• Service
  • Over ons
  • Vacatures
  • Contact
Duurzaamnieuws
  • Home
  • Nieuws
  • Inzicht
  • Opinie
  • Klimaat
  • Voor de Toekomst
  • Economie
  • Kantelpunten
  • Verkiezingen
    • Kieswijzers gemeenteraad 2026
    • Peilingen: Pro de grootste, verdeeld rechts wint
    • StemWijzer en andere kieswijzers voor de Tweede Kamerverkiezingen 2025
  • Boeken
  • Auteurs
    • Peter van Vliet
    • Jac Nijssen
    • Han Blok
    • Jan Torringa
    • Huib Stam
    • Gastauteurs
  • Klik om het zoekinvoerveld te openen Klik om het zoekinvoerveld te openen Zoek
  • Menu Menu

De transitiegolf begrijpen en blijven staan

11 februari 2014|doorredactie|intransitie

67Gevestigde namen stellen dat duurzame transities niet kunnen gedijen in verbanden die uit bestaande organisaties bestaan. Wij denken echter dat het ook anders kan.

Ja, transities binnen een organisatie zijn ongemakkelijk. Een echte transitie is gebaseerd op een andere basiswaarde dan de tot dan toe geldende waarde in de organisatie en  dat geeft spanning.

Ja, transities betekent afscheid nemen van leidende principes, buiten de bestaande kaders durven staan en pionieren zonder garantie op succes. Maar stilstaan is voor niemand een optie, ook niet voor gevestigde organisaties.

Klaar zijn voor de komende golf betekent minder verlies en meer perspectief. Binnen elke organisatie zijn ‘kantelaars’ te vinden, mensen die lef hebben, die met respect voor waar de organisatie vandaan komt en staat én met besef dat het in deze tijd anders kan en moet, aan het werk gaan.

Je hebt geen honderd mensen nodig om het verschil te maken. Een stuk of acht is al genoeg. Je vindt ze onder diegenen die eigenwijs zijn, lastig, die altijd een eigen mening hebben, die misschien zelfs om zich heen slaan, maar die óók loyaal zijn aan de oorspronkelijke doelen van het bedrijf. Investeren in deze medewerkers levert beweging en  een gezond toekomstperspectief op.

Wat is daarvoor nodig? Open communicatielijnen met de organisatie: in gesprek zijn met het management, in dialoog zijn met collega’s over wat er gebeurt. Voorts ruimte om geïnspireerd te worden, om zelf te inspireren door dingen anders te doen, liefst in contact met voorbeelden buiten de organisatie.

Dus manager, neem het voortouw en zorg ervoor dat een deel van jouw mensen de nieuwe golf begrijpen en de rest  meenemen naar een nieuwe tijd. Zorg dat je uitgangspositie voor verandering verbetert. Het is nodig voor een gezamenlijke sprong vooruit.

Zie ook de leergang ‘Transitie- wat is mijn positie?’

Esther van der Valk
Harry te Riele

duurzaam nieuws en duurzame informatie op mastodon
  • Link naar Facebook
  • Link naar LinkedIn
  • Link naar Mail

Blijf op de hoogte met de nieuwsbrief. Meld je hier aan.

( Je kunt ons ook steunen door lid te worden of te doneren )

Nieuws

  • https://www.dreamstime.com/haarlem-netherlands-october-th-fruits-vegetables-market-stall-dutch-text-tags-raspberry-prunes-price-per-unit-image136557652
    Nederlands fruit het schoonste? Vergeet het, meer PFAS en hormoonverstorende pesticiden op Nederlandse groenten en fruit14 juli 2026 - 09:00
  • wegvervoer is de grootste verbruiker van olie in Europa
    Europa kan wel 12 miljard euro per jaar op olie besparen: als ze de doelen voor elektrische auto’s haalt11 juli 2026 - 12:00
  • Deze cv ketel werkt op drie soorten brandstof
    Nederlandse wereldprimeur maakt cv-ketel geschikt voor aardgas, groen gas én waterstof9 juli 2026 - 06:52
  • auto laden
    Bedrijven investeren steeds minder in duurzaamheid7 juli 2026 - 09:41
  • klimaatrapportage
    Duurzaamheidrapporten van bedrijven worden beter5 juli 2026 - 11:00

Inzicht

  • bruggen slaan tussen mensen
    Mensen bereiken buiten de groene bubbel: die brug sla je met deze mensen9 juli 2026 - 12:42
  • geo-engineering en marine cloud brightening
    Het kon niet waar zijn, en dat is het dan ook niet5 juli 2026 - 09:20
  • liefde voor je leven
    Overpeinzing: wat die andere verwoesting met de liefde voor je leven doet20 juni 2026 - 11:57

Opinie

  • liefde voor je leven
    Overpeinzing: wat die andere verwoesting met de liefde voor je leven doet20 juni 2026 - 11:57
  • tata steel
    Gaat Tata Steel haar koers bijstellen?8 juni 2026 - 10:49
  • waarden van de wereld
    Wat is de wereld nog waard?23 december 2025 - 15:13

Duurzaamnieuws wordt mede mogelijk gemaakt door:

Energie vergelijken bij Easyswitch
Energie vergelijken

Service

  • Gratis nieuwsbrief
  • Abonneren
  • Privacy policy
  • Blog
  • Mastodon

Rubrieken

  • Nieuws
  • Inzicht
  • Opinie
  • Info

Onderwerpen

  • Energie
  • Economie
  • Klimaat
  • Voeding
  • Hormoonverstoorders
  • Kantelpunten
  • Corona

Creative Commons-Licentie

CC uitsluitend van toepassing op tekst redactie. Overige content alle rechten voorbehouden aan auteurs / producenten.

duurzaam nieuws en duurzame informatie op mastodon
duurzaam nieuws en duurzame informatie op facebook
duurzaam nieuws en duurzame informatie op twitter
duurzaam nieuws en duurzame informatie op rss
Link naar: KIVI wil kloof in energiedebat verkleinen Link naar: KIVI wil kloof in energiedebat verkleinen KIVI wil kloof in energiedebat verkleinen Link naar: Europarlementariërs verwerpen Europese Wetgeving zaden Link naar: Europarlementariërs verwerpen Europese Wetgeving zaden Europarlementariërs verwerpen Europese Wetgeving zaden
Scroll naar bovenzijde Scroll naar bovenzijde Scroll naar bovenzijde