
Prinses Laurentien speldt Jan Jonker zijn lintje op
In de oude zaal van de Tweede Kamer nam staatssecretaris Sharon Dijksma deze duurzame dinsdag een koffer vol groene ideeën in ontvangst. Ook werden drie personen onderscheiden met een Duurzaam Lintje, en pleitte Maurits Groen in de Duurzame Troonrede voor een ministerie van Duurzaamheid. Dijksma: “Het recordaantal duurzame initiatieven laat zien dat de aandacht voor een groenere, duurzame wereld groot is. En dat moet ook, want we staan voor een flinke opgave. Het tegengaan van klimaatverandering en hoe om te gaan met grondstoffen die steeds schaarser worden, vragen om creatieve ideeën vanuit alle hoeken van de samenleving.“
Duurzame lintjes waren er voor Jan Jonker, Feike Sijbesma en Jeremy Leggett.
Jan Jonker is professor aan de Nijmegen School of Management (NSM) van de Radboud University Nijmegen. Al tientallen jaren is Jonker een van die witte raven in de universitaire wereld die het streven naar verduurzaming van de samenleving als uitgangspunt nemen bij hun wetenschappelijke onderzoek en onderwijs. Hij richt zich daarbij men name op de maatschappelijke verantwoordelijkheid van bedrijven en nieuwe manieren om de duurzame wereld te organiseren.
Vind jij goede en onafhankelijke informatie over een duurzame en klimaatveilige toekomst belangrijk? En helpt Duurzaamnieuws.nl je daarmee? Help ons dan als ondersteunend lid. Dank je wel.
Liever eerst een tijdje volgen? Meld je dan aan voor de gratis nieuwsbrief.
Feike Sijbesma, bioloog en bedrijfskundige, is sinds 2007 CEO en voorzitter van de Raad van Bestuur van DSM. Sinds zijn aantreden bij DSM is duurzaamheid één van de belangrijkste business drivers. Sijbesma gelooft dat bedrijven, naast winst en rendement, een grotere rol te vervullen hebben en motiveert anderen om ook verantwoordelijkheid te nemen.
Jeremy Leggett is de eerste buitenlander die die jury eert met een Duurzame Lintje, en dat is bepaald geen toeval. Leggett speelt een belangrijke rol in het titanengevecht om de mondiale overgang van een fossiele naar een duurzame energievoorziening met grote spoed te realiseren. Hij richtte SolarCentury op, inmiddels het grootste onafhankelijke Engelse zonne-energiebedrijf. Een deel van de winst daarvan gaat naar SolarAid, dat ook Afrika moet helpen om de overstap naar een zonne-energie- economie te maken.
Prijzen voor zeven initiatieven
De Asito Sociale-innovatieprijs is voor projecten die mensen op een duurzame manier dichter bij elkaar brengen. Asito zet zich in om integratie, diversiteit en inclusiviteit op de agenda te krijgen in het bedrijfsleven.
Winnaar: HackYourFuture
HackYourFuture is een programmeerschool voor vluchtelingen, die vluchtelingen in korte tijd klaarstoomt voor de arbeidsmarkt. Gijs Cortens wil met dit initiatief studenten in een periode van 6 maanden opleiden tot programmeur. Vervolgens probeert HackYourFuture het grootste gedeelte van deze studenten aan werk te helpen, door middel van jobcoaching, seminars en ingang tot een relevant netwerk. Inmiddels nemen 55 studenten deel aan het programma en zijn er plannen om het project internationaal uit te rollen.
De Greenchoice Energieprijs zoekt ideeën, startups, innovaties die écht bijdragen aan de energietransitie.
Winnaar: Schooldakrevolutie
In 2020 moet minimaal 50% van de geschikte lege schooldaken omgetoverd zijn in groene-
stroomfabriekjes, vindt de Schooldakrevolutie. De stichting ziet zonnestroom op scholen als cruciale aanjager voor de overgang naar duurzame energie en duurzaamheid in brede zin. Zonnepanelen brengen niet alleen de energierekening omlaag, maar vormen ook een springplank voor de stimulering van educatieprogramma’s om leerlingen in een vroeg stadium te doordringen van het belang van duurzaamheid. De Schooldakrevolutie is een initiatief van Urgenda, Sungevity, en NL2025 (DSM en Rabobank), en werkt samen met diverse gemeenten en andere initiatieven.
De VHG Groenprijs ziet dat steeds meer burgers betrokken zijn bij hun buurt. De VHG Groenprijs gaat naar een initiatief dat natuur dichtbij brengt.
Winnaar: 1000 ha nieuwe stedelijke natuur
Het initiatief ‘1000 ha nieuwe stedelijke natuur’ verbindt partijen rond een inspirerende ambitie. Dit idee van Greenlabel resulteerde in 2015 in een Green Deal. De aansprekende doelstelling bracht direct diverse partijen in beweging. Afgelopen voorjaar kwamen grondeigenaren, vertegenwoordigers van kennis- en onderwijsinstellingen, maatschappelijke organisaties en ondernemers uit de groenbranche bijeen om te bespreken hoe zij samen meer dan 1.000 hectare nieuw groen kunnen realiseren in stedelijke gebieden.
De NS Reis mee-prijs zoekt naar realistische ideeën rond duurzaam reizen.
Winnaar: Duurzame gezinsauto Stella
Gezinsauto Stella is ’s werelds eerste gezinsauto op zonne-energie. Hiermee is de volgende stap gezet naar een duurzame mobiele toekomst. De droom van Solar Team Eindhoven is dat alle auto’s op zonne-energie rijden. Met gezinsauto Stella heeft Solar Team Eindhoven ruim 3000 kilometer gereden door de outback van Australië. Hiermee is bewezen dat het kan, comfortabel, betrouwbaar en met een bereik van meer dan 600 km.
De Lidl Voedselprijs brengt een nieuw duurzaam initiatief naar een hoger plan.
Winnaar: PeelPioneers
De start-up PeelPioneers richt zich op citrusafval. Elk jaar wordt ruim 70 miljoen kilo citrusafval afkomstig van horeca, sapproducenten en supermarkten vergist of verbrand. Daar wil PeelPioneers iets aan doen. PeelPioneers heeft als doel het opzetten van een biorefinery voor Nederlands citrusafval. Circulaire economie en BioBased economy staan centraal: de start-up gebruikt citrusafval als brandstof. Producten verkregen uit de biomassa wordt teruggeleverd aan de leveranciers: limoenen als ontvettend schoonmaakmiddel en pectine als bindmiddel voor allerlei foodtoepassingen.
De ENGIE Jongerenprijs is voor jonge pioniers die technologie inzetten voor een duurzame toekomst. ENGIE Services denkt mee om de winnaar van de ENGIE Jongerenprijs nog verder te helpen.
Winnaar: Bluerise
Bluerise haalt energie uit de oceaan. De organisatie ontwikkelt technologieën waarmee de energie uit tropische oceanen wordt benut voor de productie van duurzame elektriciteit, koeling en vers water. Het doel van Bluerise is om grootschalige duurzame energiecentrales te maken die draaien op warm en koud water uit tropische oceanen. Zo wil de organisatie een groot deel van de wereldbevolking voorzien van een duurzame en altijd beschikbare energiebron. Momenteel zijn ze bezig met vier projecten, waaronder een project op Curaçao. Daar zorgen ze voor installaties die duurzame energie en koeling voor de eilandbewoners verzorgen.
De Duurzame Dinsdagprijs is een extra prijs voor baanbrekende, sector-overstijgende initiatieven. De winnaar van deze prijs ontvangt €1000 en ondersteuning van alle relevante Duurzame Dinsdag- partners.
Winnaar: Dutch Solar Challenge
De Dutch Solar Challenge is de grootste Nederlandse zonnebootrace. Tijdens het evenement varen boten aangedreven door zonne-energie langs de Friese Elfsteden. De stichting heeft als doel om duurzaamheid, bewustwording, innovatie en het gebruik van niet- fossiele brandstoffen te stimuleren bij met name jongeren. Er wordt dan ook veel samengewerkt met hogescholen en universiteiten.