• Service
  • Over ons
  • Leden
  • Vacatures
  • Contact
Duurzaamnieuws
  • Home
  • Nieuws
  • Inzicht
  • Opinie
  • Kort door de Bocht
  • Klimaat
  • Economie
  • Boeken
  • Vakantie
  • Corona
  • Kantelpunten
  • Zoek
  • Menu Menu

Elektrische auto kan klimaatcrisis niet keren

29 september 2020|doorIPS|inklimaatverandering, mobiliteit

Het aantal elektrische auto’s groeide in de afgelopen tien jaar van 20.000 naar 7 miljoen wereldwijd. Maar zelfs als die groei doorzet, is dat niet genoeg om de wereldwijde klimaatcrisis aan te pakken, zeggen onderzoekers van de Universiteit van Toronto.

“Elektrische auto’s zijn noodzakelijk, maar een transitie naar volledig elektrisch vervoer is op zichzelf niet voldoende”, zegt Alexandre Milovanoff, hoofdauteur van een paper die  is verschenen in Nature Climate Change.

2 graden Celsius

De onderzoekers keken naar de impact van een grootschalige overstap naar elektrisch vervoer in de Verenigde Staten, een land dat wereldwijd op de tweede plaats staat qua verkoop van personenauto’s, na China.

“We kozen voor de VS omdat daar veel zware voertuigen rondrijden, er relatief veel auto’s per hoofd van de bevolking verkocht worden en er veel kilometers gereden worden”, zegt Milovanoff.

meewind september

Op basis van computermodellen werd berekend hoeveel elektrische voertuigen nodig zijn om de opwarming van de aarde onder 2 graden Celsius te houden ten opzichte van het voorindustriële niveau.

0,3 procent

In de VS zouden er in 2050 minstens 350 miljoen elektrische auto’s moeten rijden, om de emissie-uitstootdoelen te halen. Dat is ongeveer 90 procent van het totale aantal tegen die tijd. “Om dit in perspectief te plaatsen, momenteel is het totale aantal elektrische auto’s op de weg in de VS 0,3 procent”, zegt Milovanoff.

“De verkoop van elektrische auto’s groeit snel, maar zelfs de meest optimistische projecties gaan uit van 50 procent elektrische voertuigen tegen 2050.”

Nieuwe infrastructuur

Behalve dat consumentenvoorkeuren een hindernis kunnen zijn, zijn er ook technologische beperkingen, zoals de druk die dergelijke voertuigen leggen op de elektriciteitsinfrastructuur, zeggen de onderzoekers.

Volgens hun publicatie zou een vloot van 350 miljoen elektrische auto’s een jaarlijkse elektriciteitsvraag van 1730 terawattuur opleveren, ongeveer 41 procent van de huidige vraag. Om dit te kunnen leveren, moeten grote investeringen gedaan worden in de infrastructuur en nieuwe elektriciteitscentrales. Sommige van die centrales zullen bijna zeker werken op fossiele brandstoffen.

Piekuren in de vraag maken bovendien het beheer van het netwerk complexer. En dan noemen de onderzoekers nog de uitdagingen op het gebied van grondstoffen, zoals lithium, kobalt en mangaan voor batterijen.

Telewerken

Dat 90 procent van alle auto’s in 2050 elektrisch zal zijn, is een onrealistisch scenario, zeggen de wetenschappers. In plaats daarvan raden ze aan het beleid op verschillende terreinen aan te passen.

Zo moeten mensen gestimuleerd worden om andere vervoermiddelen te gebruiken, zoals de fiets of het openbaar vervoer, onder meer door steden anders in te richten. Ook telewerken kan gestimuleerd worden, zoals nu al gebeurt tijdens de covid-19-pandemie.

duurzaam nieuws en duurzame informatie op mastodon
  • Delen op Facebook
  • Delen op LinkedIn
  • Delen via e-mail
Goed dat je Duurzaamnieuws leest. Hier vind je informatie en inzichten over duurzaamheid die je niet overal al leest. We werken onafhankelijk, zonder subsidies, overheidssteun of rijke aandeelhouders, maar vooral met hulp van bijdragen van onze lezers. We willen zo lang mogelijk onze informatie gratis en voor iedereen toegankelijk houden, omdat het zo belangrijk is dat iedereen meedoet aan de omslag naar duurzaamheid en daar goed en eerlijk over geïnformeerd is.

In deze belangrijke tijd bepalen we de richting van de toekomst. Krijgen we klimaatverandering onder controle? Kunnen we onze veiligheid in stand houden? Nemen we de juiste maatregelen voor een eerlijker samenleving? Als je kunt, is dit een mooi moment om ons te helpen. Steun ons als lid of donateur. Dank je wel.

Hier kun je lid worden.
En hier kun je doneren.



Wil je ons liever eerst een tijdje volgen? Meld je dan hier aan voor de gratis nieuwsbrief.

Alvast bedankt - en blijf veilig en gezond!
Team Duurzaamnieuws

Kort door de bocht

  • duurzaam nieuws Welke Wopke staat daar voor de EU?3 oktober 2023 - 09:44
  • duurzaam nieuws Klimaat afwezig en vaagheid troef op lijst Omtzigt NSC27 september 2023 - 10:27
  • duurzaam nieuws Partij voor de Dieren blijft een beestenbende24 september 2023 - 20:58
  • duurzaam nieuws De Boeren Blunder Beweging22 september 2023 - 09:39

Nieuws

  • bosbrand klimaatverandering Ambtenaren keren zich tegen kabinet met brandbrief klimaat en natuur29 september 2023 - 10:26
  • pfas in voedingsgewassen Hof: Toelating pesticiden door Nederland deugt niet29 september 2023 - 09:53
  • carbon lock-in olieproductie Groot-Brittannië geeft groen licht voor Rosebank olieveld in Noordzee27 september 2023 - 13:05
  • glyfosaat pesticide Bayer aangeklaagd wegens achterhouden onderzoeksresultaten glyfosaat27 september 2023 - 12:44
  • links rechts politiekPeilingen Tweede Kamer: kunnen Omtzigt NSC kandidaten wel verschil maken?26 september 2023 - 15:00

Inzicht

  • seizoensgroente Hoe seizoensgroente goed voor het klimaat en je portemonnee is26 september 2023 - 14:39
  • klimaatdoelen De klimaatdoelen deugen niet23 september 2023 - 15:09
  • ecomodernisme en ecomodernisten Het ongelijk van Jesse Frederik en de ecomodernisten17 september 2023 - 09:12

Opinie

  • bestaanszekerheid Bestaanszekerheid als politiek wisselgeld19 september 2023 - 08:00
  • stikstofnormHaagse schijt, hoe komen we er vanaf?12 september 2023 - 19:28
  • opwarming boven 2 graden De wedloop om te overleven27 augustus 2023 - 09:01

Duurzaamnieuws wordt mede mogelijk gemaakt door:

elektrischeautolease.nl - elektrische auto leasen

energie aanbiedingen
energie vergelijken

Service

  • Gratis nieuwsbrief
  • Lid worden
  • Doneren
  • Privacy policy
  • Blog
  • Mastodon

Rubrieken

  • Nieuws
  • Inzicht
  • Opinie
  • Info

Onderwerpen

  • Energie
  • Economie
  • Klimaat
  • Voeding
  • Hormoonverstoorders
  • Kantelpunten
  • Corona

Creative Commons-Licentie

CC uitsluitend van toepassing op tekst redactie. Overige content alle rechten voorbehouden aan auteurs / producenten.

Duurzaamnieuws, nieuws over duurzaamheid

is een uitgave van stichting iNSnet.

duurzaam nieuws en duurzame informatie op mastodon
duurzaam nieuws en duurzame informatie op facebook
duurzaam nieuws en duurzame informatie op twitter
duurzaam nieuws en duurzame informatie op rss
Dierenwelzijn blinde vlek bij maatschappelijk verantwoord ondernemenIndustry covertly takes charge of EU’s hydrogen alliance
Scroll naar bovenzijde

AVG Toestemmingen

Bij duurzaamnieuws.nl nemen wij uw recht op privacy serieus. Wij plaatsen enkele cookies die nodig zijn om onze website optimaal te laten functioneren. Onderstaand ziet u welke verplichte en optionele toestemmingen u ons verleent om uw persoongegevens te verwerken op deze website. Als u deze toestemmingen wilt intrekken klikt u op 'Vergeet mij' onderaan deze pagina.

Privacy verklaring | Sluiten
Instellingen