• Service
  • Over ons
  • Leden
  • Vacatures
  • Contact
Duurzaamnieuws
  • Home
  • Nieuws
  • Inzicht
  • Opinie
  • Kort door de Bocht
  • Klimaat
  • Economie
  • Boeken
  • Vakantie
  • Corona
  • Kantelpunten
  • Zoek
  • Menu Menu

Veel groene mogelijkheden voor ondernemende boeren

10 december 2013|doorredactie|ineconomie, landbouw

198Nederlandse boeren krijgen ruime mogelijkheden hun bedrijf te vergroenen voor premies uit landbouwgelden van de Europese Unie. Dat staat in de brief van staatssecretaris Dijksma van Economische Zaken over de nationale invulling van het Gemeenschappelijk Landbouwbeleid (GLB), waar de provincies en maatschappelijke (boeren)organisaties nauw bij zijn betrokken. Dijksma wil net als Brussel dat boeren verplicht vergroenen, maar tegelijkertijd wel dat dit op passende wijze gebeurt. Met oog voor ondernemerschap en een gelijk speelveld.

Verder kiest Dijksma voor de toekomst, met meer slagkracht voor jonge boeren door extra financiële ruimte. Ook komt er een graasdierpremie voor dieren die in natuurgebieden grazen. De financiële afspraken gelden voor de periode 2014 – 2020. Het budget voor premies gaat van 793 miljoen euro in 2014 naar 732 miljoen euro in 2020. Daarbuiten is voor de ontwikkeling van het boerenerf 85 miljoen euro per jaar beschikbaar, aangevuld met cofinanciering vanuit provincies, waterschappen en het Rijk.

Dijksma: “Het is goed dat boeren meer gaan vergroenen, zonder dat de ruimte voor ondernemen verdwijnt. Een stevige, duurzame agrarische sector versterkt onze positie als wereldspeler en vervult de groeiende vraag van consumenten naar voedsel. Onze boeren van de toekomst hebben een belangrijke rol hierin en moeten daarom extra ondersteund worden.”

Vergroening

meewind september

De staatssecretaris biedt boeren een palet aan mogelijkheden om hun vergroening te realiseren en in aanmerking te komen voor geld uit het GLB. Vergroeningsmaatregelen worden vanuit de Europese Commissie verplicht voor 30 procent van de premies die boeren ontvangen. Boeren kunnen onder meer kiezen uit pakketten van groene maatregelen: akkerranden met aangrenzende sloten voor biodiversiteit (bijen) of natuurvriendelijke oevers of landschapselementen als houtwallen, heggen en poelen. Ook is er ruimte voor boeren om gezamenlijk op te trekken. Met de graasdierpremie wordt het beheer van natuurgronden door begrazing ondersteund, wat de natuurwaarde kan verhogen.

Jonge boeren

In Nederland is slechts 5% van de boeren onder de 35 jaar. Agrarische ondernemers zijn essentieel voor de toekomst van de landbouw, het creëren van voedselzekerheid en behoud van het Nederlandse landschap. Daarom wil Dijksma voor jonge boeren een extra premie bovenop de algemene GLB-betaling. Jonge boeren moeten daarnaast kunnen investeren in innovatie van hun bedrijf. Daar komt jaarlijks totaal 5 miljoen euro voor beschikbaar.

Ontwikkeling boerenerf

Dijksma is met de provincies overeengekomen dat geld uit het plattelandsontwikkelingsprogramma (POP 3) vanaf 2014 vooral gaat naar het versterken van innovatie en concurrentiekracht, jonge boeren, natuur en landschap, waterkwaliteit en de sociaal-economische ontwikkeling van het platteland. POP 3 moet ook bijdragen aan internationale doelen op het gebied van natuur, milieu, water, dierenwelzijn en energie, waar het boerenerf een centrale rol heeft. In totaal is tot en met 2020 per jaar 85 miljoen euro vanuit Brussel voor het pop 3 beschikbaar, aangevuld met co-financiering vanuit het Rijk en de provincies.

Zo gaat onder meer 20 miljoen euro naar het verspreiden van kennis en het ontwikkelen van nieuwe prototypes voor bijvoorbeeld precisielandbouw (waarbij gewassen heel nauwkeurig die behandeling krijgen die ze nodig hebben) of duurzame stallen. Daarbij gaat 60 miljoen naar agrarisch natuurbeheer om de achteruitgang van biodiversiteit in het agrarisch gebied af te remmen en 25 miljoen euro naar de verbetering van de waterkwaliteit. Voor toegankelijkheid en de ligging van landbouwbedrijven wordt 15 miljoen gereserveerd. Omdat weersextremen zeer ingrijpende gevolgen voor het inkomen kunnen hebben wordt de premie voor de brede weersverzekering ondersteund met totaal 9 miljoen euro.

Nieuwe manier van betalen

Het systeem van directe betalingen gaat geleidelijk veranderen. Het komt nu voor dat vergelijkbare bedrijven ongelijke betalingen ontvangen omdat die gebaseerd zijn op hun productie in het verleden. Daarom wordt een gelijke betaling per hectare ingevoerd voor landbouwgrond die daadwerkelijk in gebruik is. Het is belangrijk dat deze overgang geleidelijk en voorspelbaar verloopt zodat bedrijven zich kunnen voorbereiden en aanpassen. Vanaf 2019 is er naar verwachting een premie van 270 euro per hectare met een vergroeningspremie van 120 euro per hectare.

duurzaam nieuws en duurzame informatie op mastodon
  • Delen op Facebook
  • Delen op LinkedIn
  • Delen via e-mail
Goed dat je Duurzaamnieuws leest. Hier vind je informatie en inzichten over duurzaamheid die je niet overal al leest. We werken onafhankelijk, zonder subsidies, overheidssteun of rijke aandeelhouders, maar vooral met hulp van bijdragen van onze lezers. We willen zo lang mogelijk onze informatie gratis en voor iedereen toegankelijk houden, omdat het zo belangrijk is dat iedereen meedoet aan de omslag naar duurzaamheid en daar goed en eerlijk over geïnformeerd is.

In deze belangrijke tijd bepalen we de richting van de toekomst. Krijgen we klimaatverandering onder controle? Kunnen we onze veiligheid in stand houden? Nemen we de juiste maatregelen voor een eerlijker samenleving? Als je kunt, is dit een mooi moment om ons te helpen. Steun ons als lid of donateur. Dank je wel.

Hier kun je lid worden.
En hier kun je doneren.



Wil je ons liever eerst een tijdje volgen? Meld je dan hier aan voor de gratis nieuwsbrief.

Alvast bedankt - en blijf veilig en gezond!
Team Duurzaamnieuws

Kort door de bocht

  • duurzaam nieuws Klimaat afwezig en vaagheid troef op lijst Omtzigt NSC27 september 2023 - 10:27
  • duurzaam nieuws Partij voor de Dieren blijft een beestenbende24 september 2023 - 20:58
  • duurzaam nieuws De Boeren Blunder Beweging22 september 2023 - 09:39
  • duurzaam nieuws Rutte wil armen arm houden, anders gaan de rijken erop achteruit20 september 2023 - 10:48

Nieuws

  • bosbrand klimaatverandering Ambtenaren keren zich tegen kabinet met brandbrief klimaat en natuur29 september 2023 - 10:26
  • pfas in voedingsgewassen Rechtbank: Toelating pesticiden door Nederland deugt niet29 september 2023 - 09:53
  • carbon lock-in olieproductie Groot-Brittannië geeft groen licht voor Rosebank olieveld in Noordzee27 september 2023 - 13:05
  • glyfosaat pesticide Bayer aangeklaagd wegens achterhouden onderzoeksresultaten glyfosaat27 september 2023 - 12:44
  • links rechts politiekPeilingen Tweede Kamer: kunnen Omtzigt NSC kandidaten wel verschil maken?26 september 2023 - 15:00

Inzicht

  • seizoensgroente Hoe seizoensgroente goed voor het klimaat en je portemonnee is26 september 2023 - 14:39
  • klimaatdoelen De klimaatdoelen deugen niet23 september 2023 - 15:09
  • ecomodernisme en ecomodernisten Het ongelijk van Jesse Frederik en de ecomodernisten17 september 2023 - 09:12

Opinie

  • bestaanszekerheid Bestaanszekerheid als politiek wisselgeld19 september 2023 - 08:00
  • stikstofnormHaagse schijt, hoe komen we er vanaf?12 september 2023 - 19:28
  • opwarming boven 2 graden De wedloop om te overleven27 augustus 2023 - 09:01
jac nijssen advertentie boek

Duurzaamnieuws wordt mede mogelijk gemaakt door:

elektrischeautolease.nl - elektrische auto leasen

energie aanbiedingen
energie vergelijken

Service

  • Gratis nieuwsbrief
  • Lid worden
  • Doneren
  • Privacy policy
  • Blog
  • Mastodon

Rubrieken

  • Nieuws
  • Inzicht
  • Opinie
  • Info

Onderwerpen

  • Energie
  • Economie
  • Klimaat
  • Voeding
  • Hormoonverstoorders
  • Kantelpunten
  • Corona

Creative Commons-Licentie

CC uitsluitend van toepassing op tekst redactie. Overige content alle rechten voorbehouden aan auteurs / producenten.

Duurzaamnieuws, nieuws over duurzaamheid

is een uitgave van stichting iNSnet.

duurzaam nieuws en duurzame informatie op mastodon
duurzaam nieuws en duurzame informatie op facebook
duurzaam nieuws en duurzame informatie op twitter
duurzaam nieuws en duurzame informatie op rss
De belastingdienst doet al lang wat Kamp niet wilRaedthuys, stille kracht in duurzame energie
Scroll naar bovenzijde

AVG Toestemmingen

Bij duurzaamnieuws.nl nemen wij uw recht op privacy serieus. Wij plaatsen enkele cookies die nodig zijn om onze website optimaal te laten functioneren. Onderstaand ziet u welke verplichte en optionele toestemmingen u ons verleent om uw persoongegevens te verwerken op deze website. Als u deze toestemmingen wilt intrekken klikt u op 'Vergeet mij' onderaan deze pagina.

Privacy verklaring | Sluiten
Instellingen