• Service
  • Over ons
  • Vacatures
  • Contact
Duurzaamnieuws
  • Home
  • Nieuws
  • Inzicht
  • Wetenswaardig
  • Opinie
  • Klimaat
  • Voor de Toekomst
  • Economie
  • Kantelpunten
  • Boeken
  • Auteurs
    • Peter van Vliet
    • Jac Nijssen
    • Han Blok
    • Jan Torringa
    • Huib Stam
    • Gastauteurs
  • Klik om het zoekinvoerveld te openen Klik om het zoekinvoerveld te openen Zoek
  • Menu Menu

Marktmodel voor energie houdt vervuilende energiecentrales open

11 juli 2017|doorredactie|ineconomie, energie

Wanneer zonne- en windenergie een grotere rol gaan spelen in de elektriciteitsproductie, kan het financieel aantrekkelijker worden om vervuilende elektriciteitscentrales open te houden. Ten minste, als de energiemarkt in zijn huidige vorm blijft bestaan. Tot die paradoxale conclusie kwamen professor Wolf Ketter en Derck Koolen van Rotterdam School of Management, Erasmus University (RSM). De onderzoekers […]

stroomleveranciersWanneer zonne- en windenergie een grotere rol gaan spelen in de elektriciteitsproductie, kan het financieel aantrekkelijker worden om vervuilende elektriciteitscentrales open te houden. Ten minste, als de energiemarkt in zijn huidige vorm blijft bestaan. Tot die paradoxale conclusie kwamen professor Wolf Ketter en Derck Koolen van Rotterdam School of Management, Erasmus University (RSM).

De onderzoekers modelleerden hoe de energiemarkt zou reageren op een steeds groter aandeel elektriciteit uit hernieuwbare bronnen. Ze zagen allereerst dat de elektriciteitsprijs zou gaan dalen. Het kost namelijk relatief weinig om zonnepanelen en windturbines draaiende te houden. Na een bepaald aandeel hernieuwbare energie zouden de prijzen juist weer kunnen stijgen vanwege toegenomen onvoorspelbaarheid in de markt, zo lieten de simulaties zien.

Elektriciteitsmarkten

Ketter en Koolen verklaren dit effect uit de huidige opzet van de elektriciteitsmarkten. De meeste energie wordt vooraf verhandeld, door middel van termijncontracten. De onderzoekers zagen dat bij een toenemend marktaandeel energie uit duurzame bronnen, centrales die draaien op fossiele brandstoffen door de lage prijzen nog maar lastig kunnen concurreren op die markt.

Na een bepaald omslagpunt is het voor deze centrales interessanter hun elektriciteit niet meer via termijncontracten te verhandelen, maar op de zogenaamde spotmarkt. Op die markt wordt energie kort vooraf of zelfs in real-time verhandeld om tekorten en overschotten op te vangen.

Weersafhankelijkheid

En die spotmarkt zal steeds vaker bij moeten springen naarmate duurzame elektriciteitsproducenten meer marktaandeel veroveren. Omdat zij afhankelijk zijn van de wind en de zon, komt het namelijk regelmatig voor dat ze zich niet kunnen houden aan de leveringsafspraken die ze eerder deden via termijncontracten.

Traditionele, vervuilende centrales kunnen daar op de spotmarkt van profiteren. Heeft de zon te weinig geschenen of was er minder wind dan verwacht, dan kunnen traditionele kolen- en gascentrales relatief snel opschakelen om alsnog het elektriciteitsnet stabiel te houden.

Voor die flexibiliteit willen conventionele centrales uiteraard beloond worden. En dat houdt ze economisch levensvatbaar, vooral bij grote marktaandelen voor duurzame energie, concluderen Ketter en Koolen.

Flexibiliteit

Andersom komt het ook voor dat er in een periode meer wind en zon dan was dan vooraf voorspeld. Dat betekent dat traditionele centrales gevraagd kunnen worden om ‘af te schakelen’, wederom tegen een financieel interessante vergoeding op de spotmarkt.

Dit onderzoek toont volgens Professor Ketter aan dat een volledige energietransitie pas mogelijk wordt bij een flexibeler opzet van de energiemarkt. Betere opslagmogelijkheden voor energie uit duurzame bronnen kunnen hier aan bijdragen.

Maar er is ook behoefte aan betere bedrijfsmodellen voor duurzame energie. Zo zou het bijvoorbeeld consumenten makkelijker moeten worden gemaakt om de energie die ze opwekken met hun eigen zonnepanelen te verhandelen. Op die manier kunnen tekorten en overschotten, die altijd zullen blijven bestaan, beter worden opgevangen.

duurzaam nieuws en duurzame informatie op mastodon

  • Link naar Facebook
  • Link naar LinkedIn
  • Link naar Mail

Blijf op de hoogte met de nieuwsbrief. Meld je hier aan.

Nieuws

  • groene industrie wordt benadeeld door EU regels
    Europa zucht onder hitte en branden door klimaatverandering, maar EU commissie zet rem op verduurzaming17 juli 2026 - 13:11
  • https://www.dreamstime.com/haarlem-netherlands-october-th-fruits-vegetables-market-stall-dutch-text-tags-raspberry-prunes-price-per-unit-image136557652
    Nederlands fruit het schoonste? Vergeet het, meer PFAS en hormoonverstorende pesticiden op Nederlandse groenten en fruit14 juli 2026 - 09:00
  • wegvervoer is de grootste verbruiker van olie in Europa
    Europa kan wel 12 miljard euro per jaar op olie besparen: als ze de doelen voor elektrische auto’s haalt11 juli 2026 - 12:00
  • Deze cv ketel werkt op drie soorten brandstof
    Nederlandse wereldprimeur maakt cv-ketel geschikt voor aardgas, groen gas én waterstof9 juli 2026 - 06:52
  • auto laden
    Bedrijven investeren steeds minder in duurzaamheid7 juli 2026 - 09:41

Inzicht

  • bruggen slaan tussen mensen
    Mensen bereiken buiten de groene bubbel: die brug sla je met deze mensen9 juli 2026 - 12:42
  • geo-engineering en marine cloud brightening
    Het kon niet waar zijn, en dat is het dan ook niet5 juli 2026 - 09:20
  • liefde voor je leven
    Overpeinzing: wat die andere verwoesting met de liefde voor je leven doet20 juni 2026 - 11:57

Wetenswaardig

  • microben kunnen co2 opslaan op de zeebodem
    De diepzee perst een verborgen voedselbron uit zinkende sneeuw: microben groeien er 30 keer sneller18 juli 2026 - 16:55
  • turkana rift in ethiopie
    Onder Oost-Afrika scheurt de aardkorst open, en geologen kijken nu live mee18 juli 2026 - 08:48
  • knoflook om muggen te bestrijden
    Dit gewone ingrediënt uit de keuken legt de voortplanting van muggen lam18 juli 2026 - 07:10

Duurzaamnieuws wordt mede mogelijk gemaakt door:

Energie vergelijken bij Easyswitch
Energie vergelijken

Service

  • Gratis nieuwsbrief
  • Abonneren
  • Privacy policy
  • Blog
  • Mastodon

Rubrieken

  • Nieuws
  • Inzicht
  • Opinie
  • Info

Onderwerpen

  • Energie
  • Economie
  • Klimaat
  • Voeding
  • Hormoonverstoorders
  • Kantelpunten
  • Corona

Creative Commons-Licentie

CC uitsluitend van toepassing op tekst redactie. Overige content alle rechten voorbehouden aan auteurs / producenten.

duurzaam nieuws en duurzame informatie op mastodon
duurzaam nieuws en duurzame informatie op facebook
duurzaam nieuws en duurzame informatie op twitter
duurzaam nieuws en duurzame informatie op rss
Link naar: Elektrische auto’s kunnen elektriciteitsnet balanceren Link naar: Elektrische auto’s kunnen elektriciteitsnet balanceren Elektrische auto’s kunnen elektriciteitsnet balanceren Link naar: Milieucomissie EU: minder emissierechten voor luchtvaart Link naar: Milieucomissie EU: minder emissierechten voor luchtvaart Milieucomissie EU: minder emissierechten voor luchtvaart
Scroll naar bovenzijde Scroll naar bovenzijde Scroll naar bovenzijde