je kunt ons ook steunen door lid te worden of te doneren )

Nieuws

  • https://www.dreamstime.com/haarlem-netherlands-october-th-fruits-vegetables-market-stall-dutch-text-tags-raspberry-prunes-price-per-unit-image136557652
    Nederlands fruit het schoonste? Vergeet het, meer PFAS en hormoonverstorende pesticiden op Nederlandse groenten en fruit14 juli 2026 - 09:00
  • wegvervoer is de grootste verbruiker van olie in Europa
    Europa kan wel 12 miljard euro per jaar op olie besparen: als ze de doelen voor elektrische auto’s haalt11 juli 2026 - 12:00
  • Deze cv ketel werkt op drie soorten brandstof
    Nederlandse wereldprimeur maakt cv-ketel geschikt voor aardgas, groen gas én waterstof9 juli 2026 - 06:52
  • auto laden
    Bedrijven investeren steeds minder in duurzaamheid7 juli 2026 - 09:41
  • klimaatrapportage
    Duurzaamheidrapporten van bedrijven worden beter5 juli 2026 - 11:00

Inzicht

  • bruggen slaan tussen mensen
    Mensen bereiken buiten de groene bubbel: die brug sla je met deze mensen9 juli 2026 - 12:42
  • geo-engineering en marine cloud brightening
    Het kon niet waar zijn, en dat is het dan ook niet5 juli 2026 - 09:20
  • liefde voor je leven
    Overpeinzing: wat die andere verwoesting met de liefde voor je leven doet20 juni 2026 - 11:57

Opinie

  • liefde voor je leven
    Overpeinzing: wat die andere verwoesting met de liefde voor je leven doet20 juni 2026 - 11:57
  • tata steel
    Gaat Tata Steel haar koers bijstellen?8 juni 2026 - 10:49
  • waarden van de wereld
    Wat is de wereld nog waard?23 december 2025 - 15:13

Duurzaamnieuws wordt mede mogelijk gemaakt door:

Energie vergelijken bij Easyswitch
Energie vergelijken

Service

  • Gratis nieuwsbrief
  • Abonneren
  • Privacy policy
  • Blog
  • Mastodon

Rubrieken

  • Nieuws
  • Inzicht
  • Opinie
  • Info

Onderwerpen

  • Energie
  • Economie
  • Klimaat
  • Voeding
  • Hormoonverstoorders
  • Kantelpunten
  • Corona

Creative Commons-Licentie

CC uitsluitend van toepassing op tekst redactie. Overige content alle rechten voorbehouden aan auteurs / producenten.

duurzaam nieuws en duurzame informatie op mastodon
duurzaam nieuws en duurzame informatie op facebook
duurzaam nieuws en duurzame informatie op twitter
duurzaam nieuws en duurzame informatie op rss
Link naar: Werkveiligheid met impact: voorkomen, handelen en leren na een ongeval Link naar: Werkveiligheid met impact: voorkomen, handelen en leren na een ongeval Werkveiligheid met impact: voorkomen, handelen en leren na een ongeval ongeval Link naar: Zo kies je een écht duurzame private lease auto Link naar: Zo kies je een écht duurzame private lease auto elektrisch laden Zo kies je een écht duurzame private lease auto
Scroll naar bovenzijde Scroll naar bovenzijde Scroll naar bovenzijde