• Service
  • Over ons
  • Leden
  • Vacatures
  • Contact
Duurzaamnieuws
  • Home
  • Nieuws
  • Kort nieuws
  • Inzicht
  • Opinie
  • Klimaat
  • Economie
  • Vakantie
  • Corona
  • Kantelpunten
  • Zoek
  • Menu Menu

De CO2 schuld van het kapitaal

2 juni 2022|doorredactie|induurzaam ondernemen

geld

Geld is voor sommige van 's werelds grootste bedrijven de grootste bron van emissies. Voor Alphabet, Meta, en PayPal, zijn de emissies gegenereerd door hun geld en investeringen (gefinancierde emissies) groter dan al al hun andere emissies samen.

Dat is de conclusie van een buitengewoon degelijk uitgevoerd onderzoek door het Climate Safe Handling Network(CSLN) samen met The Outdoor Power Network (TOPO) en de Bank FWD. De groep heeft een rapport gepubliceerd met de titel The Carbon Bank. 

De conclusie uit het onderzoek is dat grote winstgevende bedrijven zoals Microsoft, Google en Amazon enorme hoeveelheden geld naar investeringsbanken brengen. Deze banken investeren dit kapitaal voor een aanmerkelijk deel in koolstof-intensieve industrieën en de fossiele industrie zelf. Daarmee veroorzaken deze bedrijven indirect een enorme emissie van CO2 equivalenten.

De 13 grootste bedrijven investeren bij elkaar elk jaar zo’n triljon US$ (dat is 1000 miljard) en deze investeringen veroorzaken zo’n 126 miljoen ton CO2 equivalenten. Dit is maar een fractie van de 35 miljard ton die de hele wereld uitstoot, maar toch.

meewind 23 02

De totale hoeveelheid geïnvesteerd kapitaal sinds de klimaatafspraken van Parijs in 2015 door de 60 grootste investeringsbanken bedraagt 4,6 trilion US$ en heeft daarmee een emissie veroorzaakt die 3,5 keer zo groot is als de jaarlijkse emissie van Nederland.

Nu is Nederland maar klein en volgens Baudet is onze emissie te verwaarlozen, maar het schrijnende is dat deze bedrijven grote sier maken met emissiebeperkende maatregelen voor hun eigen bedrijfsvoering.

De indirecte emissie via hun kapitaalsinvesteringen is in veel gevallen echter vele malen groter dan de emissie van de eigen bedrijfsvoering in de gehele keten van productie tot en met distributie.

Voor PayPal is dat een factor 55, voor Google een factor 38 en voor Netflix een factor 10.

Goede sier maken, maar via de achterdeur van de bank toch een enorme emissie veroorzaken bleef lang onder de radar. Het is goed dat daar nu een methode is ontwikkeld om dit te kwantificeren.

0 antwoorden

Plaats een Reactie

Meepraten?
Draag gerust bij!

Geef een antwoord

Het e-mailadres wordt niet gepubliceerd. Vereiste velden zijn gemarkeerd met *

duurzaam nieuws en duurzame informatie op mastodon
  • Delen op Facebook
  • Delen op LinkedIn
  • Delen via e-mail
Goed dat je Duurzaamnieuws leest. Hier vind je breed inzicht in actuele ontwikkelingen rond duurzaamheid, klimaat en veiligheid. Dat bieden we onafhankelijk, zonder subsidies, overheidssteun of rijke aandeelhouders, maar vooral met hulp van bijdragen van onze lezers. We willen zo lang mogelijk onze informatie gratis aanbieden en voor iedereen toegankelijk houden, omdat het zo belangrijk is dat iedereen meedoet aan de omslag naar duurzaamheid en daar goed en eerlijk over geïnformeerd is.

Dit is een belangrijke tijd, waarin we de richting van de toekomst bepalen. Krijgen we klimaatverandering en de pandemie onder controle? Kunnen we onze veiligheid in stand houden? Nemen we de juiste maatregelen, ook voor een eerlijker samenleving? Als je kunt, is dit een mooi moment om ons te helpen. Steun ons als lid of donateur. Dank je wel.

Hier kun je lid worden.
En hier kun je doneren.



Wil je ons liever eerst een tijdje volgen? Meld je dan hier aan voor de gratis nieuwsbrief.

Alvast bedankt - en blijf veilig en gezond!
Team Duurzaamnieuws

Nieuws

  • misleidende reclame shell TNO: beperk reclame voor klimaatbelastende producten22 maart 2023 - 14:58
  • echte ongemakkelijke waarheid ipcc Syntheserapport IPCC: laatste kans om klimaat te redden20 maart 2023 - 17:12
  • Elektrische bus van VDL Recht op bereikbaarheid voor elke Nederlander, vindt kabinet19 maart 2023 - 13:51
  • Duurzaam de week door DDWD Duurzaam De Week Door – 1118 maart 2023 - 12:43
  • vogelziekte plasticose Zeevogels ziek van plastic: plasticose12 maart 2023 - 10:45

Inzicht

  • toekomst van ons voedselRegeneratieve landbouw moet concreter en beter meetbaar22 maart 2023 - 15:06
  • agro industrieZorgen groene subsidies voor meer protectionisme?19 maart 2023 - 14:19
  • plastic afval Wat kan ik daar nu aan doen?11 maart 2023 - 10:16

Opinie

  • nieuwe duurzaamheid houdt ons overeind We hebben een nieuwe duurzaamheid nodig4 januari 2023 - 17:01
  • ontmenselijking 2022 het jaar van ontmenselijking11 december 2022 - 11:00
  • Een sprong in de tijd9 november 2022 - 09:16

Duurzaamnieuws wordt mede mogelijk gemaakt door:

elektrischeautolease.nl - elektrische auto leasen

energie aanbiedingen
energie vergelijken

Service

  • Gratis nieuwsbrief
  • Lid worden
  • Doneren
  • Privacy policy
  • Blog
  • Mastodon

Rubrieken

  • Nieuws
  • Inzicht
  • Opinie
  • Info

Onderwerpen

  • Energie
  • Economie
  • Klimaat
  • Voeding
  • Hormoonverstoorders
  • Kantelpunten
  • Corona

Creative Commons-Licentie

CC uitsluitend van toepassing op tekst redactie. Overige content alle rechten voorbehouden aan auteurs / producenten.

Duurzaamnieuws, nieuws over duurzaamheid

is een uitgave van stichting iNSnet.

duurzaam nieuws en duurzame informatie op mastodon
duurzaam nieuws en duurzame informatie op facebook
duurzaam nieuws en duurzame informatie op twitter
duurzaam nieuws en duurzame informatie op rss
Vleermuisvriendelijke brug voor Amsterdam natuurbrug amsterdam economische groei Rood en Groen willen het samen doen
Scroll naar bovenzijde

AVG Toestemmingen

Bij duurzaamnieuws.nl nemen wij uw recht op privacy serieus. Wij plaatsen enkele cookies die nodig zijn om onze website optimaal te laten functioneren. Onderstaand ziet u welke verplichte en optionele toestemmingen u ons verleent om uw persoongegevens te verwerken op deze website. Als u deze toestemmingen wilt intrekken klikt u op 'Vergeet mij' onderaan deze pagina.

Privacy verklaring | Sluiten
Instellingen